Doneck 20. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Averin)
Líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin prehovoril o pripravenosti uskutočniť opakované referendum o sebaurčení. Má potvrdiť vôľu národa Donbasu a zároveň byť signálom pre svetové spoločenstvo
Už skôr ministerka zahraničia samozvanej republiky Natalja Nikonorova navrhla členom Bezpečnostnej rady OSN, aby pomocou medzinárodne uznávaného referenda zistili, čo chcú občania regiónu.
“Skutočnosť, že znovu hovoríme o pripravenosti republiky opäť využiť mechanizmus priamej demokracie, bola v podstate naším signálom svetovému spoločenstvu: my sme nestratili, ale iba posilnili našu vieru v slobodu, humanizmus a ľudské práva, sme znovu pripravení ukázať našu snahu k tým ideálom a hodnotám, kvôli ktorým národ vyšiel do ulíc v roku 2014,” povedal Sputniku Pušilin.
Podľa neho je tiež dôležité pozornosť svetového spoločenstva obrátiť na oddanosť Donbasu k úplnému uznaniu noriem a princípov medzinárodného práva.
“Práve s týmto cieľom bola vyjadrená pripravenosť pomôcť akýmkoľvek medzinárodným pozorovateľom v prípade, či bude rozhodnuté o usporiadaní procedúry vyjadrenia, správnejšie skôr potvrdenia vôle národa Donbasu,“ dodal Pušilin.
Líder Doneckej ľudovej republiky zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo musí jasne chápať, že monopol Ukrajiny na informovanie a interpretovanie udalostí na Donbase je nonsens a v určitom stupni napomáhanie pri zločinoch, ktoré Kyjev pácha proti občanom Donbasu.
“Práve preto by svetové spoločenstvo v podobe OSN malo oveľa starostlivejšie preštudovať všetky okolnosti a zoznámiť sa s pozíciou oboch strán konfliktu,“ uzavrel Pušilin.
Situácia na Donbase
Ukrajinské úrady v apríli 2014 začali vojenskú operáciu proti Luhanskej a Doneckej ľudovej republike, ktoré vyhlásili nezávislosť po štátnom prevrate na Ukrajine vo februári 2014. Podľa najnovších údajov OSN sa stalo obeťami tohto konfliktu okolo 13 tisíc ľudí.
Otázka urovnania na Donbase sa prejednáva oi. v priebehu stretnutí kontaktnej skupiny v Minsku, ktorá od septembra roku 2014 už schválila tri dokumenty, ktoré reglementujú kroky pre urovnanie konfliktu. Avšak aj po dohodách o prímerí pokračujú medzi stranami konfliktu prestrelky.