Bratislava 15. júna 2021 (HSP/Foto:Úrad priemyselného vlastníctva SR)
Duševné vlastníctvo je jedným z najcennejších aktív Európy a kľúčovým prvkom našej sociálnej a hospodárskej obnovy, najmä v prípade malých podnikov. Pandémia COVID-19, sprevádzaná nárastom falšovaných liekov a zdravotníckeho vybavenia, ktoré predstavujú ďalšie ohrozenie zdravia a bezpečnosti občanov, zviditeľnila problém trestnej činnosti v oblasti duševného vlastníctva
Ide o dlhodobý problém, často spájaný s inými druhmi nezákonnej činnosti, ktorý si vyžaduje prijatie neodkladných, ráznych a koordinovaných opatrení a ktorý bol nedávno znovu zaradený medzi desať hlavných priorít EÚ v boji proti organizovanej trestnej činnosti.
Podľa štúdie s názvom Európski občania a duševné vlastníctvo, ktorú uskutočnil Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo, majú spotrebitelia stále ťažkosti pri rozlišovaní pravého a falšovaného tovaru. Takmer každý desiaty Európan (9 %) uviedol, že bol uvedený do omylu a kúpil si falzifikát, a tretina Európanov (33 %) si nebola istá tým, či bol výrobok, ktorí si kúpili, originál.
„Falzifikáty predstavujú podľa spoločnej štúdie EUIPO a OECD 6,8 % dovozu do EÚ a ich hodnota dosahuje 121 miliárd eur, pričom majú vplyv na všetky odvetvia: od kozmetických výrobkov a hračiek, vín a nápojov, elektroniky až po oblečenie, a dokonca pesticídy. Môžu pre spotrebiteľov predstavovať vážne zdravotné a bezpečnostné riziká, najmä v dôsledku vystavenia nebezpečným chemikáliám, ako aj iným nebezpečenstvám,“ konštatuje predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúš Medvec.
Obavy v súvislosti s falšovanými výrobkami počas pandémie COVID-19 vzrástli. Šírenie falšovaných liekov, rúšok, respirátorov a vakcín prinieslo so sebou okrem zdravotných a bezpečnostných rizík často aj narušenie bezpečnosti a finančné straty.
„Falšovanie neovplyvňuje len spotrebiteľov, ale spôsobuje výrazné škody aj hospodárstvu EÚ a osobitne malým a stredným podnikom (MSP). Každý štvrtý MSP v Európe uvádza, že jeho práva duševného vlastníctva boli porušené, pričom v prípade Slovenska tento podiel dosahuje 32,6 %. Spoločnosti vlastniace práva duševného vlastníctva, ako sú ochranné známky, patenty a dizajny, v dôsledku porušenia svojich práv hlásili straty obratu (33 %), poškodenie dobrého mena (27 %) a stratu konkurenčnej výhody (15 %),“ uvádza Matúš Medvec.
S cieľom zvýšiť informovanosť o hodnote duševného vlastníctva a pomôcť malým a stredným podnikom využívať ich konkurencieschopnosť na trhu, vytvoril EUIPO v spolupráci s Európskou komisiou a Úradom priemyselného vlastníctva SR program Ideas Powered for Business, ktorý zahŕňa aj fond pre MSP s objemom 20 mil. eur pre všetky členské štáty. Aktuálne projekty programu Ideas Powered for Business nájdete na webovej stránke Úradu priemyselného vlastníctva SR.
Redakciu informovala Erika Presperínová z Kancelárie predsedu, Metodik model CAF, Úrad priemyselného vlastníctva SR.