Dodon v uplynulom roku odmietol odobriť viacerých nových ministrov, ktorých navrhla vláda. Kandidátov na tieto posty obviňoval z nekompetentnosti a tvrdil, že viacerí z nich boli nejakým spôsobom zapletení do škandálu zmiznutia jednej miliardy amerických dolárov z troch moldavských bánk v roku 2014.
Vládnuca koalícia sa následne obrátila na ústavný súd so žiadosťou, aby prezidenta dočasne zbavil právomocí a mohla tak ministrov vymenovať i bez jeho súhlasu.
Ústavní sudcovia už v októbri konštatovali, že pri rekonštrukcii kabinetu ide o kompetenciu vlády, ktorá samostatne prijíma rozhodnutia o týchto otázkach a schválenie jej krokov hlavou štátu je iba formálnym aktom. Moldavský súd vtedy zároveň uviedol, že odmietavý postoj prezidenta v súvislosti s jeho zákonnými povinnosťami možno vnímať aj tak, že hlava štátu dočasne nie je schopná vykonávať právomoci.
Dodon, ktorý sa do konfliktu s prozápadne orientovanou vládou dostáva pomerne často, s rozhodnutím súdu nesúhlasí, pričom túto inštitúciu v reakcii na utorňajší verdikt ostro kritizoval.
“Súd opäť raz potvrdil, že je politickým nástrojom a nie ústavným orgánom. Je to hanebný a poľutovaniahodný úpadok štátu, ktorý sa označuje za demokratický,” reagoval Dodon na sociálnej sieti Facebook. “Pokiaľ ide o môj postoj, rozhodol som sa nevzdať sa. To je lepšie než stráviť roky vysvetľovaním, prečo bol vymenovaný niektorý z kompromisných ministrov,” dodal.