Bratislava 14. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh))
Tento týždeň americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na Moskovskú burzu a ruské clearingové centrum, čím im znemožnilo výmenné obchody v dolároch a eurách
Ruská centrálna banka uviedla, že transakcie s dolárom a eurom sa budú naďalej uskutočňovať, ale na mimoburzovom trhu.
Aké konkrétne dôslekdy to bude mať pre ruskú ekonomiku si prečítajte nižšie
Zvýši sa riziko prepadu vývozu a dovozu o 10 – 25 % v horizonte šiestich mesiacov v dôsledku neschopnosti platiť za zahraničnoobchodné transakcie v dolároch a eurách, čo by mohlo viesť k nedostatku dôležitých dovozov, čo by spomalilo investičnú aktivitu. Príjmy z vývozu by mohli klesnúť. Scenár Iránu v prvých rokoch po tvrdých sankciách.
Deficit dovozu môže prehĺbiť inflačné procesy vo vnútri Ruskej federácie v dôsledku prebytku rubľovej peňažnej zásoby a nedostatku distribučných miest peňažnej zásoby.
Teoreticky sa vyrovnanie v rámci kontraktov zahraničného obchodu môže uskutočniť mimo okruhu Moskovskej burzy prostredníctvom rôznych mechanizmov mimoburzového trhu, všetko však závisí od špecifík kontraktov. Veľkí kontrahenti sa takýmto schémam budú vyhýbať.
Neexistuje pochopenie čo sa týka fungovania Fondu národného bohatstva, rozpočtového pravidla a mechanizmov menových intervencií – čakáme na vysvetlenie zo strany Ruskej banky.
Existuje riziko zhoršenia menových transakcií s Čínou z obáv pred sekundárnymi sankciami. Existuje nenulová pravdepodobnosť, že veľké čínske banky sa budú vyhýbať akejkoľvek interakcii s Moskovskou burzou, Národným klíringovým centrom a Národným depozitom cenných papierov, keďže majú skúsenosti s obmedzenou účasťou na menovej integrácii v prípade absencie sankcií. Je pravdepodobné, že vybraným malým čínskym bankám budú pridelené osobitné kancelárie na finančnú komunikáciu s Ruskom.
USA posilňujú extrateritoriálne presadzovanie sankcií, pričom do ich obežnej dráhy spadajú obchodníci zo Spoločenstva nezávislých krajín, SAE, Turecka a Hongkongu, ktoré na rozdiel od Číny prísnejšie dodržiavajú sankčný režim.
Existuje riziko diktátu zo strany Číny ako jedinej protistrany, prostredníctvom ktorej bude Rusko komunikovať s vonkajším svetom, čo obmedzí suverenitu Ruska pri určovaní zahraničného obchodu a zahraničných hospodárskych aktivít. Takáto dispozícia ukladá obmedzenia obchodným aj investičným operáciám Ruska vo vonkajšom svete, keď sa prakticky každá zahraničná transakcia môže uskutočniť s priamym súhlasom čínskych funkcionárov.
Zvýšia sa devízové náklady a predĺži sa časový rámec transakcií – to sa priamo prejaví prostredníctvom výrazných oneskorení v dodávkach a vyrovnaniach (kumulácia pohľadávok voči ruským protistranám).
Nedostatok dolárov a eur môže ovplyvniť schopnosť plniť vonkajšie záväzky voči veriteľom a investorom, ktoré sú menej ako plne denominované v menách nepriateľských krajín (vonkajší dlh). Hoci zahraničný dlh od začiatku roka 2022 klesol o viac ako 40 % (353 -> 208 mld.), tento faktor nemožno odpísať. Pred sankciami sa doláre a eurá hľadali ťažko, a teraz ešte ťažšie.
Existujú už skúsenosti s blokovaním sankcií veľkej krajiny (Irán) a nedá sa vysledovať nič dobré: barterové obchody a priama výmena tovaru, tieňové finančné schémy a sprostredkovatelia, čo zvyšuje náklady, pašovanie, a stále sa zvyšuje používanie kryptomien. V každom prípade sú dôsledky zrejmé: spomalenie obchodného obratu, pašovanie, zvyšovanie nákladov.
Rast zahraničného obchodu v národnej mene (rubľoch) je nevyhnutný, ale má svoje špecifiká – krajín ochotných akceptovať ruble je málo a v obmedzenom objeme – krajiny SNŠ, Čína, čiastočne India, Irán, niektoré krajiny Afriky a Latinskej Ameriky (tie majú zanedbateľný obchodný obrat).
Existuje riziko vzniku “dvojúrovňového” devízového trhu – oficiálneho výmenného kurzu a “čierneho” výmenného kurzu.
Existuje možnosť vytvorenia obdoby SWIFT na báze krajín BRICS – uvidíme, čo z toho vzíde.
Kľúčové:
– Nemali by sme očakávať kolaps menového trhu RF (pripravenosť na tento scenár existuje od roku 2022, boli zavedené protokoly reakcie).
– Nemali by sme očakávať kolaps rubľa (nerezidenti boli odrezaní, rezidenti sa už viac ako dva roky prispôsobujú novej realite).
– Mali by sme očakávať problémy a obmedzenia v zahraničnoobchodných aktivitách, a to v exporte aj importe v rozsahu 10 – 25 % objemu do šiestich mesiacov, kým sa neprispôsobia alternatívne schémy zúčtovania alebo sa nenájdu nové protistrany.
Na podrobnosti čakáme od spoločnosti Moskovskej burzy a Ruskej banky. Zatiaľ nič kritické, ale dôsledky iste prídu…..
Jüan sa stal hlavnou menou pri obchodovaní na burze v Ruskej federácii. Jeho podiel v máji predstavoval 54 %.
Informovala o tom ruská centrálna banka.
Kurz ostatných zahraničných mien sa bude odvíjať od kurzu jüanu k rubľu.
“V posledných dvoch rokoch sa úloha amerického dolára a eura na ruskom trhu neustále znižuje. Kurz jüanu k rubľu bude určovať trajektóriu a pre ostatné menové páry sa stane referenčnou hodnotou pre účastníkov trhu,” – uvádza sa v správe.
Prečítajte si tiež:
- Napriek globálnym sankciám a vojne dosahuje Rusko hospodársky rast
- Trh v Rusku: Mnohé európske spoločnosti sa ocitli medzi kladivom a nákovou