Bratislava 17. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)
Vo vyradenom kryte civilnej ochrany v Dome Matice slovenskej v Komárne vznikne Múzeum studenej vojny. Slávnostné otvorenie plánujú matičiari v rámci Komárňanských dní, ktoré sa zvyčajne konajú na prelome apríla a mája
„Kryt civilnej ochrany v podzemí nášho matičného domu bol vyradený z oficiálnych krytov, preto sme rozmýšľali, ako ho sprístupniť verejnosti tak, aby to malo aj vzdelávací rozmer. Som veľmi vďačný iniciátorovi myšlienky Patrikovi Rumanovi, vďaka ktorému môžeme priestory zrekonštruovať do podoby, ako vyzerali podľa najprísnejšej normy v roku 1970. Zároveň chcem vyzvať ľudí, aby darovali inventár z tohto obdobia do zariadenia dobového bytu,“ uviedol riaditeľ Domu MS v Komárne Jozef Černek.
.
Vítané sú zachovalé stoličky, skrine, záclony, televízor či rádio. Dobrovoľníci zariadia dve miestnosti z jedenástich pôvodným inventárom s odbornou pomocou Odboru civilnej ochrany Okresného úradu Komárno. V ďalších dvoch miestnostiach vznikne menšie vodárenské múzeum pri príležitosti 120. výročia vybudovania Vodárenskej veže v Komárne, o čo sa postarajú odborníci z Vodární a kanalizácií mesta Komárna.
Podľa riaditeľa matičného domu sa návštevníci môžu tešiť na autentický zážitok:
„Sprevádzať ich budú naši divadelníci Slovenskí rebeli v pionierskych rovnošatách. Zažijú simulované poplachy, skúšanie masiek a tí najodvážnejší môžu jednu noc prespať v dobovom byte za pancierovými dvermi bez kontaktu s okolitým svetom. Zmyslom Múzea studenej vojny je predovšetkým to, aby si ľudia opäť uvedomili hodnotu mieru a odmietli návrat do obdobia strachu a vojnových hrozieb, aké sme aj my kedysi zažívali v socialistickom Československu.“
Ako dodal, do múzea pozýva najmä mládež, ktorá studenú vojnu pozná len z učebníc. Pripravené budú aj projekcie náučných videí.
Kryt civilnej ochrany v Dome MS v Komárne má kapacitu až 500 osôb. Má vybudovaný vlastný vodovod a filtráciu. Viac informácií matičiari zatiaľ neprezradili, pre návštevníkov to bude prekvapenie.
„Mnohé parametre krytu civilnej ochrany boli súčasťou štátneho tajomstva,“ naznačuje Jozef Černek.
Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej