Washington 27. mája 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)
„
Zdĺhavé vyjednávanie medzi Bielym domom a republikánmi o zvýšení dlhového stropu vo výške 31,4 bilióna dolárov zatiaľ nedospelo k žiadnemu výsledku a na dohodu ostáva už iba niekoľko dní. Čínska ratingová agentúra už dokonca znížila rating USA kvôli vysokej inflácii. Popredné ratingové agentúry môžu čochvíľa pristúpiť k zníženiu hodnotenie úverovej spoľahlivosti USA.
1. jún sa môže stať „čiernym dňom” v histórii USA, keď americkej vláde dôjdu peniaze na zaplatenie účtov pokiaľ rokovania o zvýšení dlhového stropu stroskotajú. Tmavé scenáre môžu zasiahnuť aj globálnu ekonomiku, kde podľa americkej ministerky financií Janet Yellenovej čaká Ameriku aj globálnu ekonomiku „ekonomická a finančná katastrofa”.
Čínska agentúra China Chengxin International Credit Rating už prikročila ako prvá k zníženiu ratingu USA. Agentúra Moody’s uviedla, že očakáva, že americká vláda bude aj naďalej splácať svoje dlhy včas, ale verejné vyhlásenia zákonodarcov počas rokovaní by ju mohla prinútiť k zmene hodnotenia úverového výhľadu USA pred prípadnou platobnou neschopnosťou. Agentúra DBRS Morningstar zaradila USA do režimu sledovania a varovala, že pokiaľ sa čoskoro nedosiahne dohoda, bude to mať dôsledky aj skrze možného. zníženie ratingu USA. Do režimu pozorovania pred jeho možným znížením zaradila Spojené štáty aj ratingová agentúra Fitch.
Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová označila prípadné nezvýšenie stropu na vládne pôžičky vo výške 31,4 bilióna dolárov za „zlyhanie, ktoré by mohlo vyvolať ekonomickú kalamitu a paniku na globálnych finančných trhoch”. K diskusii sa pripojil aj minister financií zo Saudskej Arábie.
„Dúfam, že múdrosť zvíťazí a zvíťazí skôr (skôr ako neskôr)… nie je ľahké hrať sa s medzinárodnými trhmi, a keď prechladnú, všetci budú kýchať,” okomentoval situáciu v USA saudský minister financií Mohammed Al Jadaan.
Georgievová uviedla, že americký dolár pravdepodobne zostane globálnou rezervnou menou napriek rastúcej diskusii o krokoch krajín, ktoré plánujú znížiť svoju závislosť od dolára, známeho pod pojmom „dedolarizácia”.
„Neočakávame rýchly presun (dolárových) rezerv, pretože dôvodom, prečo je dolár rezervnou menou, je sila americkej ekonomiky a hĺbka jej kapitálových trhov… S dolármi sa ešte nelúčte” povedala Georgieva.
Hlavný ekonóm poradenskej spoločnosti Moody’s Analytics Mark Zandi však uviedol, že ak by sa spory týkajúce sa zvýšenia dlhového stropu vliekli aj po vypuknutí krízovej situácie „žiadny kút globálnej ekonomiky nebude ušetrený”.