Naša vláda viacmenej stále nepovedala nahlas svoje definitívne stanovisko k tejto veci. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) SR však vydalo ku GCM stanovisko, kde konštatuje: „Migrácia patrí medzi najdôležitejšie témy, ktoré rezonujú na pôde OSN od vypuknutia migračnej krízy. Počas samitu na vysokej úrovni, 19. septembra 2016, ktorého sa za SR zúčastnil prezident A. Kiska, bola prijatá tzv. Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov. Touto deklaráciou boli spustené dva procesy s cieľom pripraviť globálne kompakty pre utečencov a migrantov. Takmer dvojročné konzultačné a medzivládne rokovania ku GCM boli ukončené 13. júla 2018 v New Yorku, pričom jeho formálne schválenie je plánované počas medzivládnej konferencie na najvyššej úrovni v Marakeši 10.decembra 2018.“
MZV ďalej tvrdí: „GCM nie je ani zmluvou ani dohovorom a je právne nezáväzný. Nevyžaduje od vlád podpis ani ratifikáciu. GCM rovnako nestanovuje, ako budú jednotlivé štáty implementovať svoje ciele. Štáty sa môžu slobodne rozhodnúť, ako postupovať v súlade s ich vnútroštátnymi prioritami. GCM neukladá štátom žiadne nové povinnosti týkajúce sa toho, kto môže či nemôže vstúpiť na ich územie.“
Podľa MZV SR „GCM je politický dokument, ktorý predstavuje rámec medzinárodnej spolupráce a ochotu krajín reagovať spoločne na migračné toky. Ide o vôbec prvý dokument prijatý na pôde OSN k migrácii, ktorý komplexne rieši predmetnú problematiku a odporúča členským štátom implementáciu jednotlivých cieľov, ktoré však majú povahu určitého katalógu, z ktorého je možné vyberať podľa vlastných možností.“
„GCM je globálny dokument, ktorý sa netýka osobitne žiadneho regiónu. Podporuje len budúci rámec spolupráce založený na inováciách, rozvoji a dialógu a navrhuje riešenie migrácie vo všetkých jej dimenziách,“ uvádza stanovisko Ministerstva zahraničných vecí SR.“
Lenže prečo potom, keď je GCM taký neškodný, sa k nemu odmieta pripojiť čoraz viac krajín? Už to nie je len USA, Austrália a Maďarsko – jasne sa vyjadrilo Dánsko a Poľsko, váha Česko a rad ďalších krajín. Najnovšie aj Rakúsko oficiálne vyhlásilo, že sa ku GCM nepripojí. Rakúska vláda tento krok zdôvodnila tým, že má k obsahu nezáväzného dokumentu s oficiálnym názvom Globálna dohoda o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii zásadné výhrady. Pakt podľa Rakúšanov nie je vhodný na riešenie problémov s migráciou, ohrozuje suverenitu Rakúska v migračnej politike a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Rakúsko preto do Maroka nevyšle svojho zástupcu a na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v septembri 2019 sa zdrží hlasovania.
A čo si myslia o GCM opoziční poslanci zo slovenského parlamentu?
Hlavné správy: V decembri sa má v marockom Marrakéši podpisovať Globálny kompakt OSN pre bezpečnú, riadenú a pravidelnú migráciu. Aký je váš názor, ste za to, aby Slovensko tento dokument podpísalo?
Milan Krajniak (Sme rodina): „K marrákešskému kompaktu OSN by sa Slovensko rozhodne nemalo pripojiť.“
Boris Kollár (Sme rodina): „Odo mňa to absolútne nezávisí, my sme opozícia.“
Milan Mazurek (ĽSNS): „Oni hovoria, že je to nezáväzné, že je to forma odporúčania, ale v každom prípade je to snaha o totálnu deštrukciu Európy, jej národov, kresťanstva. Ak sa prijmú tie odporúčania a začne sa to aplikovať v praxi, teda že z nelegálnej imigrácie urobia legálnu, tak to bude znamenať koniec Európy ako takej. Veď to všetci musia vidieť. Dnes čelia tomu najväčšiemu problému, že mnohí ľudia akceptujú legálnu imigráciu ako čosi normálne, ale neakceptujú nelegálnu imigráciu, pričom tie státisíce imigrantov, ktorí tu chodia krížom-krážom cez hranice, sú nelegálni imigranti. Ale keďže vieme, že bruselským elitám ide hlavne o to, pretlačiť sem tých imigrantov za každú cenu, tak chcú urobiť z nelegálnej imigrácie legálnu. A potom už môžu rozbiť verejnú mienku s tým, že veď to je všetko legálne, v súlade so zákonom, sú to legálne imigračné trasy. Ak sa im to podarí, pre nás to bude v konečnom dôsledku znamenať normálny fyzický zánik našich národov – nielen kultúrne, ale fyzicky. Európa, ako ju dnes poznáme, prestane existovať. Preto to za žiadnu cenu nesmieme dopustiť.“
Miroslav Sopko (OĽaNO): „Slovensko by v prvom rade malo na diplomatickej úrovni vyvíjať také aktivity, aby Európa postupovala ako jeden celok, aby sme sa jednotne vedeli postaviť aj k vážnym problémom, ktoré jednoznačne prinesie budúcnosť. A tie v súčasnosti ešte nevieme ani predvídať.“
Vy osobne, keby ste mali hlasovať, boli by ste za to, aby sme to ako Slovensko v decembri podpísali?
Milan Krajniak (Sme rodina): „Som jednoznačne proti tomu, myslím si, že by sme to rozhodne nemali podpísať.“
Milan Mazurek (ĽSNS): „Jednoznačne nie.“
Miroslav Sopko (OĽaNO): „Pre nás sú záväzné dokumenty tých inštitúcií, ktorých sme členmi. Čiže pokiaľ je to nejaká inštitúcia, ktorá nemá dosah na celkovú medzinárodnú politiku, tam treba jednoznačne zadefinovať si to v strategických dokumentoch Slovenskej republiky a toho sa vždy držať.“
Už zostáva iba mesiac
Pozrime sa ešte raz na podstatu vyjadrenia nášho MZV k tejto veci. Kľúčové sú tieto formulácie: GCM „predstavuje rámec medzinárodnej spolupráce“, „predstavuje ochotu krajín reagovať spoločne na migračné toky“, „odporúča členským štátom implementáciu jednotlivých cieľov, ktoré majú povahu určitého katalógu, z ktorého je možné vyberať podľa vlastných možností“. Inými slovami: prijatím GCM vyjadrujeme súhlas s tým, že vo všeobecnosti schvaľujeme právo ľudí z ľubovoľných končín sveta prichádzať k nám za lepším životom a budeme sa na tom procese podieľať konkrétnymi opatreniami v rámci určitých definícií.
Už zostáva iba mesiac. Dokáže ešte Lajčákovcov niečo zastaviť? Koľko ľudí by muselo prísť na národný protestný pochod, aby sa to podarilo?
Ivan Lehotský