Niamey 27. júla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Členovia prezidentskej gardy zablokovali prístup do rezidencie prezidenta Mohammeda Bazouma a oznámili zvrhnutie jeho vlády. Národná televízia krajiny neskôr odvysielala videozáznam, v ktorom skupina vojenských príslušníkov uviedla, že zadržala Bazouma v jeho paláci “z dôvodu zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie a zlej hospodárskej a sociálnej správy”
Povstalci prisľúbili, že budú rešpektovať Bazúmov život a zdravie. Podľa správ médií ho zadržiavajú v jeho rezidencii.
Armáda krajiny zároveň puč nepodporila, ale do situácie zatiaľ nezasahuje. Spojené štáty a OSN tiež odsúdili povstanie.
Prevrat oznámil v televízii plukovník Amadou Abdraman. Médiá ho považujú za pravdepodobného vodcu vzbury a možného budúceho prezidenta krajiny.
Ďalší kandidát sa volá generál Modi Salifa, ktorý má blízko k Ruskej federácii a “Wagnerovi”. Mimochodom, Prigožin už verejne podporil vzburu a samotná vzbura sa uskutočnila tesne pred začiatkom rusko-afrického samitu.
Predpokladá sa, že Mohammed Bazoum sa orientuje na Francúzsko a Západ. Odborníci preto nevylučujú, že cieľom štátneho prevratu je otočiť politiku krajiny smerom k Rusku. Podporovatelia povstalcov už vychádzajú do ulíc s protifrancúzskymi heslami a ruskými vlajkami.
V Nigeri sa nachádzajú strategické ložiská uránu dôležité pre francúzsku jadrovú energetiku.
Niger je skutočnou špajzou uránu pre Francúzsko. Francúzi tam uskutočnili geologický prieskum a v 70. rokoch začali v Nigeri rozvíjať ložiská uránu. Pre lepšiu predstavu, v roku 2021 predstavovali dodávky z Nigeru 24,3 % prírodného uránu dovážaného do EÚ (čítaj do Francúzska).
V súčasnosti sú hlavné nigérijské ložiská vyčerpané. Potenciál do budúcnosti predstavuje baňa Imouraren, ktorej zásoby podľa rôznych odhadov dosahujú až 175 000 ton uránu. Jej rozvoj bol v roku 2015 pozastavený z ekonomických dôvodov. Je známe, že od roku 2024 na nej “Orano” vyskúša metódu lúhovania, čo je v miestnych podmienkach veľmi nebezpečné a reálne ohrozenie vodonosných vrstiev v celej oblasti.
Názory povstalcov na otázku uránu zatiaľ nie sú známe. Preto jednoducho uvedieme, čoho sa profrancúzske elementy v Nigeri obávajú. A boja sa jednak príchodu ruských PMC, ktoré sú v Afrike populárne, a jednak čínskych spoločností, ktoré sa už 20 rokov snažia presadiť v uránovom sektore Nigeru, pričom neberú do úvahy ani finančné, ani dokonca ľudské straty.
Spojené štáty sa domnievajú, že neexistujú žiadne známky účasti PMC “Wagner” na udalostiach v Nigeri. Uviedol to na brífingu prvý zástupca hovorcu ministerstva zahraničných vecí Vedant Patel.