Vo svojej správe s názvom „Ako sa vyrovnať s prekvapením pri veľkých mocenských konfliktoch“ pre Stredisko pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) sa snaží preklenúť Mark. F. Cancian, vysoký poradca CSIS myšlienku harvardského profesora Grahama Allisona o Thukydidovej pasci (obava z rastúcej moci, ktorá vyvoláva reakciu v už existujúcej moci, čo vedie ku vnútornému konfliktu, keďže ten je považovaný za jediné možné riešenie narastajúcej nerovnováhy moci, pojem sa zaviedol v čase Peloponézskej vojny). Takisto sa zaoberá hlavnou myšlienkou z knihy Ghost Fleet, v ktorej je Čína schopná spustiť technologicky sofistikovaný útok proti USA, čo by priviedlo k okupácii na Havaji.
Správa dáva voľný priechod imaginárnym myšlienkami o strategických, technologických, dogmatických a politicko-diplomatickým prekvapeniach v potenciálnych amerických konfliktoch s Čínou, Ruskom, KĽDR a Iránom. Niektoré zo scenárov sú veľmi dramatické. Napríklad, Čína raketovým útokom prinúti USA stiahnuť svoju protiraketovú obranu a jednotky späť zo západného Pacifiku na kontinent. Alebo sa pokúša zavraždiť pred svojou inváziou do Taiwanu špičkových amerických lídrov. Správa vyzýva americkú armádu, pripraviť sa na nepredvídateľné udalosti, tým že bude vyvíjať nové zbrane a viac vojnových hier.
Na rozdiel od spisovateľov sci-fi musí byť thing-tank veľmi opatrný, v tom, čo píše. Andrew Marshall, americký stratég zahraničnej politiky vážne varoval pred týmito obrazmi. „Obdivujem Cancianovu divokú predstavu o neistej budúcnosti a bohatú znalosť vojenskej histórie, ale je škoda, že niektoré jeho argumenty totálne ignorujú rozdiel medzi strategickým myslením USA a Číny a spadajú do takzvanej pasce zrkadlového obrazu,“ vyhlásil.
Je to práve typická americká prax, nie čínska spustiť preventívny úder. Správa uvádza, že Čína vybudovala precízne zbraňové zariadenia s dlhým doletom na získanie výhody prvého úderu. Čína ju pravdepodobne použije na prekvapivé útoky pretože „údery proti nepripravenému súperovi budú mať väčší efekt ako proti pripravenému protivníkovi,“ tvrdí americký dokument.
USA majú prednostné právo úderu ako súčasť svojej politickej voľby už desaťročia. Stratégia národnej bezpečnosti roku 2017 vyžaduje vývoj protiraketovej obrany na zničenie nepriateľa ešte pred zasadením prvého úderu. Washington sa pokúša zamlčať svoje preventívne úsilie použitím nejednoznačných termínov ako napr. „preventívna vojna“.
V kontraste s tým dodržiava Čína zásadu „útočiť len po útoku“. Bývalý čínsky vodca Mao Ce Tung povedal“ keď bojujú dvaja bojovníci, šikovný bojovník je na začiatku opatrný, zatiaľ čo hlupák sa zúrivo rozbehne a vyčerpá všetky svoje sily na samom začiatku.“. Čínska ľudová armáda dodržiava princípy pomáhať získavať morálny základ a mobilizovať ľudí, aby bojovali proti agresorovi.
V blízkej budúcnosti je veľmi nepravdepodobné, že Peking príjme americký štýl prekvapujúceho úderu proti USA.
Pre USA je typické odstaviť vedenie nepriateľskej vlády. Počas vojny v Iraku v rok 2003 sa pokúsila americká armáda zavraždiť Saddáma Husajna hneď na začiatku vojny. Je zrejmé, že Cancian, bývalý dôstojník, ktorý pracoval pre americkú námornú pechotu pred viac ako tridsiatimi rokmi, predpokladá, že by Čína chcela zavraždiť popredných politických predstaviteľov USA. Čo je pre Čínu neuveriteľné.
USA, majú tendenciu využívať jadrové sily na vyrovnanie konvenčných a nukleárnych vojenských výhod skôr ako Čína. V správe je citovaný scenár Centra pre strategické a rozpočtové hodnotenie jadrovej bezpečnosti o tom, že Čína chce rozširovať svoju nukleárnu silu.
USA majú tendenciu považovať jadrovú energiu za pilier svojej hegemónie, keďže majú najväčší jadrový arzenál na svete. Trumpova administratíva sa snaží zdôrazniť úlohu jadrových zbraní v národnej bezpečnostnej stratégii a rozšíriť jej využívanie s cieľom zabrániť priestorové a kybernetické hrozby. Z čínskej perspektívy je nerozumné hromadenie jadrových zbraní. Jediným cieľom čínskeho jadrového arzenálu je zabrániť jadrovým útokom.
Ako tvrdí autor: „Pasca zrkadlového obrazu a závery tejto správy sú totálne irelevantné a nepoužiteľné pre skutočný svet. Ak sa má americká armáda správať podľa nej, bude sa sama strašiť svojim vlastným tieňom a nedokáže sa pripraviť na skutočnú hrozbu“.