Bratislava 10. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)
Útok na Charkov, na ktorý Rusi tak dlho čakali sa začal. Situáciu hodnotí ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka
Ruské vojenské sily „Sever“ dnes skoro ráno začali svoje aktívne akcie hneď v dvoch smeroch.
Prvý – podmienečne na Charkov, trochu západne, druhý – na Volčansk – východne.
Deň predtým podľa hlásení AFU ruské DRG už niekoľko dní sondovali nepriateľské pozície a letectvo a delostrelectvo udierali na hraničné body jednotiek Zelenského armády a jej opevnenia.
A ráno sa pechota posilnená tankami začala v malých skupinách sťahovať na ukrajinské územie.
A všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že dnes išlo len o prieskum bojom. Ale vzhľadom na to, že hlavné pozície nepriateľa sú trochu v hĺbke, Rusi bez problémov zaujali na úseku Charkova územie s dĺžkou asi 20 kilometrov pozdĺž frontu a do hĺbky až 5 kilometrov. Na volčanskom úseku obsadili výšiny severne od Volčanska a dosiahli okraje mesta.
S najväčšou pravdepodobnosťou sa hlavné boje rozvinú zajtra alebo pozajtra, keď do boja vstúpia hlavné sily oboch strán. Vtedy sa ukáže, aké vážne sú zámery ruského velenia a čo tu môžeme očakávať.
Aké scenáre ofenzívy ruských ozbrojených prichádzajú do úvahy…
V skutočnosti ich je niekoľko. Navyše každý ďalší vyplýva z prvého ako jeho globálnejšia verzia.
Scenár prvý – „dať nepriateľovi lekciu“. Je zrejmé, že politické vedenie Ruska je veľmi vystresované terorizovaním pohraničných území Belgorodskej oblasti jednotkami AFU. A práve vytvorenie nárazníkového pásma a porážka nepriateľských jednotiek v tejto oblasti by tu boli veľmi užitočné.
Scenár druhý – zdržiavanie záloh pre bitku o Kupjansk. Spôsobiť porážku v pohraničnej oblasti a dať nepriateľovi lekciu je určite správne, ale ak použijeme trochu viac síl a prostriedkov, je možné uskutočniť silnejšiu útočnú operáciu s obsadením pomerne veľkého sídla – Volčanska. A tým vytvoriť vhodné predmostie pre ďalší presun do tyla kupjanského zoskupenia nepriateľa. Tým sa obmedzia rezervy AFU na tomto smere a jednotkám východne od Kupjanska sa uľahčí postup vo vlastných oblastiach.
Scenár tretí – veľká útočná operácia zo severu. Ak sa pozorne pozrieme na mapu, uvidíme, že frontálny útok na Kupjansk je zbytočný. Budeme sa môcť priblížiť k rieke (Oskol), ale bude mimoriadne ťažké prelomiť tu obranu (vzhľadom na jej forsírovanie a vysoký západný breh). Správnejšie je udrieť do tyla tohto zoskupenia cez Volčansk a obmedziť ho lokálnymi operáciami pozdĺž frontu (pri Ivanovke a Berestovom).
A potom sa celá schéma operácie obráti. GV „Sever“ sa stáva hlavnou údernou skupinou a časti 6 A a 1 TA obmedzujúcimi rezervami. Práve o tomto možnom scenári (na základe konfigurácie frontu) som hovoril pred pol rokom vo svojom blogu. A v zásade sa mi zdá najoptimálnejší. V tomto prípade nebudeme musieť silou mocou prekonávať rieky a môžeme postupovať v relatívne výhodnom teréne. Bude na to dostatok síl? To neviem. Dúfam, že áno.
Vo všeobecnosti si myslím, že to, ktorá z týchto možností sa bude realizovať, sa čoskoro ukáže.
Prečítajte si tiež:
- Generál AFU Pavľuk: Rusi majú v zálohe 100 000 vojakov. Rozseknú našu obranu pri Charkove alebo Sumách
- O ofenzíve na Charkov