Perlu z Abú Zabí, ktorá bude vystavená v rámci expozície nazvanej 10.000 rokov luxusu, objavili archeológovia na ostrove Marawah pri pobreží emirátu Abú Zabí. Na tomto nálezisku sa našli aj najstaršie stavby v krajine.
Uhlíkovou metódou C14 (rádiokarbónovou metódou datovania) sa podarilo zistiť, že vrstvy perleťovej hmoty na perle pochádzajú z rokov 5600 a 5800 pred naším letopočtom.
Odborníci zo SAE sa domnievajú, že perly z tejto oblasti boli artiklom pri obchodovaní s Mezopotámiou, odkiaľ sa zasa dovážala keramika a iný tovar. Perly sa pravdepodobne využívali aj v šperkárstve.
Ministerstvo kultúry SAE vo svojom vyhlásení uviedlo, že “benátsky klenotník Gasparo Balbi, ktorý cestoval cez tento región, spomína ostrovy v pobrežnej časti Abú Zabí ako zdroj perál už v 16. storočí”.
Prírodné perly predstavovali kedysi jednu z hlavných komodít hospodárstva SAE, ale obchod s nimi sa zrútil v 30. rokoch 20. storočia, keď sa na trhoch objavili umelo pestované perly z Japonska a keď globálnou ekonomikou otriasla séria konfliktov. Krajiny Perzského zálivu potom z perál presedlali na ropný priemysel, ktorý ich ekonomikám dominuje dodnes.