Kokava nad Rimavicou 4. augusta 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
Celkom 15 dielní z rôznych druhov a žánrov umenia čaká na účastníkov medzinárodného umeleckého tábora Letavy, ktorý sa v nedeľu začína v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v okrese Poltár. Ide už o 39. ročník tohto podujatia, ktoré hostí účastníkov z celej Európy
Ako informoval hlavný organizátor a zakladateľ táborov Marian Lacko, k letavským výtvarným dielňam patria dielne kresby, maľby, grafiky, tvorby umenia z odpadu či umelecké kováčstvo. Tradične nechýba ani herecká tvorba, dielňa fotografie, hudobno-textárska a tanečná tvorba, pantomíma či literárna a bábkarská dielňa. Najväčší záujem je už tradične o tanečnú a herecko-režijnú tvorbu.
“Tohto roku sme sa po dlhšej odmlke druhýkrát vraciame k dielni animovanej tvorby a po dlhšej viacročnej odmlke aj k dielni landartu a happeningu. Úplnou novinkou bude šperkársko-háčkovacia umelecká dielňa,” priblížil Lacko.
Lektormi jednotlivých dielní sú osvedčení umelci, ktorí vo svojich oboroch pracujú s takouto formou workshopov. “Už druhýkrát spolupracujeme s umelcami z Ukrajiny, ktorí sa v Rimavskej Sobote uchýlili po vypuknutí vojny,” dodal Lacko.
Diela vytvorené počas celého týždňa budú verejne prezentované na Nočnej piatkovej vernisáži priamo v tábore a v sobotu od popoludnia až do polnoci na “Prezentácii” ostatných umeleckých dielní.
Tábor aj tento rok prinesie hudobné koncerty, happeningy, autorské čítania, improvizácie či premietania filmov. Vo večerných programoch sa môžu účastníci tešiť na koncerty skupín Marhule, N3O, speváka a gitaristu Martina Geišberga či literárny večer s K. K. Bagalom.
Letavy založili v roku 1985 študenti katedry výtvarnej výchovy pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako plenér bývalých študentov školy. Postupne sa však rozrástol a vznikol najväčší umelecký tábor na Slovensku, dnes už aj v Európe a to nielen počtom účastníkov, ale aj množstvom ponúkaných dielní.
Projekt Letavy bol finančne podporený z verejných zdrojov poskytnutých z Fondu na podporu umenia.