Podľa plánu, ktorý prvýkrát predstavili noviny New York Times, plánuje americká administratíva zrušiť víza pre tých jednotlivcov, ktorí majú „priame väzby“ na univerzity pridružené k Čínskej ľudovej oslobodzovacej armáde.
V celkovom počte by to ovplyvnilo najmenej 3 000 jednotlivcov, ktorí v súčasnosti študujú alebo skúmajú v USA. Tí, ktorí sú v USA, by mali mať víza zrušené a boli by vyhostení, zatiaľ čo ostatní, ktorí sú v súčasnosti v zahraničí, by sa nemohli vrátiť. Podľa správ v súčasnosti v USA študuje v USA asi 360 000 čínskych študentov, z toho len menej ako jedno percento víz by malo byť zrušených.
Blížiaca sa akcia prichádza v čase, keď USA a Čína zostávajú zablokované uprostred pandémie koronavírusu a zároveň proti sebe trpko bojujú.
Spor medzi krajinami sa rozšíril do mnohých oblastí. V poslednom čase boli kroky Číny zamerané na rozšírenie bezpečnostných zákonov v Hongkongu. USA toto konanie dôrazne kritizovali a podnikli kroky, ktoré by otvorili dvere k obmedzeniu osobitných obchodných a finančných štatútov tohto regiónu.
Americkí štátny úradníci, ktorí obhajovali vízový plán Trumpovej administratívy, informovali New York Times, že vzťahy medzi čínskou armádou a univerzitami, sú „oveľa hlbšie ako len nábor univerzitných kampaní“. Úradníci uviedli, že čínska vláda má nielen vplyv pri výbere študentov, ktorí môžu študovať v zahraničí, ale v niektorých prípadoch sa od študentov, ktorí sú vybraní na štúdium mimo krajiny, očakáva, že zhromaždia informácie v rovnakom pomere, ako majú zaplatené školné.
V rámci možného konania zo strany Trumpovej administratívy oznámili traja senátori USA v stredu legislatívu, ktorá by obmedzovala prijímanie víz pre čínskych štátnych príslušníkov na štúdium vedy, techniky, strojárstva a matematiky na postgraduálnej alebo postgraduálnej úrovni. Takisto sa majú uvaliť obmedzenia na čínske zahraničné programy náboru talentov.
Očakáva sa však, že americké univerzity budú tlačiť proti tomuto postupu. Zatiaľ čo medzinárodná vzdelávacia výmena je cenená pre svoju intelektuálnu hodnotu, mnohé školy sa spoliehajú aj na úplné školné od zahraničných študentov, aby im pomohli pokryť všetky náklady. A skupina študentov z Činy je nielen veľká, ale najmä veľmi dobre solventná.
Andrea Lopatková