Bratislava 9. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel/TASR – Martin Baumann)
V aktuálnej kauze Očistec sa pri vyšetrovaní spomínajú aj niekdajší klienti exministra spravodlivosti za stranu Most-Híd Gábora Gála. Uviedol to spravodajský web Aktuality.sk s tým, že komando policajtov na čele s bývalým prezidentom Policajného zboru Tiborom G. podľa obvinení pomáhalo viacerým podnikateľom, nad ktorými sa vznášala hrozba trestného stíhania
Takto si mali riešiť problémy so zákonom aj podnikatelia s pohonnými hmotami z južného Slovenska, ktorí stoja za firmami zo skupiny Jopi.
V tomto prípade ide o dvojicu biznismenov Jozefa K. a Štefana N., ktorých odsúdili za to, že už v deväťdesiatych rokoch štát obrali o peniaze na dani z pridanej hodnoty. Muži od roku 2017 zároveň čelia obvineniu z daňových deliktov, pri ktorých mali spôsobiť miliónové škody. Podľa záverov vyšetrovateľov z kauzy Očistec sa pokúsili všetko zvrátiť a zariadiť si zhovievavosť zo strany polície.
Spôsob fungovania reťazca
Aktuality.sk fungovanie reťazca popísali nasledovne: v prospech biznismena s palivami Jozefa K. mal exsiskár František B. uplácať bývalého šéfa národnej finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. – peniaze mu údajne priniesol bývalý šéf kriminalistov finančnej správy Ľudovít M. Za 200-tisíc eur mali zabezpečiť, aby v prípade vyšetrovanej firmy Jopi Trade nedošlo k zadržaniu podozrivých osôb a aby im bolo obvinenie v daných veciach len doručené.
„Odmena však mala slúžiť aj na to, aby Bernard S. zabezpečil taký vývoj vyšetrovania, ktorý bude v prospech obvinených. Ďalšou požiadavkou bola minimalizácia negatívnych dôsledkov na firmu Jopi a jej majiteľov,“ uviedol portál. Firma Jopi Trade v minulosti využívala právne služby politika Gábora Gála. Zastupoval ju v sporoch s daniarmi, ktorých podnikatelia žalovali, že im nevyplatili všetky požadované daňové vratky. Gál ich zastupoval ešte ako poslanec Národnej rady SR. Keď sa Gál stal ministrom, nemohol ďalej vykonávať advokátsku činnosť a zastupovanie po ňom prebral jeho bývalý asistent Karol Nagy.
Gábor Gál nepotvrdil, či sa po odchode z pozície ministra do advokácie vrátil k svojim bývalým klientom. „Neviem vám to teraz povedať, prevzal som strašne veľa vecí,“ odpovedal pre Aktuality.sk exminister.
Kiska: To, že som povedal, že náš štát ovláda mafia, nebola náhoda
K akciám NAKA s názvom “Očistec a Božie mlyny”, počas ktorých bolo zadržaných viacero bývalých vysokopostavených funkcionárov, sa vyjadril na sociálnej sieti exprezident Andrej Kiska.
“Pozorujem to už len z diaľky, ale bol som toho súčasťou. Bol som objektom ich záujmu. Správali sa ku mne bohorovne, arogantne a sebavedomo. Ovládali políciu, NAKA, prokuratúru, špeciálnu prokuratúru, aj sudcov. Mali vlastné kolečko spravodlivosti,” napísal v statuse.
Podľa Kisku polícia pod vedením Tibora Gašpara pracovala na tom, aby ho očiernili a zastrašili. Tvrdí, že Gašpar bol na svoje miesto dosadený Kaliňákom a riadil ho Bödör.
“Mysleli si, že sa zľaknem a Fica pošlem na Ústavný súd. Nebál som sa, ale bolo mi ľúto všetkých ľudí, ktorí nemali možnosť sa brániť. Aj ja som to mal ťažké stál proti mne celý systém, ktorý ovládali: políciu, prokuratúru aj súdy,” pokračoval
V závere dodal, že to ako povedal, že náš štát ovláda mafia, nebola náhoda.
“O tajných konšpiračných poradách pod vedením Bödöra, kde sa rozhodovalo o osude ľudí na Slovensku som vedel. Ako prezident som mal prístup k rôznym ľuďom a rôznym informáciám. Človek, ktorý mi to povedal, možno povie ešte oveľa viac. Je jasné, že NAKA ešte nedosiahla na vrchol pyramídy. Božie mlyny sa pohli o kúsok ďalej. Nestoja. Len nech sa nezasekávajú na strachu a na ľudských chybách.”