Spišská Nová Ves 30. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
Majster Pavol z Levoče patril k najproduktívnejším sochárom na našom území na prelome 15. a 16. storočia. Je autorom najvyššieho gotického krídlového oltára na svete, ktorý sa nachádza v Bazilike svätého Jakuba v Levoči
Vzácne sochy a oltáre z jeho dielne sa zachovali aj v ďalších kostoloch na východnom a strednom Slovensku. Súsošie Kalvárie z farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi je jedným z nich. Po takmer 250 rokoch je kompletné a zreštaurované. Na obnovu súsošia získala farnosť v roku 2017 dva granty v hodnote 32 000 eur. Farníci prispeli ďalšími takmer 30 000 €.
V tom čase Kalváriu tvorili tri sochy – ukrižovaný Kristus, Panna Mária a svätý Ján. Podľa riaditeľky Spišského múzea v Levoči Márie Novotnej vďaka umelecko-historickému výskumu zistili, že k súsošiu patrí aj socha Márie Magdalény. Tá bola od roku 1820 v obci Stratená v Rožňavskom okrese.
„Ešte v roku 1693, keď došlo ku kánonickej vizitácii farského kostola v Spišskej Novej Vsi, tak v protokole sa uvádza, že oproti svätyni na brvne je ukrižovaný, Panna Mária, svätý Ján a Mária Magdaléna.“ To, že sochy patria k sebe, potvrdil podľa reštaurátora Štefana Siváňa aj reštaurátorský výskum.
Vďaka ústretovosti farníkov z filiálnej obce Stratená a farára farnosti Dedinky Radomíra Bodzionyho sa nakoniec do Spišskej Novej Vsi vrátila aj socha Márie Magdalény.
„Keď som videl túto sochu, bola pre mňa taká opustená. Ten, ktorý túto sochu robil, tak nerobil ju ako sólo,“ povedal farár z Dediniek. Pre zreštaurovanú kompletnú Kalváriu vytvorili vo farskom kostole podľa spišskonovoveského dekana a farára Slavomíra Gálika nový priestor. „V kostole pod emporou, teda pod chórom vzadu, kde bola taká malá kaplnka a tam sme túto obnovenú Kalváriu mohli nainštalovať.“ Asistenčné sochy sú momentálne u reštaurátora. Ak to pandemická situácia umožní, v lete si už kompletnú Kalváriu od majstra Pavla budú môcť pozrieť aj návštevníci mesta.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.