Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky, TASR – Pavol Zachar)
V súčasnom online svete existuje množstvo ľudí, ktorí chcú zbohatnúť na nešťastí iných. Vymýšľajú stále nové spôsoby, ako niekoho obrať o úspory. Preto Polícia SR spolu so známymi osobnosťami spustili kampaň, ktorej cieľom je preventívne pôsobiť na ľudí, aby sa nedali nachytať. Tento týždeň sa do kampane zapojil aj známy humorista a herec Milan Lasica
Množstvo Slovákov dostáva v súčasnosti do svojej mailovej schránky vydieračský odkaz, v ktorom sa páchateľ snaží lámanou slovenčinou alebo jednoduchou angličtinou príjemcu presvedčiť, že bol cez jeho vlastnú webkameru tajne nakrúcaný pri prezeraní stránok s erotickým obsahom. Podvodník chce takýmto spôsobom prísť k stovkám až tisícom eur, v prípade nezaplatenia sa vyhráža zverejnením v podstate neexistujúceho videa. Nie je žiadnou výnimkou, že požadovanú sumu chce autor mailu vyplatiť vo virtuálnej mene Bitcoin.
Podľa polície ide o jednoduchý podvod, no dôležité je nenaletieť.
„Takéto maily chodia komukoľvek – aj tým, čo nemajú webkameru, aj tým, čo sa na erotickú webovú stránku nikdy nepozreli. Podvodníci to len skúšajú a dúfajú, že nájdu obete a vďaka nim ľahko zbohatnú. Neverte im a takéto maily mažte,“ upozorňuje na sociálnej sieti polícia.
.
Upozorňovanie na takýto spôsob získavania peňazí je súčasťou kampane „NENECHÁM SA NACHYTAŤ – STOP ONLINE PODVODOM“, pričom kampaň podporujú rôzne známe slovenské osobnosti.
„Preventívna kampaň bude trvať osem týždňov. Počas jedného týždňa bude na sociálnych sieťach polície komunikovaný konkrétny typ online podvodu – každý deň inou formou s dôrazom na interakciu s verejnosťou,“ uvádza Polícia SR. Dodáva, že ambasádorom tohtotýždňovej kampane sa stal známy slovenský humorista, dramatik, herec, režisér a moderátor v jednej osobe, Milan Lasica. Ten vyzýva ľudí, aby vydieračským videám neverili, mazali ich a nikomu nič neplatili.
Ku kampani sa vyjadril aj policajný prezident Peter Kovařík. Ten je známym osobnostiam vďačný za ich pomoc a podporu a zároveň dúfa, že aj vďaka nim sa podarí minimalizovať úspešnosť podvodov vo virtuálnom svete.
„Každý deň sa dozvedáme od občanov, ako sa ich niekto pokúša cez internet podviesť o nemalé finančné prostriedky. Je v prvom rade dôležité, aby sa obete takýchto trestných činov nezdráhali a išli na najbližší policajný útvar celú vec nahlásiť. Áno, niekedy je takmer nemožné postihnúť páchateľa, ktorý sa nachádza tisícky kilometrov od nášho územia. Aj z toho dôvodu je prevencia kľúčová. Chcem sa poďakovať všetkým osobnostiam, ktoré našu kampaň podporili. Verím, že aj vďaka ich pomoci oslovíme čo najviac občanov a minimalizujeme tak úspešnosť online podvodníkov,“ zdôraznil prezident Policajného zboru.
Kampaň sa po vhodnej úprave stane súčasťou preventívnych programov na školách, osloviť sa ňou pokúsia aj seniorov.
„Vhodné časti preventívnej kampane sa v budúcnosti stanú súčasťou odborných prednášok policajných preventistiek a preventistov pre žiakov základných škôl II. stupňa, stredoškolákov, seniorov používajúcich moderné technológie a ďalšie ohrozené skupiny,“ dodala na záver Polícia Slovenskej republiky.