V správe sa uvádza, že v rozprave vystúpili viacerí známi politici: bývalá zástupkyňa štátneho tajomníka USA pre otázky Európy a Euroázie Victoria Nulandová, koordinátor štátneho departmentu pre sankčnú politiku Daniel Fried, riaditeľ Inštitútu pre výskum vojny John Keane a iní. Väčšina rečníkov vyhlásila, že od nového ukrajinského prezidenta očakávajú, že bude pokračovať v realizácii protikorupčných reforiem, zabezpečení politickej stability a hospodárskeho blahobytu krajiny.
Podľa správy americkej ambasády, členovia amerického Kongresu a experti vytýčili štyri hlavné úlohy americkej politiky vo vzťahu k Ukrajine:
- USA majú demonštrovať tvrdú podporu Ukrajine a zohrať bezprostrednú úlohu v rozvoji reforiem a zvýšiť politickú, diplomatickú a vojensko-technickú pomoc v boji proti, ako sa uvádza, „agresii Ruska“;
- USA majú zvýšiť pozornosť a sledovať bezpečnostnú situáciu v Azovskom mori;
- USA majú zvýšiť svoje úsilie a uvaľovať nové a nové sankcie na Rusko v koordinácii s európskymi partnermi;
- USA a Európa majú koordinovať svoje pozície v energetickej sfére, aby čelili pokusom Ruska manipulovať energetickými zdrojmi, ako napríklad, projektom Severný prúd 2, na politické účely.
Americká ambasáda zverejnila fakticky „otvorený program studenej vojny“ proti Rusku, do ktorého sa podľa amerických stratégov musí zapojiť aj Ukrajina.
A nový prezident Vladimír Zelenskij má čierne na bielom vytýčené úlohy – čo má robiť a čo nesmie urobiť. Marionetku, čokoládového kráľa a údajného alkoholika Petra Porošenka v najvyššej funkcii vystriedal komik, herec a Kolomojského „kôň“ Vladimír Zelenskij. Ako je známe, zmenou poradia ščítancov sa súčet nemení.
Eugen Rusnák