Berlín 1. marca 2021 (HSP/Foto:Screenshot DW.com)
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v minulosti rád na sociálnej sieti zdieľal články zahraničných médií, keď tie písali napríklad o plošnom testovaní v Rakúsku či vo Veľkej Británii, kde v skutočnosti išlo o dobrovoľnú službu pre občanov. Premiér to prezentoval štýlom, že zahraničie napodobňuje jeho prelomový nápad. Teraz, keď veľké médiá v Nemecku upozorňujú na “chaos” v riadení pandémie na Slovensku, Matovič sa o zahraničných médiách nezmieňuje
Koncom uplynulého týždňa, v piatok 26. februára, celoštátna nemecká televízna stanica Deutsche Welle (DW) na svojom portáli skonštatovala, že Slovensko sa zmieta v “chaose” uprostred “koronavírusovej katastrofy”.
Nemeckí novinári vysvetľujú, že na Slovensku sa pred rokom ujala vlády nová politická zostava, ktorá si postavila svoj program na boji s korupciu. Táto vláda však podľa článku portálu DW “kvôli chaotickým rozhodnutiam” priviedla krajinu do núdzovej situácie.
“Po takmer roku vládnutia sú výsledky vládnych reforiem sklamaním. Pokiaľ ide o pandémiu koronavírusu, je to vyložene katastrofa. Slovensko v súčasnosti zažíva jednu z najhorších núdzových situácií v Európe, a to najmä vďaka chaotickému riadeniu Matovičovej vlády. Krajina je v súčasnosti európskym lídrom z hľadiska počtu úmrtí na covid na milión obyvateľov a podielu pacientov s koronou v nemocniciach. Pokiaľ ide o mieru nakazenosti populácie, Slovensko je v súčasnosti na treťom mieste v Európe za Českou republikou a Estónskom.”
Autor komentára redaktor Keno Verseck dodáva, že spočiatku sa zdalo, že krajina prekonáva pandémiu pomerne dobre a po tvrdom lockdowne vlani na jar sa hospodárstvo a verejný život vrátili do normálu, no na jeseň, keď sa objavila druhá vlna, sa predseda vlády Matovič spoliehal na stratégiu pravidelného celonárodného testovania antigénovými testami. “Testy mali preukázať, či a kde sú hlavné oblasti infekcie, a malo sa zabrániť celoplošnému lockdownu. Stratégia ale zlyhala.”
Podľa DE sa situácia s koronou na Slovensku medzičasom vymkla spod kontroly. “Britská mutácia vírusu sa zjavne šíri mimoriadne rýchlo. Zdravotnícki pracovníci sa sťažujú, že v niektorých prípadoch už neexistujú nijaké koherentné údaje o procese infekcie a že spolupráca medzi orgánmi a zdravotníckymi zariadeniami je zlá. Dodržiavanie všeobecných obmedzení alebo karanténnej povinnosti pre infikovaných ľudí sa zjavne ťažko kontroluje. Vláda musela navyše požiadať o lekársku pomoc ďalšie členské krajiny EÚ, pretože pandémia prehĺbila drastický nedostatok personálu v zdravotníctve. Odhaduje sa, že v krajine momentálne chýba 3 500 lekárov a najmenej 10 000 zdravotných sestier.”
Hádky v koalícii
Nemci informujú aj o “trpkej hádke” vo vnútri slovenskej vládnej koalície. “Vzhľadom na korona-katastrofu nielen kritici, ako napríklad prezidentka Čaputová, vyzývajú vládu, aby zásadne zmenila spôsob riadenie pandémie. V samotnej koalícii sa strhol ostrý spor. Do vládneho spojenectva sú zapojené štyri veľmi heterogénne strany, vrátane Matovičovho protestného a protikorupčného hnutia OĽaNO a pravicovej euroskeptickej strany SaS ministra hospodárstva Richarda Sulíka.”
DW ďalej objasňuje aktuálnu politickú situáciu: “Premiér Matovič označil Sulíka za vinníka korona-katastrofy a dokonca nedávno ho verejne označil za „tupca“. Premiér tvrdí, že Sulík príliš dlho bránil zavedeniu lockdownu. Ostatní koaliční partneri však požadujú rezignáciu ministra zdravotníctva Krajčího (tiež OĽaMO). Koalícia je tiež nesúladná v otázke nákupu ruskej vakcíny Sputnik-V, ktorá okrem Maďarska zatiaľ nie je v EÚ schválená. Matovič ho chce využiť, zvyšok koalície je striktne proti.”
“Spory o riadenie pandémie iba zveličujú každodenný život koalície,” konštatuje nemecký novinár s tým, že 47-ročný Matovič je excentrická a nepredvídateľná osobnosť. “Neraz pracuje cez Facebook. Na svojej osobnej stránke zverejňuje takmer neustále kontroverzné a polarizačné vyhlásenia. Minulú nedeľu napríklad využil tretie výročie vraždy investigatívneho reportéra Jána Kuciaka ako príležitosť na všeobecné urovnanie so slovenskými novinármi. Väčšina z nich je „povrchná, zaujatá a manipulatívna“, napísal. V reakciách zažíva „nenávistnú sprchu“ už jedenásť mesiacov.”