Moskva 17. marca 2024 (HSP/ria/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
Opar slobody si škaredo vystrelil z profesora (no dobre, doktora ekonómie) Borrella. Šéf európskej diplomacie odletel do Ameriky – vystúpiť v OSN, rokovať vo Washingtone, nuž a hovoriť s novinármi. Jeden z vedúcich predstaviteľov Európy (a 76-ročný politik je nielen šéfom diplomacie, ale aj zástupcom celoeurópskej premiérky Ursuly von der Leyen) rád hovorí na rovinu, po starčekovsky. A aj tentoraz nezostal nič dlžný svojej povesti, ale to, čo povedal, vôbec nebude hrať do karát USA a Európy. Ale veď Josep Borrell chcel tak veľmi pomôcť – nie len Ukrajine, ale o to viac kolektívnemu Západu, konštatuje Petr Akopov pre noviny Ria Novosti
Španiel, rovnako ako všetci atlantisti, potrebuje ovplyvniť verejnú mienku a politickú situáciu v Spojených štátoch, aby sa urýchlilo prideľovanie pomoci Kyjevu. Na to je potrebné všetkých vystrašiť tým, že otáľanie bude mať fatálne následky. Práve o tom hovoril Borrell v USA:
Mnohí analytici očakávajú v lete veľkú ruskú ofenzívu a Ukrajina nemôže čakať na výsledky volieb v USA. Všetko, čo sa musí urobiť, sa musí urobiť rýchlo. To sa týka aj nás. Musíme to urýchliť. Musíme zvýšiť našu podporu, urobiť viac a rýchlejšie. Preto zvyšujeme naše priemyselné kapacity v oblasti obrany. To platí aj pre Spojené štáty.”
Borrell povedal, že Moskva “sa nezastaví”, a navrhol kongresmanom, aby si predstavili “ruské tanky v Kyjeve” a “ruské jednotky na poľských hraniciach, na balkánskych hraniciach”. Ak by to nestačilo, Borrell dodal, že úspech Ruska na Ukrajine “by mal vážne dôsledky pre Ameriku a pre existujúci systém spojenectiev vybudovaný okolo Spojených štátov a Európy”: “Potom si žiadna krajina nemôže byť istá, že Spojené štáty prídu na pomoc niektorému spojencovi.”
A to je niečo nové: Borrell vo svojej snahe zastrašiť Američanov a Európanov prekročil všetky červené čiary logiky.
Áno, Európania už predtým hovorili, že ruské víťazstvo je neprijateľné, pretože by ohrozilo bezpečnosť Európy a celého sveta, ale zámer USA brániť Európu nikdy nespochybňovali. Samozrejme, aj v tom bol vážny logický rozpor: ak Európania a Američania svorne ubezpečujú, že za posledné dva roky sa NATO len posilnilo a atlantická jednota je silnejšia ako kedykoľvek predtým, nie je jasné, ako Rusko ohrozuje alianciu? Je jasné, že v skutočnosti hlavnou “ruskou hrozbou” je to, že Moskva bráni aliancii prijať za člena Ukrajinu, teda časť historického Ruska, ale je trápne hovoriť o tom priamo, preto sme museli hľadať iné vysvetlenia. Jednoduché ako facka: Putin je šialený, je to tvrdohlavý agresor, takže skôr či neskôr určite zaútočí na krajiny NATO, nebojí sa, že USA vstúpia do vojny. Znie to tak zle, ale západná propaganda nič lepšie nevymyslela a musela opakovať Zelenského nezmysly, že ak nemecké tanky nevstúpia na Ukrajinu, tak sa budú musieť stretnúť s ruskými tankami pri Berlíne.
Teraz však Borrell urobil nový krok v zdôvodňovaní dôležitosti zabránenia ruskému víťazstvu na Ukrajine: teraz sa ukazuje, že to vlastne povedie k likvidácii NATO. Ako inak chápať jeho slová, že nikto zo spojencov USA si nebude istý, že im Američania prídu na pomoc? To znamená, že Borrell pochybuje o odhodlaní USA brániť krajiny NATO ako keby bránili samy seba? Biden mnohokrát zopakoval, že bude brániť každý centimeter územia spojencov NATO – ako mu možno neveriť? A všetky krajiny, ktoré sú vykresľované ako potenciálne obete ruskej agresie, sú členmi NATO – pobaltské štáty, Poľsko, Rumunsko, dokonca aj Fínsko bolo do aliancie prijaté kvôli tomu. Zároveň sú všetky členmi EÚ a jeden z lídrov tohto združenia hovorí, že po porážke Kyjeva európske krajiny nebudú mať dôveru v pomoc USA. Láka Putina do Berlína?
So všetkou vážnosťou sa Borrell snaží vystrašiť Američanov, najmä republikánov: s Ukrajinou USA stratia tvár, t. j. dôveru svojich spojencov. Ukrajina však nie je vojenským spojencom USA a USA nemajú voči Kyjevu žiadne záväzky porovnateľné so záväzkami krajín NATO, však? A je to jedno, pretože samotní atlantisti na oboch stranách oceánu tak nafúkli význam konfliktu o Ukrajinu a zvýšili stávky (predovšetkým propagandisticky), že dôsledky porážky Západu môžu byť skutočne také, ako ich opisuje Borrell. Západ tak dlho ubezpečoval seba a svet, že urobí všetko pre to, aby dal Rusku lekciu, aby mu spôsobil strategickú porážku, že sa stal rukojemníkom vlastnej propagandy a stratégie.
Okrem toho atlantisti zámerne spojili ukrajinský konflikt s otázkou Taiwanu a vlastne so svojím globálnym vedením vo všeobecnosti. Rusko nezvýšilo stávky – Tie boli pre Rusko už od začiatku maximálne, ale Anglosasi sa nechali tak uniesť konfliktom, že si to nevšimli: na porážku Ruska stavili takmer všetky svoje žetóny a svoju povesť. A teraz sa veľmi boja prehry, ale už vidia, že hra sa jednoznačne nevyvíja v ich prospech. A riziko, že stratia nielen Ukrajinu, ale oveľa viac, je čoraz citeľnejšie – ale Západ to nedokáže zastaviť.
Prečítajte si tiež:
- Západ si je vedomý, že ruské sily sa pripravujú na veľkú ofenzívu v lete 2024
- Veľký konflikt s Ruskom alebo prímerie. Vučič pomenoval možné scenáre vojny