Bratislava 21. júna 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:Twitter)
Takmer všetci pravicoví voliči a 58 % ľavičiarov odmieta plán EÚ na prerozdelenie migrantov medzi členské štáty, keďže premiér Orbán tvrdí, že Maďarsko “vôbec nemá v úmysle zaviesť” tento mechanizmus, píše Tamás Orbán pre The European Conservative
Nedávny prieskum verejnej mienky, ktorý v pondelok 19. júna zverejnil inštitút Nézőpont, ukázal, že 77 % maďarských voličov odmieta program Európskej únie na prerozdeľovanie migrantov, pričom medzi nimi je aj väčšina ľavicových voličov v krajine. Medzitým po podobnom vyhlásení Varšavy premiér Orbán tiež uviedol, že hľadá spôsoby, ako neutralizovať pripravovaný migračný pakt.
V otázke položenej reprezentatívnej vzorke Maďarov vo volebnom veku sa ich pýtali, či súhlasia s tým, aby EÚ nemala premiestňovať žiadateľov o azyl do Maďarska bez súhlasu vlády. Celkovo 77 % respondentov s týmto tvrdením súhlasilo a len 17 % nesúhlasilo, čím sa v spore postavilo na stranu Bruselu.
Nie je prekvapením, že najviac proti plánu prerozdeľovania boli stúpenci vládnucej kresťansko-konzervatívnej strany Fidesz, ktorí ho odmietli vo viac ako 93 %. Naopak, ľavicoví voliči priniesli kuriózny výsledok: len 32 % z nich podporilo nútené premiestňovanie migrantov, zatiaľ čo väčšina, 58 %, ho odmietla.
‼️Latest poll by Nézőpont Institute: 77% of Hungarians are against the European Union sending #immigrants to Hungary, in the face of objections from the Hungarian government. There is no social group that supports Brussels’ plan, even 58 percent of left-wingers reject it. pic.twitter.com/vpN8OjVgP5
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) June 19, 2023
Maďarský ľud odmietol aj predchádzajúce formy systému migračných kvót po tom, ako bol tento mechanizmus prvýkrát zavedený počas vrcholiacej migračnej krízy v rokoch 2015-2016. V októbri 2016 sa v Maďarsku konalo referendum s rovnakou otázkou, v ktorom 98 % voličov odmietlo nútené premiestňovanie – aj keď hlasovanie bolo zrušené pre nízku účasť (44 %). Napriek tomu pre dôsledný odpor strednej Európy Brusel nakoniec od tohto plánu upustil. Až doteraz.
Nový systém prerozdeľovania migrantov, nazývaný “povinná solidarita”, prijali ministri vnútra EÚ začiatkom tohto mesiaca a čaká na konečné schválenie v Európskej rade. Ak bude plán podpísaný, prinúti členov EÚ, aby si vybrali medzi prijatím určitého počtu žiadateľov o azyl ročne alebo platením finančných príspevkov stanovených na 20 000 EUR za každého migranta.
Hlavnou kritikou odporcov tohto mechanizmu je, že bol prijatý hlasovaním kvalifikovanou väčšinou, čo v podstate znamená, že bol nanútený všetkým členským štátom, pričom žiadna krajina nemá právo individuálneho veta, aby ho zastavila alebo využila ako páku na vyjednanie osobnej výnimky.
Systém premiestňovania nakoniec svojimi hlasmi nepodporilo sedem členských štátov, pričom Poľsko a Maďarsko hlasovali proti a ďalších päť sa zdržalo hlasovania. Aj keď konečné rozhodnutie bude právne záväzné pre všetky členské štáty, Poľsko už oznámilo, že ak dôjde na nátlak, jednoducho sa mu nepodriadi.
Boj sa však ešte neskončil, keďže Varšava tiež uviedla, že v európskych inštitúciách vytvorí “koalíciu” odporcov v snahe zastaviť zavedenie súčasnej podoby migračného paktu. V tomto ohľade sa Budapešť podľa očakávania formuje ako jej hlavný spojenec.
Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok ráno v rozhlasovom rozhovore uviedol, že jeho vláda “nemá v úmysle zaviesť” mechanizmus povinnej solidarity a že sa radí s ostatnými krajinami pri hľadaní diplomatického riešenia.
Vysvetľujúc svoj postoj Orbán argumentoval, že by malo byť na suverénnom rozhodnutí všetkých členských štátov, aby rozhodli o svojej vlastnej migračnej politike, namiesto toho, aby boli nedemokraticky nútené akceptovať názory iných na túto otázku.
Netvrdíme, že Maďari majú pravdu a [ostatní] sa mýlia. … Žiadame len, aby ľudia v Bruseli nediktovali Maďarsku, s kým máme ako Maďari žiť spoločne. Nemali by nám diktovať, aká má byť naša migračná politika, pretože je to výlučne vnútorná záležitosť Maďarska.
.@PM_ViktorOrban at Kossuth Radio: We only ask the people in Brussels not to dictate to 🇭🇺Hungary who we, as 🇭🇺Hungarians, live together with. It is exclusively 🇭🇺Hungary’s internal affair. pic.twitter.com/lW9H42blHl
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) June 19, 2023
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Suverenita ohrozená: Povinné kvóty EÚ pre migrantov vyvolávajú vzburu
V celej Európe rastie hnev nad povinnými kvótami EÚ pre migrantov