Bratislava 12. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)
V bratislavskom Kine Lumiere predstavili vo štvrtok popoludní dvojDVD Obrazy (proti) extrémizmu. Nosiče vytvorené v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom sú súčasťou rovnomenného edukačno-edičného projektu zameraného najmä na študentov stredných škôl, ktorý prišiel ako reakcia pedagógov Katedry audiovizuálnych štúdií VŠMU na vzostup pravicového extrémizmu na Slovensku od marcových volieb v roku 2016
Podľa autoriek dvojDVD Evy Filovej, Zuzany Mojžišovej, Kataríny Mišíkovej a Moniky Mikušovej si totiž pravicový extrémizmus, zasievajúci do slovenskej spoločnosti strach, agresivitu, xenofóbne a homofóbne prejavy, svojimi populistickými receptami dnes získava predovšetkým sympatie mladej generácie.
Zámerom projektu je tak posilnenie historického povedomia študentov, scitlivenie vnímania a porozumenia starým aj novým reprezentáciám kľúčových tém ako mediálna manipulácia, rasová a etnická neznášanlivosť, nacionalizmus, strach zo sexuality a inakosti, náboženská intolerancia, holokaust, politická moc a život v exile.
Dva DVD nosiče prinášajú spolu 16 filmov rozdelených do tematických dvojíc vytvárajúcich medzigeneračný dialóg. Filmy vyrobené slovenskými dokumentaristami v rokoch 1946 až 1989 v kontraste s dokumentmi študentov FTF VŠMU vytvorenými po roku 1995 pritom vždy reagujú na konkrétny problém spoločnosti súvisiaci s niektorou z foriem extrémizmu. „Rozhodli sme sa vybrať filmy, ktoré by navzájom komunikovali, filmy a oblasti, ktoré by boli prepojené a zároveň aj samostatné. Zamerali sme pozornosť na oblasti stále živé a nejakým spôsobom stále problematické, až z toho napokon vzniklo osem oblastí, do ktorých sme vybrali vždy po dve snímky,“ priblížila Eva Filová.
„Jedným z našich parametrov pri výbere filmov bolo, aby neboli príliš dlhé, aby sa dali premietnuť na hodine na stredných školách. Tvorivý vklad podľa mňa je daný tým, akým spôsobom sme dokumenty vyberali. Ku každej téme sú vybrané dva filmy, jeden spred roka ’89, druhý po roku ’89, čím sa otvára ďalší priestor na diskusiu – prvé vznikali v nejakej spoločenskej a ideologickej situácii a druhé zas v inej. A keďže sme to celé chceli smerovať na mladých ľudí, prišiel nápad, že tie dokumenty po ’89 budú študentské, aby sa stredoškoláci mohli lepšie identifikovať s danou témou a lepšie do nej vniknúť, nakoľko im ju predstavia aj mladí, vekovo im veľmi blízki ľudia,“ dodala Zuzana Mojžišová.