Brusel 17. júna 2023 (HSP-Hellenic Coast Guard via AP, Facebook/Herbert Kickl)
“Ak zákon prejde Európskym parlamentom, FPÖ požaduje v Rakúsku referendum o tomto azylovom balíku, pretože táto dohoda nijako neprispieva k premene Európy na pevnosť”, informuje Remix News
Konzervatívne európske strany, ako aj vlády, ako napríklad poľská, zavádzajú rôzne opatrenia, aby sa postavili proti novému zákonu EÚ, ktorý povedie k nútenému premiestňovaniu migrantov v celej Európe. Zákon by mohol ovplyvniť najmä krajiny ako Maďarsko a Poľsko, ktoré sú tradične proti masovému prisťahovalectvu, ale aj ďalšie konzervatívne strany z krajín ako Nemecko a Rakúsko vyzývajú na referendá a iné opatrenia proti systému kvót EÚ pre migrantov.
V Poľsku parlament krajiny spustil videokampaň proti tomuto opatreniu a chystá sa prijať návrh rezolúcie, ktorá vládu oprávňuje využiť právo veta a neprijať návrh o migračných kvótach na najbližšom samite EÚ. Hovorí sa aj o tom, že otázka povinných kvót na migrantov bude predmetom celoštátneho referenda, ktoré sa uskutoční súčasne s celoštátnymi voľbami na jeseň tohto roku.
V Rakúsku medzitým vznikla online petícia na odmietnutie núteného presídľovania, zatiaľ čo nemecká pravica tiež protestovala proti kontroverznému novému opatreniu.
Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) pripravila návrh uznesenia, ktoré by vláde dalo silný mandát na odmietnutie núteného presídľovania migrantov na základe kvót z Bruselu.
O nútených kvótach migrantov, ktoré sú súčasťou Paktu EÚ o migrácii a azyle, sa rozhodlo minulý týždeň na zasadnutí Rady ministrov vnútra EÚ. Podľa týchto plánov členské štáty EÚ buď prijmú určitý počet prisťahovalcov, alebo budú nútené zaplatiť do pokladnice EÚ najmenej 20 000 EUR za každého migranta.
Hovorca strany PiS Rafal Bochenek pripomenul, že poľský parlament už predtým prijal podobné uznesenia, ako je to súčasné, napríklad v roku 2016, ale dal im právomoc prerokovať tieto otázky na úrovni EÚ.
“Teraz chceme dať poľskej vláde silný mandát na využitie práva veta v Európskej rade,” povedal hovorca vládnucej strany. Politici PiS v návrhu uznesenia napísali, že “Sejm Poľskej republiky dôrazne nesúhlasí s pokusom zaviesť na úrovni EÚ mechanizmy na nútené presídľovanie nelegálnych ekonomických migrantov”.
Rakúska FPÖ tiež žiada referendum
Poľsko však nie je jedinou krajinou, ktorá uvažuje o referende o tejto otázke, keďže najpopulárnejšia rakúska strana, Slobodná strana Rakúska (FPÖ), tiež vyzýva na celoštátne hlasovanie.
“Ak zákon prejde Európskym parlamentom, FPÖ požaduje, aby sa v Rakúsku uskutočnilo referendum o tomto azylovom balíku, pretože táto dohoda nijako nepomáha premeniť Európu na pevnosť. Preto musíme politici urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zaviedli ‘pevnosť Rakúsko’ a ochránili krajinu pred novým sťahovaním národov,” povedal líder FPÖ Herbert Kickl.
Kickl skritizoval rakúsku vládu za to, že súhlasila s návrhom, a tvrdil, že “vrazila Rakúšanom nôž do chrbta”. FPÖ dlhodobo kritizuje kresťanských demokratov, ÖVP, za to, že sú slabí v otázke imigrácie a iných konzervatívnych ideálov.
Kickl povedal, že nové pravidlá sú pokusom EÚ “urobiť z nás hlupákov”, a hoci EÚ tvrdí, že sprísňuje normy proti ekonomickej migrácii, “pravdou je, že nové azylové pravidlá prinášajú Rakúsku ďalšiu záťaž. Minister vnútra ÖVP Gerhard Karner nesplnil svoj hlavný sľub, že zabráni prerozdeľovaniu žiadateľov o azyl. Týmto vrazil Rakúšanom nôž do chrbta,” povedal Kickl.
“Bohužiaľ, toľko oslavovaný kompromis nemení celkovú situáciu, s výnimkou toho, že teraz by mal existovať distribučný mechanizmus, ktorý je na úkor ekonomicky silnejších členských krajín. Pretože v budúcnosti by Rakúsko muselo platiť pokutu, ak odmietne prijať žiadateľov o azyl. Schválenie takéhoto rozdelenia je od čias ministra vnútra za FPÖ Kickla absolútne “nefunkčné”. Aj ÖVP sa vždy vyjadrovala proti tomu – až kým pán Karner včera v tejto otázke jednoducho nepadol,” povedal hovorca FPÖ pre bezpečnosť Hannes Amesbauer.
“Včerajšok bol pre rakúske obyvateľstvo čiernym dňom v pravom zmysle slova,” uzavrel Kickl.
FPÖ teraz spúšťa internetovú petíciu s názvom “Pevnosť Rakúsko proti nelegálnej masovej imigrácii”.
Pri propagácii novej petície Kickl poznamenal, že Rakúsko bolo za posledných osem rokov dvakrát zasiahnuté veľkými migračnými vlnami, ktoré v oboch prípadoch spôsobili obrovské škody v celej krajine.
“Od roku 2015 EÚ nevyužila všetky príležitosti na ochranu občanov Európy pred importom teroru a sociálneho napätia,” uviedol poslanec EP Harald Vilimsky, vedúci európskej delegácie FPÖ. Podľa neho je jedinou nádejou, že budúcoročnými voľbami do EÚ sa podarí iniciovať zásadnú zmenu a potom sa dá využiť referendum na odklon od tejto chybnej cesty. Podľa europoslanca by sa mala migrantom poskytnúť pomoc vo vlasti, aby neodchádzali.
EÚ nevyužila všetky príležitosti na riešenie migračnej krízy
Ostrá kritika prichádza aj zo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá prijatý návrh EÚ kritizovala ako mimoriadne nebezpečný.
“Pod tlakom nemeckej vlády môžu maloletí bez sprievodu ľahko prekročiť vonkajšiu hranicu bez zastavenia, a to aj prostredníctvom zrýchleného konania. To isté platí napríklad pre celé rodiny prichádzajúce zo Sýrie. Neriešia ani problém, že 80 percent osôb prichádzajúcich do Nemecka mohlo predtým prejsť cez EÚ bez registrácie,” povedal Gottfried Curio, hovorca pre vnútorné záležitosti parlamentnej skupiny AfD.
Politik zdôraznil, že aj po rozdelení v rámci Európskej únie bude sekundárna migrácia do Nemecka pokračovať, pokiaľ sa v krajine nevytvorí vôľa a štruktúry pre účinný systém automatického odmietania a deportácie. Dodal, že ľudia z Bruselu zachovávajú falošné princípy, napríklad, že človek môže byť utečencom pri vstupe do EÚ, aj keď už prešiel mnohými, mnohými bezpečnými tretími krajinami. Okrem toho EÚ nevyužila príležitosť hmatateľne vyvážiť dramatické preťaženie, najmä v Nemecku, povedal Gottfried Curio.