Už to nie je mierový projekt: EÚ schválila prvý kolektívny nákup zbraní

❚❚

Bratislava 16. novembra 2024 (HSP/ Brussels Signal/ Foto: Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet, Pool via AP)

 

Európska únia vo štvrtok 14. novembra oznámila, že sa po prvýkrát rozhodla financovať spoločný nákup zbraní. Každý z piatich cezhraničných zbrojných projektov dostane z rozpočtu EÚ 60 miliónov eur, čo predstavuje celkovú sumu 300 miliónov eur. Informácie priblížil Brussels Signal

Margrethe Vestagerová
Na snímke podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová

Európska únia informovala o tom, že bude financovať spoločný nákup zbraní z európskeho rozpočtu, pričom väčšina nakúpených zbraní bude určená pre Ukrajinu.

.

„Je to prvýkrát, čo sme použili rozpočet EÚ na podporu členských štátov pri spoločnom nákupe (zbraní)“, pochválila sa podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová vo vyhlásení zo 14. novembra na sociálnej sieti X.

 

.

“EDIPRA“

EÚ už predtým financovala obchody so zbraňami pre Ukrajinu, ale robila to prostredníctvom vytvorenia špeciálnych tzv. “ad hoc“ finančných nástrojov, ktoré nespadali priamo do jej rozpočtu. Teraz blok namiesto toho na nákup zariadení protivzdušnej obrany, munície a obrnených vozidiel použil časť svojho aktuálneho rozpočtu.

Komisia vytvorila na nákup zbraní Nástroj na posilnenie európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania („European Defence Industry Reinforcement through Common Procurement Instrument“ – EDIRPA).

EDIRPA bol krátkodobý nástroj prijatý po ruskej invázii na Ukrajinu a mal trvať do roku 2025. Poskytoval mechanizmus spolupráce v oblasti najnaliehavejších obranných produktov.

Podľa vyjadrenia EÚ spoločné obstarávanie zabezpečilo zlacnenie nevyhnutných vojenských prostriedkov pre ozbrojené zložky jednotlivých členských štátov tým, že sa vďaka úsporám z veľkoplošnej výroby dosiahla väčšia efektivita vynaložených prostriedkov.

Ozbrojené sily členských štátov by mohli profitovať aj zo zvýšenej vzájomnej spolupráce vďaka hromadne obstarávaným produktom, tvrdí EK v dokumente.

.

Väčšie zákazky by vďaka väčšej predvídateľnosti pri obstarávaní zbraní posilnili európsky obranný priemysel a umožnili by mu prispôsobiť výrobné kapacity potrebám Európy, uviedla EÚ. Spoločné obstarávanie by podľa nej posilnilo obrannú pripravenosť členských štátov EÚ.

 

Projekty

Dva z projektov tohto nástroja sa zameriavajú najmä na zlepšenie spoločných kapacít vzdušnej a protiraketovej obrany Európy.
Jedným z nich bol MISTRAL, systém protivzdušnej obrany krátkeho dosahu alebo VSHORAD, určený na ochranu pred vzdušnými hrozbami, ako sú bojové lietadlá, bojové vrtuľníky a bezpilotné letecké systémy.

Ďalším bol JAMIE (Joint Air Missile Defence Initiative in Europe), projekt v rámci Spoločnej iniciatívy protiraketovej obrany v Európe, ktorého cieľom bolo podporiť spoločné obstarávanie plne vzájomne spolupracujúcich systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany IRIS-T SLM.

Prostredníctvom projektu CAVS (Common Armoured Vehicle System) chcela EÚ podporiť spoločné obstarávanie moderných obrnených vozidiel.

.

Ďalší projekt CPoA(Collaborative Procurement of Ammunition) podporoval spoločné obstarávanie rôznych typov delostreleckej munície kalibru 155 mm, zatiaľ čo projekt HE 155 mm bol zameraný na spoločné obstarávanie vysokoexplozívnej delostreleckej munície kalibru 155 mm.

EÚ sa doteraz snažila pomôcť Ukrajine a dodržať svoje sľuby o dodaní potrebnej munície obkľúčenej krajine, čo na strane Kyjeva viedlo k frustrácii.

Členské štáty museli improvizovať ad-hoc spoluprácu, aby mohli Ukrajine poslať ďalšiu muníciu.

 

Nedostatok munície

Nedostatok munície sa považoval za hlavné riziko pre ukrajinské vojenské aktivity, ktoré viedlo k stratám na bojisku. Pád strategicky dôležitého mesta Avdejevka sa pripisoval práve nedostatku munície na ukrajinskej strane.

V apríli tohto roku hovorca Josepa Borrella, vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci, tvrdil, že európske zbrojárske spoločnosti by mohli do konca roka vyrobiť “najmenej 1,4 milióna nábojov“ kalibru 155 milimetrov podľa normy NATO.

Prieskumná správa však ukázala, že sľuby EÚ o zvýšení výroby munície na podporu Ukrajiny boli v skutočnosti značne nadhodnotené. Podľa realistickejších odhadov je celková kapacita Európy približne 580 000 kusov ročne.

V marci 2024 sa skupina 18 západných krajín musela namiesto výroby obrátiť na medzinárodné trhy, aby zohnala tak potrebnú dodatočnú muníciu pre Ukrajinu.

Nákup zbraní z hlavného európskeho rozpočtu by sa tiež mohol považovať za odklon od minulosti EÚ.

Základy EÚ boli položené po druhej svetovej vojne, keď sa európski lídri snažili zabrániť budúcim konfliktom podporou hospodárskej a politickej spolupráce. Teraz sa táto spolupráca využíva na nákup zbraní.

.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:34

Desaťtisíce ľudí museli v sobotu evakuovať úrady na Filipínach pre obavy, že by tajfún Man-Ji, ktorý sprevádzajú prudké dažde a silný vietor, mohol vyvolať rozsiahle záplavy. Zrušené boli aj desiatky letov.

07:49

Muž v nemeckom meste Kolín nad Rýnom v piatok odhryzol časť ucha policajtke privolanej k pouličnej bitke a zranil ďalších troch príslušníkov hliadky. Muža napokon zadržali a bude predvedený pred súd.

07:48

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v piatok večer ocenil Medailou za zásluhy o diplomaciu bývalého hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, ktorý v súčasnosti pôsobí ako ukrajinský veľvyslanec v Londýne.

07:47

Americký prezident Joe Biden v piatok ocenil spoluprácu medzi Južnou Kóreou, Japonskom a USA v boji proti tomu, čo označil za “nebezpečnú a destabilizujúcu spoluprácu Severnej Kórey s Ruskom”.

07:46

Novozvolený prezident Donald Trump v piatok menoval hovorkyňu svojho volebného tímu Karoline Leavittovú do funkcie hovorkyne Bieleho domu.

07:45

Delostrelecký granát zasiahol v piatok základňu mierových síl OSN v južnom Libanone, nespôsobil však žiadne zranenia.

07:20

„Prezident“ Abcházska Aslan Bžania povedal, že odmieta odstúpiť uprostred nepokojov v Suchume.

„Chcel by som vás požiadať, aby ste nepodľahli provokáciám. Som tu v Abcházsku a budeme pracovať ďalej. Budeme sa snažiť odstrániť následky týchto udalostí,“ povedal Bžania.

Pripomeňme, že nepokoje v Abcházsku vypukli na pozadí zámerov „parlamentu republiky“ ratifikovať dohodu o investíciách s Ruskom.

06:45

Jazzová diva Diana Krallová oslavuje 60 rokov. Diana Krallová je jednou z najvýraznejšie jazzových postáv storočia, predstavila sa aj v Bratislave a prezradila, že jej prababka a pradedko pochádzali z východného Slovenska.

06:44

Pred 30 rokmi vstúpil do platnosti Dohovor OSN o morskom práve. Deväť rokov pracovali zástupcovia z viac ako 160 štátov nad dokumentom, ktorý novo definoval morské právo o využívaní svetových morí a oceánov. 

06:43

Nová správa Pentagónu o UFO obsahuje stovky hlásení neidentifikovaných a nevysvetlených vzdušných javov, no nič, čo by nasvedčovalo ich mimozemskému pôvodu.

06:43

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na summite krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru varoval, že svet vstupuje do éry rastúceho unilateralizmu a protekcionizmu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Supermesiac nad vežou Marina v v pobrežnom meste Ayia Napa na juhovýchode Cypra

Autor: TASR/AP-Petros Karadjias

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali