Niamey 30. júla 2023 (HSP/MagyarNemzet/France24/Foto:Twitter/X)
V Nigeri demonštrovali v nedeľu tisíce ľudí pred francúzskym veľvyslanectvom v Niamey, pričom polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn, informuje Magyar Nemzet
Miestne správy informujú, že ľudia demonštrovali na podporu prevratu, ktorý zosadil nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, pričom časť davu sa pokúsila dostať do budovy veľvyslanectva.
Podľa svedkov niektorí ľudia strhli z brány nápis veľvyslanectva a vyvesili nigerskú a ruskú vlajku. Niektorí ľudia oslavovali nigerskú armádu a vodcu prevratu generála Abdourahamaneho Tianiho a Rusko, zatiaľ čo iní zamierili k diplomatickej misii USA.
[#NIGER]: une grande manifestation organisée par le M62 pour soutenir le CNSP.
.La manifestation a drainé une foule incroyable. pic.twitter.com/1YdyN3GJQ9
— Sakis Tarnane (@TarnaneFoudai) July 30, 2023
Francúzsko v nedeľu vyhlásilo, že v prípade útoku na jeho občanov v Nigeri okamžite prijme opatrenia. Podľa prezidentskej kancelárie francúzsky prezident Emmanuel Macron nebude tolerovať žiadny útok na Francúzsko a jeho záujmy.
Paríž v tejto africkej krajine nasadil 1 500 vojakov na podporu boja proti terorizmu a v sobotu oznámil, že v dôsledku prevratu pozastavuje rozpočtovú podporu Nigeru.
Francúzsko vyzvalo nigerské orgány, aby zaručili bezpečnosť veľvyslanectva a uviedlo, že podporí každú iniciatívu na obnovenie poriadku a autority zvoleného prezidenta.
Odvážny a populárny
Abdourahaman Tiani, 59-ročný generál, sa vyhýba pozornosti napriek svojej hviezdnej vojenskej kariére, počas ktorej od roku 2011 až doteraz viedol elitnú 700-člennú jednotku.
“Mimo vojenských kruhov nie je veľmi známy. Je to muž v pozadí, mocný,” povedal Ibrahim Yahaya Ibrahim, výskumník z International Crisis Group.
V piatok sa Tiani vyhlásil za vodcu po tom, ako zinscenoval prevrat, ktorý sa začal v stredu, keď jeho prezidentská stráž, ktorej velí, zajala prezidenta Mohameda Bazouma a uväznila ho v prezidentskom paláci.
Tiani pochádza z Filingue, vyprahnutej oblasti vzdialenej približne 200 km severozápadne od hlavného mesta Niamey.
Pôsobil v misiách OSN a západoafrického regionálneho bloku ECOWAS na Pobreží Slonoviny, ako aj v Sudáne.
Filingue leží v nestabilnom regióne Tillaberi, na ktorý už takmer osem rokov opakovane útočia povstalci napojení na al-Kájdu a skupinu Islamský štát, ako aj džihádisti zo susednej Nigérie.
V tejto rozsiahlej oblasti, ktorá je veľká približne ako Južná Kórea, žije podľa OSN približne 150 000 vnútorne vysídlených osôb. Tianiho kritici tvrdia, že je kontroverznou postavou, ale jeho blízki ho opisujú ako “odvážneho” a “obľúbeného.”
“Ako by mohol viesť svojich mužov pri puči, keby mu nedôverovali?” povedal Issa Abdou, predstaviteľ občianskej spoločnosti.
Vládny predstaviteľ uviedol, že Tiani “premenil prezidentskú gardu na silný stroj vybavený sofistikovanými zbraňami.”
Tiani v minulosti potlačil niekoľko pokusov o prevrat, najmä v rokoch 2021 a 2022. “Generál Tiani je dôstojník, ktorý sa osvedčil v praxi,” povedal bývalý vojak Amadou Bounty Diallo.
Nová junta pozostáva z vysokých dôstojníkov vrátane Salifoua Modyho, bývalého náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl, ktorý bol prepustený v apríli.
Prevrat v Nigeri
Skupina vojakov tento týždeň zosadila Bazúma pri štátnom prevrate s odvolaním sa na kritickú bezpečnostnú situáciu a zlú správu vecí verejných.
Po prevrate komisár EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell oznámil okamžité zrušenie rozpočtovej podpory a pozastavenie opatrení spolupráce v oblasti bezpečnosti.
Bezpečnostná rada OSN dôrazne odsúdila vojenský prevrat v Nigeri a vyzvala na okamžité a bezpodmienečné prepustenie prezidenta Mohameda Bazouma.
Minister zahraničných vecí USA telefonicky hovoril so zvrhnutým prezidentom a aj bývalým vodcom krajiny Mahamadouom Issoufouom a vyzval ho, aby pomohol vyriešiť situáciu v krajine.
Niger je mimoriadne chudobná krajina, ktorá však má obrovské zásoby uránu.
Od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1960 zažil štyri štátne prevraty a niekoľko ďalších neúspešných pokusov o puč a v súčasnosti sa podobne ako jeho susedia zmieta v džihádistickom násilí.
Prečítajte si tiež:
V Nigeri došlo k vojenskému prevratu. Dôjde k obratu bašty Západu k Rusku?