Projekt Turecký prúd predpokladá výstavbu dvoch liniek plynovodu cez Čierne more. Prvá je určená pre dodávky plynu tureckým spotrebiteľom, a druhá do krajín Južnej a Juhovýchodnej Európy. Koncom mája bolo oznámené, že Turecký prúd bude predĺžený do Bulharska. Okrem toho v Budapešti vyjadrili nádej v to, že plynovod bude postavený aj do Maďarska.
Celý morský úsek projektu bude patriť Gazpromu. Spoločnosť preberá tiež celé financovanie výstavby v oboch smeroch. Plynovodnú infraštruktúru na území Turecka bude stavať miestna spoločnosť Botas, ako informoval koncom októbra Sputnik.
Česká novinárka Tereza Spenceorvá upozornila na to, že USA tlačia na Maďarsko a okolité krajiny a varujú ich pred dodávkami ruské plynu z Tureckého prúdu. “Minister energetiky, ktorý u nás presadzoval “jadrový” Westinghouse a brojil proti závislosti na ruských energiách, pokračuje vo svojom európskom bububu… a presadzovanie závislosti na energiách amerických…”, komentovala americké vyhrážky Spencerová.
Dodala, že ruský prezident Vladimir Putin sa za pár dní predstaví v Istanbule, aby s Erdoganom oslávili dokončenie Turk Streamu (Tureckého prúdu). “A najskôr preberú aj Idlíb… a ak vôbec… už sa asi týždeň nevideli.”
“My, Európania, nemôžeme akceptovať, aby zahraničné mocnosti, hoci by boli naším najbližším priateľom a spojencom, rozhodovali o našom legitímnym obchode s treťou krajinou,” cituje Spencerová v tejto súvislosti výrok eurokomisárky Věry Jourovej o Spojených štátoch.
Dodáva aj vyjadrenie z ruskej spoločnosti Gazprom, ktorá jasne deklarovala, že ju rovnako pri výstavbe Nord Streamu II žiadne americké sankcie nezastavia.
Česká novinárka píše aj o stanovisku Číny: “Obchodná vojna s USA nás “netrafila”… tvrdí Peking s tým, že posledné ekonomické výsledky sú OK.”