Trumpova administratíva zhoršila diplomatický štatút delegácie Európskej únie v USA. Podľa nového protokolu ministerstva zahraničných vecí USA sa totiž vedúci delegácie Európskej únie David O’Sullivan objaví až po zaradení všetkých veľvyslancov podľa dátumu predloženia ich osvedčení o zvolení.
O’Sullivan bude teda vystupovať už len ako zástupca “medzinárodnej organizácie” na úrovni veľvyslanca Africkej únie vo Washingtone, ktorým je momentálne Arikana Chihombori Quao.
Portál Euractiv vysvetľuje, že aj preto na štátnom pohrebe bývalého amerického prezidenta Georgea Busha 5. decembra bol O’Sullivan spomenutý v novozostavenom chronologickom poradí, ako posledná osoba. Podľa predchádzajúceho protokolu by ako od roku 2014 slúžiaci veľvyslanec EÚ vo Washingtone bol zaradený medzi prvých 20 alebo 30 veľvyslancov z viac ako 150 zahraničných zástupcov vyslaných do hlavného mesta USA.
EÚ pôvodne aj mala postavenie medzinárodnej organizácie, no v roku 2016, za prezidentovania Baracka Obamu, bola zaradená na úroveň národného štátu. K novej zmene pravdepodobne došlo koncom októbra alebo začiatkom novembra 2018 a nebola široko publikovaná. Keď sa na to diplomati EÚ nedávno pýtali, vysvetlili im, že im to zabudli oznámiť.
Hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová k tomu “diplomaticky” povedala: “Chápeme, že došlo k zmene spôsobu vykonávania zoznamu diplomatických priorít americkým protokolom a v súčasnosti diskutujeme s administratívou USA o možných dôsledkoch pre delegáciu EÚ vo Washingtone.”
Či ide o to, že k zníženiu vážnosti diplomata z EÚ viedli zhoršujúce sa vzťahy medzi Bruselom a Washingtonom, Kocijančičová citovala šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú, že “vzťahy medzi EÚ a USA prešli hlboko za Washington DC a prešli hlboko do spoločností na oboch stranách Atlantiku”.
Zároveň Mogheriniová dodala: “Bez ohľadu na politické nezhody, ktoré by sme mohli mať s administratívou USA, zostávame prirodzenými partnermi, prirodzenými priateľmi a naše priateľstvo s USA tu zostáva.”
Agentúra Reuters však podotýka, že tie nezhody môžu napomáhať pocitu narušenia transatlantických vzťahov. Veď USA a EÚ majú najväčšie bilaterálne obchodné vzťahy na svete a americké investície v EÚ sú trikrát vyššie ako v Ázii.
Trump razí iný charakter politiky, odstúpil od niekoľkých medzinárodných dohôd, ktoré podporila EÚ, a prisľúbil reformovať “liberálny medzinárodný poriadok”, ktorému blok EÚ podľa neho napomáha.
V decembrovom prejave v Bruseli minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vyhlásil, že Trumpov charakter politiky “America first” prestavuje globálny systém po druhej svetovej vojne a vyzdvihuje úlohu suverénnych štátov, nie multilaterálnych inštitúcií. Spomenul aj “byrokratov”, ktorí udržiavajú multilateralizmus a spochybňujú záväzok EÚ voči svojim občanom, a prejavil aj výhrady, že Európska komisia sa predstavuje ako výkonná moc bloku.