Americké námorníctvo, pod hlavičkou slobodného prístupu k medzinárodným vodám pravidelne provokuje Čínu tým, že vykonáva operácie loďami v blízkosti niektorých ostrovov, ktoré Čína považuje za svoje.
V stredu americká bojová loď Gabrielle Giffords preplávala pozdĺž útesu patriacemu k Spratlyho ostrovom v blízkosti 12 námorných míľ, a o deň na to sa presúval krížnik Wayne E. Meyer popri Paracelských ostrovoch.
Pre agentúru Reuters uviedla hovorkyňa siedmej flotily amerického námorníctva Reann Mommsen, že „tieto misie sú založené na zásadách právneho štátu a preukazujú náš záväzok dodržiavať právo, slobodu a zákonné využívanie mora a vzdušného priestoru zaručené všetkým národom.”
Čína si nárokuje na takmer všetky energeticky bohaté vody Juhočínskeho mora, kde vytvorila vojenské základne na umelých ostrovoch. Brunej, Malajzia, Filipíny, Taiwan a Vietnam však majú tiež nároky na niektoré časti mora.
Čínska armáda v piatok potvrdila, že obe americké vojnové lode preplávali spornými vodnými cestami a dodala, že ich priechod sledovala. Zároveň žiadala zastavenie týchto akcií: “Žiadame (USA), aby zastavili tieto provokatívne akcie, aby sa predišlo akýmkoľvek nepredvídateľným nehodám, Čína má nespornú suverenitu nad juhočínskymi morskými ostrovmi a jej okolím.“
Čínske ministerstvo zahraničia proti krokom Američanov výrazne protestovalo. Hovorca ministerstva Geng Shuang na dennom tlačovom brífingu v piatok vyhlásil, že “Americké kroky vážne poškodzujú suverenitu a bezpečnosť Číny, ničia mier a stabilitu v Juhočínskom mori a my rozhodne proti tomuto protestujeme”.
Spojené štáty naopak obviňujú Čínu z militarizácie Juhočínskeho mora a zo snahy zastrašiť ázijských susedov, ktorí by mohli chcieť využiť svoje rozsiahle zásoby ropy a plynu.
Minister obrany USA Mark Esper sa začiatkom tohto týždňa, na okraji zhromaždenia ministrov obrany v Bangkoku, stretol za zatvorenými dverami s čínskym ministrom obrany Weim Fengheom.
Wei naliehal na Espera, aby „prestal napínať svaly” v Juhočínskom mori a nevyvolával napätie, uviedol čínsky hovorca. Esper naopak obvinil Peking z „čoraz väčšieho uchýlenia sa k nátlaku a zastrašovaniu na dosiahnutie svojich strategických cieľov“.
Andrea Lopatková