V oblasti právneho štátu má EÚ “dvojaké štandardy“

❚❚

Bratislava 1. novembra 2024 (HSP/ Brussels Signal/ Foto: Pixabay)

 

„Európska únia už dlho rada poučuje ostatných o ich správaní, ale keď príde na to, aby sa sama zodpovedala, zvyčajne mlčí,“ uviedol vo svojom posúdení Inštitút pre demokraciu CEU, ktorý je súčasťou súkromnej Stredoeurópskej univerzity. Inštitút vo svojej správe zverejnenej 28. októbra kritizoval nedostatok sebareflexie EÚ, pokiaľ ide o dodržiavanie jej vlastných noriem právneho štátu. Na výsledky správy sa bližšie pozrela redakcia Brussels Signal

európska komisia
Ilustračné foto

Dokument s názvom Rule of Law Beyond the EU Member States (Právny štát za hranicami členských štátov EÚ), ktorý vypracoval Inštitút pre demokraciu CEU má dokopy 38 strán. Inštitút v dokumente tvrdí, že Európska komisia síce skúmala dodržiavanie zásad právneho štátu vo svojich členských štátoch, ale zanedbala hodnotenie vlastnej činnosti v rámci orgánov EÚ.

.

Inštitút uviedol, že protikorupčné politiky EÚ sú nepostačujúce, najmä pokiaľ ide o jej vlastné inštitúcie, a zhodnotil, že politika EÚ voči riešeniu problémom s korupciou v jej vlastných orgánoch nie je dostatočná.

Nedávne reformy – ako napríklad povinný register transparentnosti stretnutí s predstaviteľmi lobistických skupín, ktorý je spoločnou povinnosťou Európskeho parlamentu, Európskej rady a EK; alebo šesťmesačné obdobie na “rozmyslenie“(cooling-off period) pre odchádzajúcich poslancov Európskeho parlamentu; či povinné majetkové priznanie a povinné vyhlásenie o možnom konflikte záujmov – boli kritizované pre ich nedostatočnú vymožiteľnosť a účinnosť.

.

Inštitút tiež varoval pred “spolitizovaním“ právneho štátu v rámci EK.

„Zdá sa, že politizácia formálneho hodnotenia právneho štátu zo strany Komisie je čoraz častejšie opakovaným problémom,“ uvádza Inštitút. Ako príklad uviedol, že Komisia uvoľnila Rumunsku prostriedky v rámci programu obnovy po pandémii Covid-19 aj napriek tomu, že Bukurešť nezrealizovala požadované reformy.

Inštitúcia v správe tvrdila, že takéto odhalenia vyvolávajú vážne obavy o legitímnosť a dôveryhodnosť inštitúcií EÚ, ktoré majú presadzovať zásady právneho štátu. „Keď orgány EÚ uprednostňujú politickú účelnosť pred prísnymi a nezávislými preskúmaniami, podkopávajú svoju vlastnú autoritu a spochybňujú svoju schopnosť nestranne presadzovať normy právneho štátu vo všetkých členských štátoch,“ tvrdí sa v správe.

Správa poukazuje aj na nedostatky v systéme súdnej ochrany v EÚ, pričom uvádza, že Európsky súdny dvor (ESD) má obmedzený prístup a transparentnosť a obmedzený rozsah právomocí. „Podľa všeobecného pravidla podľa článku 24 Zmluvy o EÚ Európsky súdny dvor nemá právomoc, pokiaľ ide o spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Napriek výnimke z tohto všeobecného zákazu je vylúčenie právomoci ESD problematické z hľadiska právneho štátu a konzistentnosti súdneho systému EÚ,“ uvádza správa.

 

.

Sebahodnotenie

Inštitút vyzval na naliehavú sebareflexiu v rámci EÚ a na prijatie zodpovednosti tým, že sa budú riešiť nedostatky, ktoré v správe načrtol. Inštitút tiež požaduje každoročné nezávislé preskúmanie dodržiavania zásad právneho štátu zo strany bloku.

„Meranie Európskej únie podľa jej vlastných noriem právneho štátu je jediným spôsobom, ako zvýšiť jej legitimitu a zlepšiť jej výkonnosť. Cieľom našej správy je preklenúť túto významnú medzeru pri zabezpečovaní toho, aby bol právny štát základom Európskej únie – ako celku,“ povedal zakladateľ Inštitútu CEU profesor Dimitrij Kochenov.

Európska komisia tvrdí, že sa uistila, že bol zavedený “spoľahlivý systém“ na zabezpečenie toho, aby všetky inštitúcie EÚ dodržiavali zásady právneho štátu.

Vo vyhlásení pre Brussels Signal z 29. októbra exekutíva zdôraznila, že “právny štát je základnou hodnotou Európskej únie, ktorú sú všetky inštitúcie a orgány EÚ povinné rešpektovať“.

Vyzdvihla rôzne orgány, ktoré dohliadajú na zodpovednosť v rámci EÚ, vrátane Európskej prokuratúry (EPPO), ktorá je zodpovedná za vyšetrovanie a stíhanie trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ; Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý sa zaoberá podvodmi, korupciou a pochybeniami v inštitúciách EÚ; a Európskeho dvora audítorov (EDA), ktorý posudzuje zákonnosť a správnosť činností EÚ.

.

Dňa 21. októbra vydal Európsky dvor audítorov varovanie týkajúce sa zvýšeného rizika “dvojitého financovania“ v rámci nástroja EÚ na obnovu a odolnosť (RRF) vo výške 148 miliárd EUR – čo Európska komisia bagatelizovala. Pochybnosti vyjadrila aj ombudsmanka EÚ, ktorá je zodpovedná za vykonávanie spravodlivých a nestranných vyšetrovaní inštitúcií a administratívy EÚ.

Ombudsmanka EÚ Emily O’Reillyová 10. októbra vyjadrila svoje obavy týkajúce sa rôznych etických problémov v administratíve EÚ. O’Reillyová varovala pred príliš optimistickým vykresľovaním integrity inštitúcií bloku a poukázala na rôzne príklady korupcie. Dodala, že mnohé prípady boli považované za zákonné, ale “zákerným spôsobom“ podkopali dôveru verejnosti v demokraciu.

O’Reillyová zdôraznila to, čo nazvala “mäkkou“ korupciou vyplývajúcou z konfliktu záujmov, ktorý vzniká v dôsledku “otočných dverí“ medzi súkromným a verejným sektorom.

 

Na scénu prichádza Etický orgán

V apríli Európsky parlament odhlasoval pristúpenie k medziinštitucionálnemu Etickému orgánu EÚ, kritici však tvrdili, že nová organizácia nebude mať veľký účinok.

EP bol v roku 2024 pod drobnohľadom v súvislosti s právnymi predpismi podozrivými z podporovania korupcie, ako sú predpisy o “vedľajších zamestnaniach“ poslancov EP.

Think-tank MCC Brusel vyjadril pochybnosti o účinnosti Etického orgánu v boji proti korupcii a uviedol: „Je to len ďalší spôsob, ako ignorovať demokratickú čiernu dieru v srdci Bruselu.“

Predstavitelia EÚ tvrdili, že tento nový etický orgán je postačujúci.

„V máji inštitúcie EÚ podpísali dohodu o zriadení vôbec prvého medziinštitucionálneho Etického orgánu, ktorý stanoví spoločné etické normy a poskytne koordinovaný rámec pre etický dohľad nad všetkými inštitúciami,“ uviedli pre Brussels Signal.

„Vďaka týmto zmenám budú politici EÚ podliehať spoločným, jasným, transparentným a zrozumiteľným normám,“ dodali úradníci.

.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:51

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier požiadal vo štvrtok počas návštevy dediny Kantanos na gréckom ostrove Kréta o “odpustenie” za zločiny vykonané Treťou ríšou v Grécku. Dedinu kedysi zrovnali so zemou nacisti, píše TASR podľa agentúry AFP.

“V mene Nemecka by som dnes chcel požiadať o odpustenie,” povedal Steinmeier po grécky počas emotívneho prejavu v dedine Kantanos, ktorú sám označil za “miesto nemeckej hanby”.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval na návštevu Grécka
Na snímke grécky premiér Kyriakos Mitsotakis (vľavo) si podáva ruku s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom pred ich stretnutím v Aténach
07:48

Izraelské buldozéry poškodili sídlo Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) v tábore Núr Šams na Západnom brehu Jordánu, uviedol vo štvrtok šéf UNRWA Philippe Lazzarini. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Izraelská armáda však vo vyhlásení poprela akúkoľvek zodpovednosť za poškodenie spomenutej budovy. “Tvrdenie, že kancelárie UNRWA v Núr Šams poškodili vojaci izraelských obranných síl, je nepravdivé,” uviedla.

07:47

Údajné sexuálne zneužitie zo strany medzičasom už zosnulého majiteľa londýnskeho obchodného domu Harrods Mohameda Al-Fayeda nahlásilo za posledných šesť týždňov viac než 400 žien a svedkov. S odvolaním sa na britských právnikov o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP.

Obvinenia zo sexuálneho zneužívania voči Al-Fayedovi sa objavili už počas jeho života, ale neboli také detailné ani závažné.

07:44

Republikánsky prezidentský kandidát a exprezident USA Donald Trump zažaloval vo štvrtok televíznu sieť CBS za rozhovor s jeho demokratickou rivalkou Kamalou Harrisovou. Interview odvysielané začiatkom októbra v spravodajskom programe 60 minutes bolo podľa podanej žaloby “zavádzajúce”, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Trump: Medzi imigrantmi v USA je "veľa zlých génov"
Na snímke republikánsky prezidentský kandidát a bývalý americký prezident Donald Trump
07:36

Predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok varoval pred bojkotovaním nadchádzajúcich stretnutí európskych rád počas maďarského predsedníctva EÚ a označil to za “zlý nápad”. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Bojkotovanie stretnutia v Budapešti je veľmi zlý nápad”, povedal Michel počas návštevy v Ženeve. “Viem, že niektorí majú veľkú chuť bojkotovať, pretože vo viacerých hlavných mestách sú podráždení výrokmi alebo cestami maďarského premiéra (Viktora Orbána), a ja sa snažím presvedčiť svojich priateľov, ktorí hlboko veria v európsku jednotu a európsku integráciu, aby sa nedali zlákať falošnou dobrou myšlienkou,” dodal predseda EK.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sa turisti pozerajú počas východu slnka na neaktívnu sopku Agua neďaleko mesta Antigua v Guatemale

Autor: TASR/AP-Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Emma Maťašovská

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali