Podľa zákona o voľbách do samospráv obcí môžu kandidovať buď nezávislí kandidáti, alebo kandidáti za jednotlivé politické strany. Vallo kandidoval ako kandidát dvoch politických subjektov a Teamu Vallo, čo podľa SNS nie je v poriadku.
Problémom môže byť práve subjekt Team Vallo, ktorý je oficiálne občianskou platformou. Z tejto skupiny však v komunálkach uspelo až 12 kandidátov do mestského zastupiteľstva. Nejde pritom o štandardnú politickú stranu, upozorňujú národniari.
“Pripravujeme podanie na Ústavný súd, kandidovať môžu buď nezávislí kandidáti, alebo politické strany, nie občianske platformy. Na najbližšej koaličnej rade o tom budem informovať aj svojich koaličných partnerov a požiadam ich o podporu,” uviedol Danko pre Glob.sk.
Danko ďalej dodal, že to nie je prípad len Bratislavy, ale na celom Slovensku sa presadili viacerí kandidáti týchto tzv. občianskych platforiem. Danka na to údajne upozornili občania.
Napadnúť výsledky volieb je možné do desiatich dní od zverejnenia výsledkov volieb.
Vallo v reakcii tvrdí, že nikto z voličov nebol uvedený do omylu. “Naše kandidátne listiny schválili všetky okrskové volebné komisie aj Štátna komisia pre voľby a kontrolu politických strán. Od podania listín až do volieb existovala možnosť, aby ktokoľvek tieto listiny namietal, čo ani pán Danko neurobil a napáda ich až teraz, keď sa mu nepáči výsledok volieb v Bratislave.”
“Všetci naši kandidáti boli na kandidátnej listine koalície Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia. Použitie údaju Team Vallo na kandidátnej listine sme ešte v júli 2018 konzultovali s ministerstvom vnútra a z ich odpovede vyplýva, že sa jedná o údaj na kandidátnej listine, za ktorý zodpovedá sám kandidát. Tento údaj nebol údajom o straníckej príslušnosti kandidáta, ale údajom o tom, akej činnosti sa kandidát v čase kandidatúry venuje – čo bola činnosť pre Team Vallo,” vysvetľuje nový primátor Bratislavy v stanovisku zverejnenom na portáli Glob.sk.
Ďalšie prípady podozrení z porušenia volebného zákona
Verejnoprávna RTVS informovala o tom, že podnet na Ústavný súd na prešetrenie právoplatnosti volieb bol podaný aj v súvislosti s obcou Osturňa v Kežmarskom okrese.
Mesiac pred voľbami si tam trvalý pobyt prihlásilo 29 nových občanov. Súčasná starostka pritom porazila svojho protikandidáta o 25 hlasov.