Podobný problém však hrozí aj kandidátovi na prezidenta Marošovi Šefčovičovi. Ten však na rozdiel od bývalého maďarského prezidenta nemá problém s okopírovanou rigorózkou, ale s nostrifikáciou titulu, ktorý získal na Moskovskej univerzite medzinárodných vzťahov MGIMO.
V rokoch 1985-1990 študoval Šefčovič na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, odbor medzinárodných organizácií, jazyková kombinácia EN-FR-RU. Témou jeho diplomovej práce bola úloha Medzinárodnej organizácie pre jadrovú energiu pre mierové využitie jadrovej energie a nešírenie jadrových zbraní. V roku 1994 mu Právnická fakulta UK v Bratislave nostrifikovala červený diplom a priznala titul doktor práv JUDr.
Podľa vtedy účinného zákona č. 39/1980 Zb. o vysokých školách však bolo možné udeľovať absolventom zahraničných vysokých škôl nostrifikácie a súčasne aj priznávať titul JUDr. iba do 9. mája 1990. Šefčovič však údajne dostal záverečné vysvedčenie o skončení MGIMO v Moskve až 13. júna 1990. Nový zákon o vysokých školách č. 172/1990 Zb. nadobudol účinnosť od 1. júla 1990. Ten už dovoľoval iba priznanie titulu Mgr. Pritom v prechodných a záverečných ustanoveniach nového zákona nie je ani zmienka o tom, že by bolo možné priznať v medzičase titul JUDr.
Ak sa teda ukáže, že Šefčovič naozaj nostrifikoval svoj diplom v čase, keď už zákon č. 39/1980 Zb. o vysokých školách neplatil, dostane sa tak do pozície, v akej bol bývalý maďarský prezident, ktorému titul odňala univerzita aj keď z iného dôvodu. Maďarský prezident po odňatí titulu musel odstúpiť, preto by mal kandidát na prezidenta Šefčovič túto nejasnosť vysvetliť skôr, než sa prezidentom stane, aby sa voľby nemuseli opakovať.
Pál Schmitt po nátlaku opozície, verejnosti a médií odstúpil po 20 mesiacoch v úrade z postu prezidenta. V Nemecku prišiel o svoj titul získaný podvodom Minister obrany Karl -Theodor zu Guttenberg a v roku 2011 odstúpil z funkcie.
V tom istom roku nemecká europoslankyňa a súčasne aj podpredsedníčka Európskeho parlamentu Silvane Koch-Mehrinovej odstúpila z verejných funkcií kvôli podozreniu z plagiátorstva, ktoré sa malo objaviť v časti jej dizertačnej práce.
Z funkcie ministerky školstva v roku 2012 odstúpila aj Anette Schvanová, ktorá mala podvádzať vo svojej práci, ktorú obhájila na univerzite v Düsseldorfe. Okrem vysokej funkcie prišla tiež o titul.
V roku 2012 zas z funkcie ministra školstva odstúpil Ioan Mang, ktorého práca z roku 2004 bola odborníkmi označená za plagiát.
Na slovenskej politickej scéne najviac rezonuje rigorózna práca Andreja Danka. No o nič lepšie na tom nie je ani práca Moniky Tódovej či Richarda Sulíka, ktorí Danka za jeho rigorózku kritizujú, či profesúra Ivety Radičovej, ktorá tiež nespĺňa zákonné podmienky.
Po uverejnení článku na tvrdenia v ňom uvedené zareagoval Maroš Šefčovič a dodal redakcii fotokópie dokumentov potvrdzujúce riadne získanie titulu JUDr. Za redakciu sa mu týmto ospravedlňujeme.
Tomáš Novák