Bratislava 6. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP)
Imane Khelif má v dokladoch napísané, že je žena. Minulý rok ho/ju však diskvalifikovali zo svetového šampionátu v indickom Naí Dillí, pretože neuspel/-a v teste na určenie pohlavia. Podľa medializovaných správ má chromozómy XY, teda mužské. Mnohí sa zhodli na to, že je nebezpečné, aby takýto súper súťažil so ženami, obzvlášť v boxe
Ku kontroverzii sa na sociálne sieti vyjadril aj uznávaný neurológ Martin Jan Stránský.
“Súhlasíme s tým, že jeho/jej výkon a otázky súvisiace s reprezentáciou súčasného stavu našej spoločnosti z vedeckého aj sociálneho hľadiska. Ďalej podľa môjho názoru ukazujú, kam môže viesť prehnané vnímanie často vynútenej “rovnosti”. Pre poriadok teda uvádzam niektoré body takto, začína Stránský svoj status na sociálnej sieti.
“Pokiaľ ide o každého človeka na planéte, z genetického hľadiska je to jednoduché. Pohlavia sú rozdelené na dve. Nazýva sa to genotyp. Ale potom existuje niečo, čo sa nazýva fenotyp, a to je, laicky povedané, súbor všetkých definovateľných vlastností jedinca, anatomických, fyziologických aj psychologických, založených na variabilite génov, ktoré človek nesie. To znamená, že napriek tomu, že niekto má chromozómy XY = mužské chromozómy, môže byť (charakterovo aj anatomicky) viac “zženštilý” ako niekto iný. V určitých prípadoch to môže dokonca znamenať, že má ženské orgány, temperament, citlivosť atď. ALE: Toto je o športe, nie o “pocitoch”. A to je kľúčové. Rozpletanie komplikovaných situácií, ako je Khelif, sa musí vždy robiť s logikou, ktorá postupuje spätne. Vyzerá to takto: ak sa v športe nezohľadňuje genotyp, ktokoľvek sa môže narodiť ako muž, nechať si spraviť vagínu a prsia, tvrdiť, že je žena, tvrdiť, že celý život žije ako žena, a z rovnakých dôvodov, pre ktoré bolo pánovi/panej Khelif dovolené boxovať, by mohol byť postavený do zápasu, v ktorom by každého zmlátil. Ak by mu/jej to nebolo umožnené, mohol/mohla by poukázať na prípad Khelif a nahlásiť diskrimináciu. Bez ohľadu na to, ako sa Khelif cíti, je to muž, ktorý sa vyvinul ako žena. Nechajme ho teda súťažiť s inými mužmi, ktorí sa vyvinuli podobne. Teda v rovnakej kategórii. Ale nie proti ženám. Nútiť ženy, aby súťažili proti nemu/nej, je diskriminácia voči nim…,” dodal svetovo uznávaný odborník v oblasti neurovedy.
.
Khelif žiada, aby sa ľudia uprostred búrky okolo jej pohlavia “zdržali šikanovania”
Khelif sa v pondelok pre médiá vyjadril/-a, že búrka, ktorá sa zniesla kvôli jeho/jej pohlaviu, sa rovná šikanovaniu a môže “zničiť” ľudí. 25-ročný/-á boxerka z Alžírska sa ocitlo/-a v centre intenzívneho sporu, keď kritici odsúdili olympijské hry za to, že umožnili jej účasť v Paríži po tom, ako jej minulý rok zakázali účasť na významnej boxerskej súťaži pre nesplnenie testov spôsobilosti pohlavia.
Khelif sa dostal/-a sa do semifinále svojej súťaže a zabezpečil/-a si aspoň bronzovú medailu, čo značne znechutilo jej kritikov, ktorí tvrdia, že jej účasť na olympiáde nemala byť umožnená.
Na otázku, prečo sa to do pozornosti dostalo až teraz, odpovedal/-a: “To je otázka, ktorú si kladiem. Prečo práve teraz? Prečo sa to deje práve teraz? Je mi to jedno. Dôležité je, že som sem prišla so zameraním na svoj cieľ, ktorým je olympiáda. ‘Dnes som v semifinále. Ak Boh dá, v semifinále sa postavím výzve. A ak Boh dá, dokážem to udržať pod kontrolou a prejsť týmito dvoma fázami a semifinále.”
Povedal/-a, že by mala čeliť rovnakej ochrane, akej sa tešia ostatní športovci na hrách. Dodal/a: “Posielam odkaz všetkým ľuďom na svete, aby dodržiavali olympijské zásady podľa olympijskej charty, aby sa zdržali šikanovania všetkých športovcov, pretože táto vec má účinky, obrovské účinky,” cituje DailyMail.
“Môže to zničiť ľudí. Môže zabiť ľudské myšlienky, ducha a myseľ. A môže tu ľudí rozdeliť. A preto ich žiadam, aby sa zdržali šikanovania. A to je všetko,” dodal/-a s tým, že má obavy z dôsledkov na svoje vzťahy v Alžírsku.