Čaplovič k 80. výročiu Mníchovskej dohody: Vnímam to ako zradu Britov a Francúzov

❚❚

Bratislava 30. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Smutné výročie. Dnes uplynulo 80. rokov od podpisu Mníchovskej dohody (29. septembra 1938), surového a bezprecedentného ataku na súvekú demokratickú oázu v strednej Európe – Československú republiku

Na snímke Dušan Čaplovič

Podpisy kancelára nacistického Nemecka Adolfa Hitlera, predsedu vlády fašistického Talianska Benita Mussoliniho, britského ministerského predsedu vlády Arthura Neville Chamberlaina a predsedu francúzskej vlády Édouarda Daladiera, nesporne ešte výraznejšie predznamenali blížiaci sa krvavý vojnový konflikt s masovým cieleným vyvražďovaním obyvateľstva našej planéty Zem. Slová o mieri boli zástierkou, nasledovala Viedenská arbitráž, okupovanie našej vlasti fašistickým Maďarskom a diktátorským Poľskom, rozbitie Československa, vzniku okupačného režimu protektorátu Čechy a Morava a vojnového Slovenského štátu.

.

Nikdy som sa nestotožnil s oficiálnym názvom Mníchovskej dohody, bola to pre mňa vždy zrada Britov a Francúzov a vedno s nacistickým Nemeckom a fašistickým Talianskom, diktát voči Československu. Prejavil sa tak tradičný britský izolacionizmus a francúzska váhavosť až zbabelosť, ktoré vedno priniesli do Európy krátkodobý mier s prejavom skutočného veľmocenského egoizmu, bez akejkoľvek štipky solidarity. Nemecký nacizmus a taliansky fašizmus dobovo víťazil v medzinárodných vzťahoch.

V apríli 2008 som ako podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny absolvoval zahraničnú cestu do Nemecka a po oficiálnych rokovaniach v Berlíne som absolvoval program v Mníchove. Vtedajší slovenský veľvyslanec v Nemecku Ivan Korčok mi pripravil aj v Mníchove užitočný program. Popri rokovaniach som navštívil miesto podpisu veľmocenského diktátu voči súdobému Československu v roku 1938. Dnes priestory hudobnej školy, v ktorých nebola ani malá zmienka o tom, že bola “Führerovou budovou” (Führerbau), v Mníchove. Vstupoval som plný napätia do miestnosti Hitlerovej úradovne na prvom poschodí, kde vtedajší užívatelia, narýchlo na počítači, vytlačili a umiestnili provizórny text, že v tejto miestnosti bola podpísaná Mníchovská dohoda, pre nás však zrada a diktát. Pre nemeckú, najmä mladú generáciu bol tento hanebný akt, naďalej zamlčiavaný. Uvedomil som si, ako A. Hitler ponížil britského a francúzskeho predsedu vlády, že tento hanebný čin realizovali a podpisovali v týchto priestoroch.

.

Rozhodol som sa pri nasledujúcich bilaterálnych rokovaniach nemlčať, upozorniť a požiadať svojich bavorských partnerov, aby tento zamlčiavaný skutok, aj nemeckej histórie, odstránili a na budovu umožnili umiestniť tabuľu, ktorá by naveky pripomínala tento hanebný akt. Bolo to počas rokovaní s predsedom krajinského snemu Bavorska Aloisom Glückom, predsedom Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Erwinom Huberom, podpredsedníčkou bavorskej vlády a krajinskou ministerkou práce, sociálnych vecí, rodiny a žien Christou Stewensovou a krajinskou ministerkou hospodárstva, infraštruktúry, dopravy a technológií Emiliou Müllerovou, ktorá bola neskôr aj krajinskou ministerkou pre európske záležitosti. Pri každej návšteve Nemecka som upozorňoval na túto skutočnosť a zdvorilo žiadal vyhovieť tejto, z historického hľadiska, oprávnenej prosbe.

O sedem rokov, takmer presne od tejto mojej prvej návštevy v Mníchova, som dostal ako poslanec NR SR pozvanie organizátorov, sprostredkované vtedajším slovenským veľvyslancom v Nemecku Igorom Slobodníkom a generálnou konzulkou SR v Bavorsku Veronikou Lombardini, na slávnostné otvorenie Dokumentačného centra dejín národného socializmu, postaveného rovno pred fasádou budovy niekdajšieho sídla Hitlerovej strany v Mníchove. Stalo sa tak v deň 70. výročia oslobodenia mesta americkými jednotkami, a uplynutím aj 70 rokov od smrti nacistického vodcu Adolfa Hitlera. A stalo sa tak v bývalom „hlavnom meste nacizmu”, pre nás Slovákov a Čechov v meste hanebného mníchovského diktátu. Cez presklené časti Dokumentačného centra vidno fasádu budovy bývalého sídla nacistickej strany, na ktorej sú stále badateľné stopy po výbuchoch bômb a ostreľovaní z časov druhej svetovej vojny. Hneď napravo od nového centra sa nachádza niekdajšia “Führerova budova” (Führerbau), dnes sídlo hudobnej školy, v ktorej bol v roku 1938 podpísaný hanebný Mníchovský diktát. Vravím si konečne, aj dnes pri príležitosti 80 výročia tohto hanebného skutku.

TASR informoval poslanec Národnej rady SR Dušan Čaplovič.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:48

Katolícka cirkev bude mať čoskoro svojho prvého svätca z radov mileniálov – ľudí narodených v rokoch 1981 až 1996. Stane sa ním Talian Carlo Acutis, ktorý zomrel v roku 2006 vo veku 15 rokov na leukémiu. Jeho kanonizáciu, ktorá sa uskutoční v apríli 2025, oznámil pápež František v stredu na generálnej audiencii vo Vatikáne. Podľa TASR o tom informoval web Vatican News a agentúra AFP.

Carlo Acutis bol vyhlásený za blahoslaveného v roku 2020 po tom, čo mu bol oficiálne pripísaný prvý zázrak. Druhý zázrak mu bol uznaný v máji tohto roku.

08:46

Senát Spojených štátov v stredu drvivou väčšinou hlasoval za zablokovanie troch rezolúcií, ktoré by – v prípade svojho schválenia – zastavili transfer niektorých amerických zbraní do Izraela. Návrhy rezolúcií predložili politici z tábora progresívcov znepokojení stavom ľudských práv a humanitárnou katastrofou, ktorej čelia Palestínčania v Pásme Gazy, uviedla agentúra Reuters citovaná TASR.

08:45

Ceny ropy vo štvrtok mierne vzrástli. Na trh vplývali obavy z eskalácie vojny na Ukrajine, čo prevážilo nad správou o väčšom ako očakávanom náraste zásob ropy v USA, ktoré sú jej najväčším svetovým spotrebiteľom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v decembri sa vo štvrtok o 7.09 h SEČ predával po 68,91 dolára (65,24 eura).

07:27

Americká vláda požiadala sudcu, aby spoločnosti Google nariadil odpredať jeho internetový prehliadač Chrome. Tento krok predstavuje historický medzník v snahe zabrániť monopolu jednej z najväčších technologických spoločností na svete. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP citovaná TASR.

V zverejnenom dokumente ministerstva spravodlivosti USA sa píše, že materská spoločnosť Google, Alphabet GOOGL.O, sa musí zbaviť svojho prehliadača Chrome, zdieľať údaje a výsledky vyhľadávania s konkurenciou a podniknúť ďalšie kroky na ukončenie svojho monopolu v oblasti online vyhľadávania.

07:14

Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu došlo v stredu neskoro večer k sopečnej erupcii. S odvolaním sa na miestnu meteorologickú službu o tom informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že v danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

07:06

Británia a Moldavsko v stredu začali nové partnerstvo v oblasti obrany a bezpečnosti v súvislosti s hrozbami zo strany Ruska, oznámila vláda Spojeného kráľovstva. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Táto iniciatíva bola zverejnená počas návštevy britského ministra zahraničných vecí Davida Lammyho v moldavskom hlavnom meste Kišiňov.

Moldova Britain Lammy
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Lammy (vľavo) kráča s moldavským ministrom zahraničných vecí Mihaiom Popsoiom po ich tlačovej konferencii v moldavskom Kišiňove
07:05

Najstarší syn nórskej korunnej princeznej Mette-Marit je podozrivý z druhého znásilnenia. Dva dni po jeho zatknutí to v stredu oznámila nórska polícia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Marius Borg Höiby (27) sa Matte-Marit Höibyovej narodil zo vzťahu s Mortenom Borgom, ktorý mala niekoľko rokov pred svadbou s nórskym korunným princom Haakonom.

07:03

Vo veku 87 rokov zomrel anglický štúdiový hudobník Vic Flick, známy najmä vďaka svojmu gitarovému riffu z ústrednej melódie do filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy stanice BBC News.

Včera 20:15

Maďarský prezident Tamás Sulyok v stredu prijal prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva, ktorý v utorok pricestoval na oficiálnu návštevu Maďarska.

Včera 19:59

V súvislosti s tempom redukcie úrokových sadzieb by americká centrálna banka (Fed) mala byť opatrná a neznižovať ich príliš rýchlo. Povedala to v stredu guvernérka Fedu Michelle Bowmanová.

Včera 19:57

Holandsko odovzdalo posledné dve z 18 sľúbených stíhačiek F-16 do výcvikového strediska v Rumunsku, kde sa ukrajinskí piloti a pozemný personál učia lietať a udržiavať lietadlá v chode. Oznámilo to v stredu holandské ministerstvo obrany.

Včera 19:55

Nemecko zatvorilo iránske konzuláty v Hamburgu, Mníchove a Frankfurte, oznámilo v stredu nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Otvorené ostane iba iránske veľvyslanectvo v Berlíne.

Včera 19:54

Najmenej 36 ľudí zahynulo a ďalších 50 sa zranilo v stredu pri izraelskom leteckom útoku na mesto Palmýra, oznámilo sýrske ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali