Trestný súd nariadil v stredu 30-dňovú väzbu pre exministra dopravy Mileho Janakieského a niekdajšieho generálneho tajomníka úradu vlády Kirila Bozinovského. Prokurátori žiadali ich zadržanie z obáv, že by sa aj oni mohli pokúsiť ujsť z Macedónska, informovala tlačová agentúra AP.
Oboch politikov súdia pre viaceré obvinenia vrátane korupcie súvisiacej s verejnými zákazkami a volebných podvodov.
Minister vnútra Oliver Spasovski v utorok večer oznámil, že Macedónsko bude žiadať vydanie Gruevského z Maďarska do vlasti. Gruevski bol premiérom Macedónska v rokoch 2006-2016, čoraz viac inklinoval k Moskve a spriatelil sa s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Expremiéra Gruevského, v súčasnosti zákonodarcu z hlavnej opozičnej strany v krajine, odsúdili za nezákonné ovplyvňovanie úradníkov na ministerstve vnútra pri nákupe luxusného nepriestrelného auta na vládne účely.
Gruevski prostredníctvom siete Facebook oznámil, že sa zdržiava v Maďarsku, kde žiada o politický azyl. Macedónske orgány vydali na bývalého premiéra ešte v pondelok zatykač, keďže nenastúpil na výkon trestu v stanovenej lehote. Gruevski musel odovzdať svoj cestovný pas, a preto nie je jasné, ako sa do Maďarska dostal.
Maďarský úrad vlády: Macedónsky expremiér požiadal o politický azyl
Nikola Gruevski požiadal príslušné maďarské orgány o štatút utečenca, oznámil v stredu maďarský úrad vlády. Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV úrad vlády uviedol, že Gruevskému, ktorý bol desať rokov premiérom Macedónska, z bezpečnostných dôvodov umožnili, aby svoju žiadosť o azyl predložil priamo v centrále Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo (BÁH), kde ho aj vypočujú.
“Tento úrad vykoná azylový proces v súlade s maďarskými zákonmi a medzinárodným právom,” píše sa v dokumente úradu vlády, podľa ktorého Macedónsko je strategickým partnerom a dôležitým spojencom Maďarska. Spolupráca Maďarska a Macedónska je dôležitým prvkom rozvoja balkánskeho regiónu a bezpečnosti Európy.
“Partnerom Maďarska je v medzištátnych vzťahoch macedónska vláda, preto v žiadnom prípade nechceme zasahovať do vnútorných záležitostí suverénnej krajiny. Posúdenie žiadosti o azyl expremiéra Macedónska vnímame výhradne ako právnu záležitosť,” zdôraznil úrad maďarského kabinetu.
Hovorca vlády Bertalan Havasi dementoval správy macedónskej televízie 1TV, podľa ktorej Gruevski sa prvú noc ubytoval v päťhviezdičkovom hoteli, odvtedy sa mal údajne zdržiavať v Orbánovom dome. Hovorca pre ATV uviedol, že maďarský ministerský predseda sa s človekom s menom Gruevski nestretol.
Maďarské orgány zatiaľ neprezradili, ako sa dostal do krajiny, keďže nemal cestovný pas, uviedol v stredu spravodajský server 444.hu.
Macedónske orgány očakávajú, že maďarská polícia Gruevského zadrží. Ak by sa tak stalo, zrejme budú požadovať aj jeho vydanie do vlasti.
Podľa servera bude záležať aj na tom, či maďarská vláda vyhodnotí Gruevského proces pred macedónskym súdom ako spravodlivý. Analýza v tejto súvislosti pripomína i skutočnosť, že maďarský premiér Viktor Orbán sa s bývalým macedónskym predsedom vlády spriatelil.
“Gruevského osud závisí od toho, ktorého spojenca si v tomto konflikte maďarský kabinet zvolí: Východ či Západ. Orbán teraz bude musieť rozhodnúť medzi Kremľom a NATO,” píše 444.hu.