Situácia je skutočne vážna. Prešlo len pár dní od výzvy prezidentky Zuzany Čaputovej na slušnosť, dialóg a spoločenský zmier, a vláda si jej slová vysvetlila po svojom a rozhodla sa zastrašovať a vypínať svojich názorových oponentov.
Jaroslav Naď chce tvrdo zakročiť proti alternatívnym médiám
Minister obrany SR, Jaroslav Naď sa vo štvrtok v priamom prenose na rádiu Expres vyhrážal Hlavným správam a celkovo aj iným alternatívnym médiám, ktoré prinášajú iný pohľad než jednoliate mainstreamové médiá:
“Rozprávali sme sa aj v rámci bezpečnostnej rady o rôznych opatreniach , poviem to na rovinu , nech sa na mňa nikto nehnevá, ale to čo tu bolo spôsobené tými rôznymi aktérmi proruských, prokremeľských takzvaných alternatívnych médií a podobne, rôzni jedinci, ktorí klamali tú spoločnosť, stále klamú, tvrdia, že Rusi majú mierotvorcov nasadených alebo čo, jednoducho pri všetkej úcte, je čas voči takýmto ľuďom konať a veľmi rýchlo. A hlavne voči rôznym štruktúram, rôznym alternatívnym médiám.”
Naď ďalej konkrétne spomenul najväčší alternatívny portál Hlavné správy:
“Máme o tom slušný prehľad a máme o tom aj celkom dosť dôkazov, takže ja som strašne zvedavý, koľko ma bude ešte provokovať taký portál ako Hlavné správy v tom, že som si dovolil im neodpovedať na otázku na tlačovej konferencii. ”
Na otázku moderátora, čo s tým chce vláda robiť, odpovedal Naď nasledovne: “Ja si myslím, že tu máme jasne stanovené zákonné rámce , a keď raz preukážeme , že čo sa tu deje a máme na to dôkazy, tak v tom prípade nech sa nikto na mňa nehnevá , ale takéto štruktúry, ktoré presadzujú záujmy cudzej moci, nie slovenskej republiky, tu na tomto území nemajú čo robiť.,” povedal minister obrany Jaroslav Naď, ktorý mal na rúšku vlajku cudzieho štátu – Ukrajiny.
Naďovi prekáža aj to, že alternatívne médiá kritizovali vojenskú zmluvu s USA: ” Ja som presvedčený o tom, že áno, pretože odtiaľ potiaľ a jednoducho to čo sme tu zažívali v súvislosti nielen s dohodou o obrannej zmluve s USA …takže voči takýmto štruktúram, ktoré tu pôsobia, treba zakročiť .”
Naď sa svojimi výrokmi snaží vytvoriť dojem, že tieto médiá slúžia cudzej mocnosti – pravdepodobne mal na mysli Rusko a že má nejaké dôkazy o ich financovaní z Ruska.
Snahy vlády o zatvorenie úst nepohodlným médiám možno odsúdiť a tiež očakávať, že na stranu slobody médií sa postaví aj občianska spoločnosť.
Slová ministra Naďa v rádiu Expres tiež možno považovať za zastrašovanie a vyhrážanie sa alternatívnym médiám.
Snahy ministra Naďa považujeme tiež za útok na slobodu médií a slobodu slova, čo je v demokratickej krajine neprípustné.
Je paradoxom, že práve vláda, ktorá kritizuje ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho režim aj za potláčanie slobody slova a slobody médií, sama robí niečo podobné.
Zákon prešiel v skrátenom konaní
Vládna garnitúra sa poponáhľala. Návrh zákona sa prerokovával v skrátenom legislatívnom konaní. Vychádzal z reakcie na vojnový konflikt, odohrávajúci sa na území Ukrajiny a možného ďalšieho vývoja, ktorý môže vyústiť do masovej migrácie cudzincov na územie Slovenska.
Novelizovaný zákon o azyle umožní vláde vyhlásiť poskytovanie dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady Európskej únie. V zákone sa zároveň precizujú ustanovenia, ktoré upravujú poskytnutie dočasného útočiska.
Do zákona však „prepašovali“ aj bod, ktorý si dáva za cieľ zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu „blokovania“, ktorým vláda zablokuje nepohodlné weby a facebookové stránky.
Národný bezpečnostný úrad má novelou dostať právomoc blokovať škodlivý obsah a škodlivé aktivity na internete. Úrad o to bude môcť požiadať polícia.
V dôvodovej správa sa tiež uvádzajú nielen kybernetické útoky ale aj závažné dezinformácie. NBÚ by mal reagovať blokovaním infikovaných domén a IP adries. Zákon v nočných hodinách prešiel. Zo 121 prítomných poslancov zákon podporilo 82, proti bolo 11, zdržalo sa 27, jeden nehlasoval.
Vláda však zabudla, že vládnuť nebude večne a kľudne sa v budúcnosti môže stať, že nasledujúca vláda podobným spôsobom zneužije tento zákon na boj proti opozičným politikom či mainstreamovým médiám.
Samuel Gdovin