Jeruzalem 6. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vitaliy Belousov)
V jednej z jeruzalemských štvrtí vedci našli zbierku skamenených zubov starovekých žralokov – súčasníkov dinosaurov. Nález je pre Izrael z 9. storočia pred Kristom neobvyklý a pravdepodobne slúži ako jeden z najstarších príkladov zberateľských predmetov
Vedci objavili zbierku desaťtisíc rybích pozostatkov, vrátane zubov starovekých druhov žralokov, na 2 900 rokov starom archeologickom nálezisku v meste David, najstaršej obývanej oblasti mimo južnej steny Starého mesta Jeruzalem. Úkryt našli v stavbe blízko Gijone, prameňa v údolí Kedron, ktorý siaha až do druhej doby železnej.
Veľká pravouhlá stavba (15 x 10 metrov) slúžila ako povodie pre zber vody a bola pravdepodobne súčasťou komplexného podzemného vodovodu. Na konci 9. storočia pred Kristom bazén prestavali na dom.
Počas vykopávok tiež našli viac ako šesť ton keramiky a niekoľko sto rozbitých hrncov, známych ako “býci“. Použili sa na zapečatenie písmen alebo balíčkov. Vedci z Mainzskej univerzity Johanna Gutenberga (Nemecko), Archeologického ústavu Sinmanovej univerzity v Haife (Izrael) a Univerzity v Minya (Egypt) o svojom objave informovali v článku pre časopis Frontiers in Ecology and Evolution.
Pokiaľ ide o pozostatky rýb, patrili zástupcom 14 rodín. Väčšina pochádzala zo Stredozemného mora. Takmer 40 zubov a centrálnych stavcov patrilo chrupavke – žralokom a rejnokom.
“Najprv sme predpokladali, že zuby žraloka sú zvyšky potravy, ktoré boli vyradené takmer pred 3 000 rokmi. Pri príprave článku k publikácii však náš recenzent poukázal na to, že jeden zo zubov pochádza z neskorej kriedy. To znamená, že žralok zomrel najmenej pred 66 miliónmi rokov, čo bol vek dinosaurov. Znovu sme analyzovali vzorky: meranie organickej hmoty, elementárne zloženie a kryštalická štruktúra potvrdili, že všetky zuby boli fosílie. Izotopové zloženie stroncia ukázalo, že sú asi 80 miliónov rokov staré. Navyše nielen odpočívali v skale pod miestom: boli privezené z diaľky – možno z Negevskej púšte,” povedal Thomas Tutken, hlavný autor článku.
Od prvých nálezov tím našiel niekoľko ďalších fosílií žraločích zubov v iných oblastiach Izraela, vrátane parkovísk Mares a Mikneh: pravdepodobne ich tam tiež niekto priniesol. Vzhľadom k tomu, že zvyšky rýb z mesta David ležali vedľa býkov, vedci nevylučujú spojenie s administratívnou alebo vládnucou triedou. Je možné, že vtedy bolo moderné zbierať fosílie.
“Naša hypotéza je, že zuby odobrali zberatelia. Ale nemáme žiadny dôkaz. Zároveň sme nenašli žiadne známky opotrebenia, ktoré by naznačovali, že zuby sa použivali ako nástroje. Nie sú tam žiadne vyvŕtané diery, ktoré by naznačovali, že to boli šperky. Trh so žraločími zubami existuje dodnes, takže možno v dobe železnej bola tendencia také predmety zbierať,” uzavreli vedci.