Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Kým v polovici februára facebookova stránka „Utajený svedok“, ktorá má byť blízka hnutiu OĽaNO, vinila zo súčasnej katastrofálnej epidemiologickej situácie nezodpovednú slovenskú spoločnosť a stranu Smer. Teraz, začiatkom marca, už mení rétoriku. Za pôvodcu všetkého zlého označila koaličného partnera a, samozrejme, médiá
Autor príspevku sa pokúsil na sociálnej sieti vysvetliť dôvod, prečo sme prvú vlnu pandémie zvládli ako najlepší, a druhú ako najhorší na svete. „Nie, nie sú primárne na vine ani ľudia, ani nenakúpené testy. Je to vskutku jednoduché, ale nikto to takto nekomunikuje.“
Prvú vlnu pandémie malo totiž pod palcom konzílium odborníkov a premiér Matovič. Opatrenia, ktoré sa dohodli na krízovom štábe alebo na pandemickej komisii, prezentoval premiér na tlačovej konferencii, a tie platili.
„Dnes vidíme, že všetky reštrikcie, tvrdé locdowny, kontroly hraníc, štátne karantény, zatvorené prevádzky, zákazy pohybu mimo okresu nás priviedli na špičku, to si ale nikto vtedy neuvedomoval. A keďže si to neuvedomovali ani v médiách, tak do Matoviča nezmyselne búšili od rána do večera,“ uviedol autor.
.
Progresívne médiá neustále poukazovali na nezmyselnosť lockdownu, na protesty ľudí na hraniciach či v povinnej štátnej karanténe. Kritizovali opatrenia, po zavedení ktorých dnes volajú. U ľudí to podľa autora vyvolalo vlnu nedôvery a hnevu na Matoviča, ktorá bola ešte podporovaná aj koaličným partnerom. Autor poukazuje na neustále podkopávanie premiérovej autority zo strany ministra hospodárstva Richarda Sulíka.
„Matovičovi už muselo v hlave znieť to neustále Sulíkove: ‘Ja nerozumiem, prečo sú zavreté xy…’ Matovič však nepovolil, čo malo za následok síce výborné výsledky, ale aj pád preferencií hnutia o vyše tretinu, zatiaľ čo strana SaS sa dostala na dvojnásobok svojich volebných preferencií,“ vysvetľuje autor.
Utajený svedok
Po lete si Matovič podľa „utajeného svedka“ povedal, že takto to ďalej nepôjde. Rozhodol sa, že na Slovensku budú platiť iba také opatrenia, na ktorých sa zhodnú všetci koaliční partneri. Prestalo platiť slovo odborníkov. Tí síce žiadali lockdown, ale ten cez stranu SaS neprešiel. Jediné, na čom sa dokázali dohodnúť, bolo toľko kritizované celoplošné testovanie. „Po ňom Matovič trochu populisticky otvoril kostoly, kiná, divadlá, či fitness centrá. Už to bola chyba, že namiesto lockdownov sa niečo otvorilo, ale ani to nebolo pre stranu SaS dosť, pretože tí vytrvalo búšili do otváraní ďalších prevádzok a reštaurácii.“
Reakciou premiéra bolo upnutie sa na plošné testovanie, po ktorom už ale podľa autora vypukla katastrofa. SaS ale stále trvala na ďalšom uvoľňovaní opatrení počas Vianoc a OĽaNO nebolo ochotné si ísť tvrdšie za svojim. „…a výsledok tohto celého vidíme dnes. Zo Sulíka, ktorý je podľa mňa príčinou súčasného stavu sa tu urobil hrdina a z Matoviča netvor,“ uvádza „utajený svedok“.
Priznáva aj pár premiérových chýb, najmä v podobe zlej komunikácie, slabej kontroly hraníc či trasovania, ale podobné problémy boli podľa autora aj v iných krajinách. Gro problému vidí v prístupe Sulíkovej SaS.
„Čo mal teda Matovič robiť? Nemal veľa na výber. Buď vykopnúť SaS z vlády, čo by znamenalo defacto jej koniec… (odchod SaS by nespôsobil pád vlády. Koalícia by stále tvorila potrebnú väčšinu – pozn. red.) Druhá možnosť bola taká, že OĽaNO by napriek odporu strany SaS silou presadzovalo všetky odborníkmi navrhované striktné opatrenia, čím by ale doslova vykopali hrob pre svoju stranu.“ Matovičovi totiž chýbala aj základná podpora ľudí, médií, opozície a aj koalície.
„SaS by na tom ďalej parazitovala a zbierala politické body. A ľudia by nakoniec aj tak nevedeli, že tie zavedené opatrenia boli nevyhnutné, lebo do tejto situácie by sme sa nikdy nedostali,“ uzavrel tému oprávnenosti opatrení autor príspevku.