Bratislava 22. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Dnes už bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský ako priamy nominant premiéra Matoviča (do funkcie ho navrhla strana Sme rodina) je stíhaný políciou za to, že údajne súhlasil s úplatkom, aby tajná služba ďalej nerozpracovávala a nesledovala známeho podnikateľa Zoroslava Kollára. Podľa uznesenia o obvinení Pčolinského, sám exriaditeľ SIS tvrdil, že o veci sledovania Z. Kollára upovedomí premiéra Igora Matoviča
Vladimír Pčolinský je v súčasnosti obvinený zo zločinu prijímania úplatku, zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti, ktorých sa mal dopustiť ako šéf tajnej služby.
Podľa policajného obvinenia mal Pčolinský prijať úplatok 40-tisíc eur, z ktorého si mal nechať polovicu 20-tisíc eur. Mal zabezpečiť, aby sa tajní nevenovali dnes už tiež obvinenému podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi. Pčolinský aj Kollár však korupciu zásadne odmietajú.
Celý prípad vyvoláva viacero otáznikov, od policajného zásahu proti šéfovi tajnej služby, ktorý údajne aj tak o akcii vedel dopredu, cez načasovanie, keď ku akcii došlo počas vrcholiacej vládnej krízy, až po špekulácie o tom, kto Vladimíra Pčolinského nahradí. V zákulisí a v médiách sa hovorí o tom, že post si ďalej nárokuje strana Sme rodina, no keďže ich kandidát, zdá sa, zlyhal, a funkcia priamo podlieha predsedovi vlády, hovorí sa aj o tom, že šéfom SIS by mohol byť niekto nominovaný hnutím OĽaNO, napríklad súčasný šéf rezortu vnútra Mikulec.
Ďalšie zaujímavé informácie k prípadu vyšli najavo po tom, čo médiá koncom minulého týždňa zverejnili niektoré časti uznesenia o obvinení Vladimíra Pčolinského. Podľa týždenníka Plus 7 dní v uznesení sa má uvádzať, že podnikateľ Zoroslav Kollár zistil, že tajná služba ho rozpracováva a na základe toho údajne núkal úplatok, aby ho SIS “nechala na pokoji”.
“K tejto ponuke si sadli traja muži – šéf SIS Pčolinský, námestník SIS Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Makó, aby prebrali, či s Kollárom tento kšeft uzavrú, teda či úplatok príjmu.” O kajúcnikovi Makóovi týždenník píše, že podľa viacerých indícií je, resp. bol tiež spolupracovníkom SIS.
Stretnutie sa malo ďalej vyvíjať tak, že V. Pčolinský údajne povedal, že si vie predstaviť zastavenie činnosti príslušníkov SIS v tejto spravodajskej veci. “A že premiérovi povie, že na tom ďalej pracuje a dá im urobiť iba nejaké dielčie úlohy.“
Kajúcnik Makó ďalej podľa uznesenia opísal, ako prebehlo odovzdania úplatku 40-tisíc eur pre vedenie SIS. “Od Kollára až k Pčolinskému”. O tomto údajnom korupčnom akte vypovedá okrem Makóa aj ďalší kajúcnik Boris Beňa, ktorého v minulosti zastupoval súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Je otázne, prečo kajúcnici vo výpovediach spomínali aj premiéra Matoviča v súvislosti so sledovaním podnikateľa Z. Kollára tajnou službou. Otázne je aj to, prečo si vyšetrovacie orgány, ktoré často považujú výpovede kajúcnikov (podieľajúcich sa na páchaní trestnej činnosti) za smerodajné, v tejto veci nepozvali na výsluch samotného Igora Matoviča.