New Brunswick 5. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
V kanadskej provincii New Brunswick bolo objavené ohnisko neznámeho ochorenia. Podľa starostu mesta sú ľudia touto správou znepokojení. Informuje o tom The New York Times
Podľa neurológa Neila Cashmana bola pacientom diagnostikovaná rýchlo postupujúca demencia a duševné poruchy, ktoré sa, ako popísali pacienti, prejavovali takým spôsobom, ako by telo prestalo byť pod kontrolou mozgu.
“Ľudia sú znepokojení. Zaujímajú sa, či je to spôsobené životným prostredím, alebo ife o dedičnú chorobu. Vedie k chorobe konzumácia nekvalitného mäsa či rýb? Každý chce poznať odpovede,” povedal starosta mesta zasiahnutého epidémiou Yvon Godin.
Choroba sa prvýkrát objavila v roku 2015 a od tej doby celkový počet prípadov dosiahol číslo 48, z toho šesť osôb zomrelo. Medzi príznaky odborníci zaraďujú nespavosť, poruchy motorických funkcií, stratu pamäti, únavu a halucinácie.
Lekári sa zatiaľ neúspešne snažia stanoviť diagnózu, pretože prejavy choroby nemajú jasnú vzájomnú súvislosť.
Čierna pleseň
V Iraku pred pár dňami informovali, že minimálne dvaja ľudia zomreli v provincii Dhíkár na juhu krajiny na mukormykózu, ochorenie, ktoré je známe pod označením čierna pleseň. Týždeň predtým indickí lekári zaznamenali v krajine 11 717 prípadov nákazy týmto ochorením.
Aj Indické ministerstvo zdravotníctva a rodinného blahobytu požiadalo všetky štáty, aby vyhlásili čiernu plieseň za epidémiu a nahlasovali všetky prípady ochorenia. Indický premiér Narendra Modi označil túto chorobu za “ďalší problém v boji Indie s pandémiou”.
Ako poukazujú odborníci, plesňové ochorenie mukormykóza (čierna pleseň), rovnako ako aj iné plesňové ochorenia, sa zaznamenáva u pacientov s koronavírovovou infekciou, ktorí sa nachádzali na oddelení intenzívnej starostlivosti a dostávali dlhú dobu steroidy alebo kyslík. Ochorenie sa vyskytuje aj u diabetikov, ktorí dostávajú veľké dávky steroidov počas dlhej doby.
Mukormykóza je ochorenie vyvolávané hubovou infekciou. Môže sa vyvíjať u ľudí, ktorí prichádzajú do styku so spórami húb v životnom prostredí alebo po tom, ako sa dostane pleseň do kože cez ranu, škrabanec alebo popáleninu. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje pre chorých na cukrovku a tiež pre ľudí, ktorých imunita bola znížená v dôsledku boja s chorobou, oi. aj s koronavírusom.