Praha 18. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)
Múr bol premaľovaný na bielo z nedele na pondelok
Pestrofarebný múr na ostrove Kampa v historickom centre Prahy, venovaný pamiatke hudobníka Johna Lennona, premaľovali na bielo. K autorstvu sa prihlásila študentská streetartová skupina Pražská služba. Majitelia múru, Suverénny rád maltézskych rytierov, najprv označili čin za vandalstvo a podali trestné oznámenie. Po dohode so študentmi ho stiahli, informoval dnes spravodajský portál iDNES.cz.
Múr bol premaľovaný na bielo z nedele na pondelok. Do očí bil v pondelok ráno iba nápis “Wall Is Over!” (S múrom je koniec). Turisti z celého sveta, ktorí majú Lennonov múr spomenutý aj v sprievodcoch, boli pri prechádzke okolo múru prekvapení. Počas dnešného dopoludnia však ľudia začali kresby na múre obnovovať.
Majitelia z Rádu maltézskych rytierov najprv premaľovanie múru na bielo odsúdili, ale potom sa s autormi stretli a dohodli. Uviedli, že nešlo o vandalizmus a mohlo sa nedorozumeniu predísť, keby sa na nich autori obrátili vopred.
Podľa hovorcu pražskej polície Tomáša Hulana by tak či tak išlo nanajvýš o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu alebo proti majetku. Trestný čin sprejerstva by to podľa hovorcu nebol, pretože stena je na to určená.
Premaľovanie múru sa nepáčilo ani predstaviteľom Prahy 1, kde sa stena nachádza. Hoci Praha bojuje proti sprejerstvu, Lennonov múr je vnímaný ako symbolické dielo s vlastnou históriou.
Autori maľby boli zaskočení negatívnymi reakciami na svoj čin. “Chceli sme v rámci výročia 17. novembra upozorniť na pád železnej opony. Ale primárne sme vychádzali z pacifického uvažovania Johna Lennona, ktorý spolu s Yoko Ono v 70. rokoch dávali do výkladov plagáty nápismi ‘War is over’,” povedal dnes popoludní portálu iDNES.cz autor projektu Jan Dotřel. Skladbu Happy Xmas (War Is Over), čiže Šťastné Vianoce (Vojna sa skončila) nahral Lennon s Yoko Ono v roku 1971.
Dotřel ďalej vysvetlil, že združenie Pražská služba len chcelo upozorniť, že “múr je slobodný a že každý sa tu na tomto priestore môže slobodne vyjadriť”.
Autori zo združenia študentov umeleckých škôl sa skontaktovali aj s majiteľmi múru a ospravedlnili sa im.
Dotřel ešte uviedol, že na premaľovanie múru potrebovali štyri hodiny a že dokonca popri nich počas práce prešla policajná hliadka, ktorá sa na nich aj chvíľu pozerala.
Záhradný múr bol od 70. rokov minulého storočia nazývaný Múr nárekov. Na omietku si totiž ľudia vylievali svoje srdcia a zanechávali rôzne odkazy či milostné básne. Komunistický režim to však netoleroval a preto stenu niekoľkokrát pretreli.
Múr začali zapĺňať Lennonove podoby a súvisiace grafiti po zavraždení tohto člena britskej skupiny Beatles v roku 1980. Za komunistického režimu sa stal múr aj symbolom slobody a odporu voči komunizmu, preto ho komunistickí predstavitelia dávali vždy znova a znova pretrieť. Po zamatovej revolúcii v roku 1989 sa zmenil múr na turistickú atrakciu.
Nedávno sa na ňom objavili odkazy na podporu demokratických protestov v Hongkongu, pričom Lennonova stena vznikla aj v samotnom Hongkongu, napísala tlačová agentúra AP.
Dnes sa už na tom pražskom objavili nové nápisy vrátane jedného: “The wall is never over!” (S múrom nebude nikdy koniec!).
ml