Košice 17. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
Aktualizované 17. júla 2024 18:55
Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach eviduje v súčasnosti 19 hospitalizovaných detí s hepatitídou typu A. Vzhľadom na počet lôžok na infekčnom oddelení je kapacita naplnená a príjem iných infekčných diagnóz výrazne limitovaný. Pre TASR to uviedla hovorkyňa nemocnica Zuzana Baníková s tým, že v poslednom období zaznamenali aj nárast počtu detských pacientov s tuberkulózou (TBC)
Na Detskom infekčnom oddelení DFN je podľa jej slov aktuálne hospitalizovaných 23 detí. Z toho je s diagnózou VHA 19 detí predškolského a mladšieho školského veku. “Trend je stabilný, neklesajúci, postupuje smerom na západ regiónu,” povedala s tým, že v súčasnosti majú najviac pacientov z obce Rudňany v okrese Spišská Nová Ves. V DFN sú hospitalizovaní aj detskí pacienti so závažnou formou TBC.
Baníková pripomenula, že so žltačkou bojujú v DFN už druhý rok, pričom v danom období došlo aj k preťaženiu jej infekčného oddelenia. Vlani celkovo evidovali viac ako 545 pacientov s VHA, ktorí tu boli hospitalizovaní. “Od začiatku roka 2024 evidujeme už viac ako 300 pacientov s diagnózou akútnej hepatitídy A. Priemerne je za mesiac s touto diagnózou prepustených 50 pacientov,” spresnila s tým, že najmenej pacientov so žltačkou evidovali v máji, a to 39.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice v súčasnosti eviduje na Klinike infektológie a cestovnej medicíny hospitalizovaných piatich pacientov so žltačkou. “Ide o sporadický výskyt tohto ochorenia v danom období, títo pacienti nepochádzajú z endemických lokalít,” uviedla pre TASR hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.
Zvýšený počet hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A eviduje aj Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove či michalovská nemocnica, ktorým dochádzajú kapacity. Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že sa o situáciu v súvislosti s výskytom VHA v Prešovskom kraji zaujíma a je plne súčinné.
Hygienici na východe Slovenska aktívne riešia a monitorujú výskyt žltačky
Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) naďalej aktívne riešia a dôsledne monitorujú epidemický výskyt vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v niektorých okresoch východného Slovenska. Uviedla to v stredu vo svojom stanovisku hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Ako povedala, po nahlásení podozrenia z ochorenia na VHA vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie v ohnisku nákazy a nariaďujú protiepidemické opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia VHA a stabilizovať situáciu.
“Množstvo aj povaha nariadených opatrení závisí od závažnosti situácie v územnej pôsobnosti RÚVZ. RÚVZ svoje kroky koordinujú s miestnymi samosprávami, nemocnicami, infektológmi, zástupcami Zdravých regiónov a ďalšími príslušnými zložkami,” uviedla Červeňová.
.
Žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní, čo znamená, že sa príznaky ochorenia môžu prejaviť približne do dvoch mesiacov od nakazenia sa a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí. Prvými nejasnými príznakmi ochorenia sú nechutenstvo, nevoľnosť či bolesť v okolí brucha. Jasnými príznakmi sú už tmavý moč a žlté sfarbenie pokožky alebo očí.
“V riešení epidémií žltačky je mimoriadne dôležitá disciplína a trpezlivosť v dodržiavaní nevyhnutných hygienických návykov a rešpektovanie času trvania nariadených opatrení nielen v prípade chorých osôb, ale aj tých, ktorí v oblasti s výskytom žltačky typu A žijú,” priblížila Červeňová.
Ľudia sa majú podľa nej riadiť pokynmi epidemiológov a lekárov, ktorí sa snažia zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia aj mimo ohniska nákazy, a teda tým chrániť aj ľudí, ktorí možno neboli v priamom kontakte s chorými, ale môžu ochorieť.
RÚVZ zverejňujú aktualizáciu situácie na svojich webových stránkach.
V michalovskej nemocnici bolo v utorok (16. 7.) hospitalizovaných 12 pacientov s VHA. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove mala v utorok na infekčnom oddelení 35 pacientov s VHA, väčšina hospitalizovaných boli deti.
V prešovskej nemocnici od vlaňajšej jesene evidujú zvýšený počet pacientov hospitalizovaných v súvislosti s výskytom VHA. Nemocnica uviedla, že 82 percent pacientov je však z iných okresov, najmä zo Starej Ľubovne – osady Podsadek. Ďalší pacienti sú z okresov Humenné, Bardejov, Stropkov, z osady Jarovnice a predpokladajú, že pacientov nakazených týmto vírusovým ochorením bude pribúdať.
Prečítajte si tiež: