Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:vusch.sk/TASR – Jakub Kotian)
Slovenský lekár doc. MUDr. Pavol Török CSc. je známy tým, že medzi prvými u nás nasadil svojim pacientom v rámci liečby koronavírusu aj liek ivermektín. V najnovšom rozhovore pre Právo hovorí o svojich skúsenostiach s týmto liekom
Török hovorí, že čím skôr sa ivermektín podá pacientovi, tým lepšie. Ideálne je podávať ho už pri prvých príznakoch spolu s C a D vitamínmi, prípadne s antibiotikami, zinkom, aspirínom, selénom. Liečba je ale na zvážení lekára.
Podľa lekára je pozitívum lieku v tom, že zabraňuje množeniu vírusu v bunke.
Výraznejšie vedľajšie účinky u pacientov nezaznamenali. “Otázka na pečeňové testy je zákerná, pretože pri ťažkom stave pečeňové testy sú alebo môžu byť zvýšené patologickým procesom a ďalšími liekmi, ale nikdy to nebolo kritické zvýšenie. Či je to spôsobené ivermektínom, sme neriešili, pretože riešime prežitie,” priznáva lekár, ktorý ivermektín berie aj preventívne.
.
Török na základe vlastných skúseností hovorí, že liek pri ľahších prípadoch skracuje v priemere dobu vyliečenia o cca 30 až 40 percent, pri stredne ťažkých okolo 20 až 25 percent.
Poniektorí slovenskí lekári stále ivermektín odmietajú s tým, že nie sú dostatočne veľké štúdie, ktoré by jeho účinnosť preukazovali. A stále radšej zostávajú pri neúčinnom liečebnom protokole a podávaní drahého Remdesiviru.
“Niekto potrebuje štúdie, pretože nemá na to mentálne, aby vzal na seba zodpovednosť v situácii, keď ide pacientovi o život. Iní sa snažia dodržať Hippokratovu prísahu a berú na seba zodpovednosť za život pacienta. To je ten zásadný rozdiel medzi Paulom Maríkom z FLCCC, mnou, mojimi kolegami a tými, ktorí potrebujú klinickú štúdiu aj na odtrhnutie toaletného papiera. Štúdie sú, dokonca aj randomizované, ale poznáme to … Niekto potrebuje štúdie, ďalšie štúdie a ešte ďalšie štúdie, pokiaľ nebude sto tisíc mŕtvych,” reagoval Török.
Ivermektín je liek, ktorý sa používa už roky
Poslankyňa Andrea Letanovská (Za ľudí), ktorá je zároveň aj primárka na Are v Národnom onkologickom ústave uviedla, že v prípade ivermektínu nejde o novo vyvinutý a neoverený prípravok a teda nie je nutné dokazovať jeho bezpečnosť a znášanlivosť, alebo zisťovať aké sú jeho nežiadúce účinky.
“Tie poznáme. Liek už v minulosti prešiel fázami klinického skúšania, registráciu mu udelila Európska agentúra pre liečivá (EMA), ktorá hodnotí a kontroluje liečivá v rámci Európskej únie. Používa sa 40 rokov a užilo ho cez milión ľudí na liečbu svrabu, rôznych parazitov, ale napríklad aj malárie.”
Letanovská dodáva, že aj keď liek nie je určený primárne na liečbu Covidu-19, predbežné skúsenosti z praxe naznačujú, že pacienti, ktorí ho užívajú sa ľahšie zbavujú koronavírusu a tak nedochádza k rozvoju ťažkých komplikácií.
“Najväčší prínos užívania Ivermectínu je teda predpokladaný na začiatku ochorenia, kým ešte nedošlo ku komplikáciám. Táto fáza ochorenia sa manažuje ešte doma, ambulantne. Mal by byť preto dostupný pre každého pacienta vo verejnej lekárni, po odporúčaní a pod dohľadom všeobecného lekára. Ivetmectin nie je zázračný liek, ale mohol by nám pomôcť preklenúť dobu, kým bude preočkovaná väčšina populácie. Keď zabráni alebo spomalí rozvoj komplikácií, môže zachrániť ľudské životy,” uzavrela.