Pred tridsiatimi rokmi 18. novembra si Českoslováci v rádiu Slobodná Európa mohli vypočuť správu o zabití mladého študenta Karlovej Univerzity Martina Šmída. Rádio vtedy v živom vysielaní pustilo telefonický záznam s Petrom Uhlom z Východoeurópskej informačnej agentúry, ktorý o danom incidente informoval. Redaktorka a komentátorka americkej rozhlasovej stanice Lída Rakušanová o tom vtedy pred 30 rokmi vraj ani nevedela. Ako to teda bolo?
“V piatok 17. novembra sme vysielali ešte s veľkým odstupom, pretože sme ešte poriadne nevedeli, čo sa tam stalo. Druhý deň v sobotu dopoludnia mi telefonoval Peter Uhl a povedal, že u nich bola slečna Drážská a nikto nevie, kto to je, ale že im povedala veľmi dôležitú správu o tom, že študent Martin Šmíd tam ležal mŕtvy a že ho tam videla. Uhl povedal, že nevie čo s tým robiť, že to nemôže overiť. Ja som odpovedala, že v tom prípade to nemôžeme vysielať a že sa to musí overiť, aspoň, kto tá Drážska je,” povedala.
“Dopadlo to tak, že okolo poludnia volal Uhl s tým, že už o tom vedia, pretože volal už aj ďalším ľuďom a že ho nútia, aby to pustil a že sa mu nič nepodarilo overiť. Uhl to nakoniec pustil ale s tým, že to je neoverená správa. No a v tej tichej pošte sa fakt, že ide o neoverenú informáciu, samozrejme stratil,” vysvetlila komentátorka.
Popoludní o tretej hodine Rakušanová pripravovala večerné vysielanie a zistila, že správy Slobodnej Európy už vysielajú informácie o zabití študenta. “Na otázku, prečo to vysielame, keď to nie je overené, mi povedali, že už to vysiela BBC a je to overené stopercentne,“ uviedla novo pre Český rozhlas.
Nasledujúci deň v nedeľu Rakušanovej do práce volali rôzni ľudia a lekári z tzv. Pražskej šedej zóny a snažili sa uistiť, že správa o študentovej smrti nie je pravda. Správa ale napriek tomu vzbudila cez víkend veľkú pozornosť a vyvolala určitú reakciu. V pondelok 20. novembra sa už konala prvá veľká demonštrácia.
Spustila to vtedy aj BBC, aj Voice of Amerika. Neboli sme zďaleka jediní. Fakt ale je, že počas 24 hodín bola informácia dementovaná. Takže tí ľudia, ktorí už v pondelok demonštrovali, vedeli, že to nie je pravda,” odpovedala po tridsiatich rokoch bývalá moderátorka Slobodnej Európy Lída Rakušanová.
Slobodná Európa je rozhlasová organizácia založená v roku 1949 Kongresom USA pre šírenie objektívnych informácií v diktátorských režimoch. Americké rádio hralo v dejinách Československa rozhodujúcu úlohu, pretože práve vďaka nej sa rozšírila informácia o brutálnej policajnej akcii na Národnej triede v Prahe a tiež neskôr vyvrátená správa o smrti jedného z demonštrujúcich prostredníctvom telefonátu Petra Uhla z Východoeurópskej informačnej agentúry do Slobodnej Európy.
Neskôr vyšlo najavo, že zabitie študenta policajnými zložkami bolo súčasťou plánu, malo vyvolať negatívnu atmosféru voči vtedajšiemu vládnucemu režimu a doviesť Československo k politickým zmenám. Celý postup veľmi pripomína i dnešné organizovanie farebných revolúcii v rôznych štátoch, kde takmer vždy na začiatku protestov, alebo v ich priebehu dôjde k zabitiu alebo vražde a to pobúri verejnosť a dodá protestom potrebný náboj.