Washington 8. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)
Spojené štáty v pondelok oznámili, že si nie sú isté, či sa Irán naozaj chce vrátiť k plneniu záväzkov jadrovej dohody z roku 2015, informovala agentúra AFP. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pred výborom amerického Kongresu pripomenul, že USA už niekoľko mesiacov s Iránom vedú nepriame rozhovory zamerané na oživenie jadrovej dohody. “Zostáva nejasné, či je Irán naozaj ochotný a pripravený urobiť, čo je potrebné, na návrat k plneniu dohody,” povedal
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v pondelok na Twitteri napísal, že stále nie je jasné, či sú americký prezident Joe Biden a Blinken pripravení ukončiť neúspešný postup bývalého prezidenta Donalda Trumpa založený na “maximálnom nátlaku” a prestanú používať ekonomický terorizmus ako vyjednávací nástroj. Irán podľa Zarífových slov podmienky dohody dodržiava.
Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA podpísali v roku 2015 s Iránom tzv. jadrovú dohodu – známu aj pod názvom Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) -, ktorá zaviazala Teherán, aby výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity.
Bývalý americký prezident Donald Trump svoju krajinu z tejto dohody vyňal v roku 2018 a následne USA voči Iránu zaviedli sankcie. Teherán reagoval tým, že postupne prestal dodržiavať niektoré záväzky vyplývajúce z dohody.
Nový americký prezident Joe Biden tvrdí, že sa k dohode opätovne pripojí v prípade, ak Irán dodrží svoje záväzky.
Svetové mocnosti a Irán začali v utorok 26. mája vo Viedni piate kolo rokovaní, ktorých cieľom je zachrániť jadrovú dohodu z roku 2015. Rozhovory majú pokračovať tento týždeň.