USA začína stavať na Ukrajine námornú vojenskú základňu. Takáto nebezpečná provokácia tu ešte nebola

❚❚

Očakov 26. júla 2019 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Spojené štáty sa bez účasti domorodcov pustili do rekonštrukcie námornej vojenskej základne v ukrajinskom Očakove. Prekročili tým ďalšiu hranicu možného a ďalšiu červenú čiaru. Ak tú základňu naozaj začnú používať, svet bude opäť o niečo bližšie k jadrovej apokalypse

Mapa

Nedávne námorné vojenské cvičenia v Čiernom mori Sea Breeze (Morský vánok) boli neskrývane protirusky zamerané, píše Americký námorný inštitút na svojej stránke (Zdroj). Rusko proti tomu protestovalo aj cez oficiálne diplomatické kanály, lenže tieto cvičenia nie sú iba ojedinelým symbolickým šteklením hada bosou nohou, ale sú súčasťou prípravy verejnej mienky na čosi väčšie.

.

Po strate Krymu zostali Očakov, Južnyj a Nikolajev pre Ukrajinu jedinými strategickými vojenskými námornými prístavmi. Američania už dávnejšie oznámili, že plánujú vybudovať operačné veliteľské centrum amerického námorníctva v mestečku Očakov v ústí rieky Dnepr, šesťdesiat kilometrov východne od Odessy, ani nie stopäťdesiat kilometrov severozápadne od brehov Krymu. Po Očakove má prísť na rad Nikolajev.

Keď Američania oznámili svoj zámer stavať základňu v Očakove, reakcie v Rusku boli veľmi ostré. Známy ruský extrémny nacionalistický politik Vladimír Žirinovský hromžil, že ak to Američania urobia, Rusi ich aj s celou základňou potopia do Čierneho mora a zničia aj kyjevskú juntu. „To je ruská zem!“ kričal.

.

Pre Rusov je Očakov miesto, ktoré hralo v ich histórii významnú rolu, ale podráždená reakcia Rusov na americké plány vybudovať tam základňu mala aj iný dôvod, než iba historické sentimenty. V uplynulom období NATO rozšírilo svoje sily nielen na Ukrajinu, ale aj do Moldavska a Gruzínska, a aj tam budujú svoje operačné centrá. Vicepremiér Dmitrij Rogozin uviedol, že Američania trénujú sabotérov a špeciálne oddiely v Moldavsku pre nový ozbrojený konflikt v Podnestersku. V Gruzínsku zase tamojšia vláda pozvala NATO, aby vybudovalo v Čiernom mori základňu pobrežnej stráže v meste Poti vzdialenom od ruských hraníc tiež menej ako stopäťdesiat kilometrov.

Preto napriek ubezpečovaniu Ukrajincov aj Američanov, že základňa v Očakove má slúžiť iba ukrajinskému námorníctvu a pre účely námorných cvičení, Rusi až príliš dobre chápu, o čo Američanom ide: dostať pod kontrolu ruské sily na Kryme. Základňa tiež môže slúžiť ako strategický východiskový bod pre provokačné aktivity na Kryme, v Azovskom mori, či pri Kerčskom moste.

Západ nikdy príliš netajil chúťky ovládať Čierne more, a to sa po návrate Krymu do Ruskej federácie stalo pre Američanov veľmi vzdialeným a nereálnym snom, keďže kľúčom k Čiernemu moru je Sevastopol, sídlo ruskej čiernomorskej flotily. Ak by však Američania začali naozaj používať Očakov ako základňu pre svoje raketové systémy, mali by Krym a Sevastopoľ ako na dlani. Pravda, tieto ukrajinské prístavy sú malé a Američania by tam nikdy nemohli mať takú silu ako Rusi na Kryme, ale hrozba jadrového útoku z takej malej vzdialenosti by Rusov donútila urobiť opatrenia, ktoré by možnosť vážneho konfliktu priblížili míľovými krokmi.

Doposiaľ sa Američania, aj s ohľadom na výbušnosť celej veci a špecifické regionálne okolnosti, do budovania týchto základní príliš nehrnuli, ale zdá sa, že situácia sa mení. Do Očakova priviezli špeciálnu techniku a vo vlastnej réžii, bez účasti Ukrajincov, rozobrali starú vzletovú a pristávaciu dráhu, čo analytici hodnotia ako dôkaz toho, že základňu považujú za strategicky dôležitý objekt.

Okrem toho, základňu stavajú elitní vojenskí stavitelia amerického námorníctva, tzv. „morské včely“. Hotová je už budova operačného centra, končia sa práce na objekte pre údržbu lodí a pripravuje sa oprava a spevnenie móla. Verí azda niekto tomu, že to všetko robia nezištne pre Ukrajincov, ktorých celá flotila pozostáva z veliteľskej lode Getman Sagajdačnyj, korvety Vinnica, výsadkovej lode Jurij Olefirenko, malej prieskumnej lode Perjaslav a člnov?

.

Konieckoncov, americké médiá to ani príliš neskrývajú. Noviny Breaking Defense pred dvoma týždňami oznámili, že USA modernizujú prístavy na Ukrajine (Očakov a Nikolajev), aby mohli prijímať americké vojnové lode. Tieto lokality sú hojne navštevované vysokými vojenskými šaržami z USA a Veľkej Británie. Všetko to nasvedčuje tomu, že juh Ukrajiny sa pripravuje na rozmiestnenie veľkých námorných síl, napríklad 6. flotily USA, ktorá tam pravidelne cvičí v rámci námorných cvičení Sea Breeze. Je azda zbytočné pripomínať, že tieto aktivity sú mimoriadne zle prijímané miestnym obyvateľstvom, zväčša ruským alebo aspoň prorusky naladeným.

Čo k tomu dodať? Je zbytočné hovoriť, že ak sa doteraz svet niekoľkokrát ocitol na hrane jadrovej apokalypsy, tak tentoraz by sa riziko dostalo na úplne novú úroveň, prekonávajúcu všetko, čo tu bolo doposiaľ.

A vo svetle informácií, že si Američania na Ukrajine stavajú čo chcú a kde chcú, nie je ťažké si predstaviť, že keď budú naozaj potrebovať, začnú si bez veľkých okolkov rekonštruovať aj Kuchyňu a Sliač. A tak ako v Očakove, ani u nás sa pritom nenechajú vyrušovať nejakými otravnými domorodcami – napokon, už niekoľko storočí poznajú osvedčený spôsob, ako sa s touto nepríjemnosťou efektívne vysporiadať.

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:43

V uplynulých troch desaťročiach sa na území Tadžikistanu úplne roztopilo viac ako 1000 ľadovcov. V stredu to popri klimatickej konferencii COP29 v Azerbajdžane vyhlásil tadžický minister energetiky Daler Džuma.

11:02

Medzinárodná hackerská skupina zrejme získala prístup k serverom Maďarskej agentúry pre armádne obstarávanie a teraz požaduje päť miliónov dolárov (4,7 milióna eur) na odomknutie uzamknutých údajov a za to, že ich nezverejní. 

10:56

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí vo štvrtok na stretnutí s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafaelom Grossim vyhlásil, že Irán môže vyriešiť spory s MAAE prostredníctvom spolupráce a rokovaní, ale nie pod tlakom. 

10:45

Britský kráľ Karol III. oslávi svoje 76. narodeniny otvorením dvoch distribučných centier potravín, ktoré sú súčasťou jeho projektu zameraného na zníženie plytvania a podporu charitatívnych organizácií pomáhajúcich hladujúcim ľuďom.

10:24

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) odcestoval na jednodňovú návštevu Maďarska. V Budapešti spolu s maďarským ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péterom Szijjártóom otvoria tretí ročník biznis konferencie Visegrad 4 Business a následne absolvujú bilaterálne rokovanie.

Blanár v Maďarsku
Na snímke zľava slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) a maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó

 

10:22

Vedci objavili neďaleko tichomorských Šalamúnových ostrovov najväčší koral na svete, a informovali verejnosť o tomto významnom náleze, ktorý podľa nich “pulzuje životom a farbami”.

10:20

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vo svojej správe zverejnenej uviedla, že opakované príkazy Izraela na evakuáciu obyvateľstva v Pásme Gazy sú “vojnovým zločinom núteného vysídlenia” a v niektorých prípadoch ich je možné považovať za “etnické čistky“. 

10:13

Buď chudobným krajinám poskytnete financie na vyrovnanie sa s ničivými následkami zmeny klímy teraz, alebo zaplatíte oveľa viac neskôr. Tak znie varovanie klimatických expertov adresované delegáciám prítomným na štvrtom dni klimatického summitu COP29 v Azerbajdžane. Podľa expertov chudobné štáty potrebujú do roku 2030 aspoň bilión dolárov ročne, aby prešli na ekologickejšie formy výroby energie a na ochranu pred extrémnym počasím.

Klimatická konferencia OSN COP 29 v Baku
Aktivisti zameraní na boj proti jadrovej energii protestujú pri nafukovacích ľadových medveďoch na Klimatickej konferencii OSN COP 29 v Baku
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Sopka Lewotobi Laki-Laki chŕli popol na ostrove Flores na východe Indonézie v stredu 13. novembra 2024

Autor: TASR/AP-Handrianus Emanuel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali