Egypt 8. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)
V Egypte archeológovia objavili zatiaľ najstarší známy kresťanský kláštor v tejto krajine, spadajúci do štvrtého storočia. Doteraz najstaršie odkryté kláštory v Egypte boli z piateho storočia. Objav francúzsko-nórskej archeologickej misie v oáze Bahariya (v zóne Tal Ganoub Qasr-al Agouz) bol zverejnený v marci
Výskum, ktorý sa začal v roku 2009 a musel byť dočasne prerušený v roku 2013, čelil viacerým prekážkam – byrokracii, terorizmu i pandémii, vysvetlil pre Vatikánsky rozhlas vedúci archeologickej výpravy Victor Ghica. Na margo nového objavu uviedol:
„Ide o kláštorný komplex, ktorý nie je cenobitský, ale idiorytmický. Čiže nemáme pred sebou jedinú komunitu, ako sme zvyknutí v monastickej tradícii. Je tu šesť oddelených pustovní, ktoré fungovali spoločne, avšak nezávislým spôsobom. Každá tvorila maličký kláštor, no mnísi z rozličných komunít sa medzi sebou stretávali. V jednej z týchto pustovní sme našli 19 izieb.“
Čadičové stavby sa našli vo výnimočne zachovanom stave – boli buď vytesané do skaly alebo postavené z hlinených tehál. Na stenách sú nápisy v gréčtine a maľby spojené s koptskou kultúrou.
„Tieto izby sú zachované až po strechu, čo je neuveriteľné, ak pomyslíme na to, že spadajú do obdobia až spred 15 storočí ba možno i viac“, hovorí archeológ Ghica. Stavby sú vo výbornom stave vďaka piesku, ktorým boli zasypané a absencii vlhkosti v tejto púštnej oblasti. Nájdené texty i keramika budú ešte podrobené skúmaniu.
Interiér stavieb ponúka obraz života mníchov v poslednej fáze obývania kláštora v šiestom storočí. „Našli sme kuchynské riady odložené na svojom mieste“, uvádza vedúci archeologickej misie.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.