Bratislava 13. marca 2024 (HSP /The Associated Press / Foto :X@WhiteHouse )
V utorok poľský prezident Andrzej Duda so svojím politickým rivalom, premiérom Donaldom Tuskom navštívili Joea Bidena v Bielom dome. Podľa The Associated Press poľský prezident počas návštevy Bieleho domu nalieha na NATO, aby zvýšilo výdavky na obranu a vyzýva USA, aby poskytli finančné prostriedky Ukrajine
Poľský prezident Andrzej Duda v utorok využil spoločnú návštevu Bieleho domu so svojím politickým rivalom, poľským premiérom Donaldom Tuskom, aby vyzval spojencov v NATO na výrazné zvýšenie výdavkov na obranu. Naliehal tiež na rozdelený Washington, aby v kritickom momente vojny v Európe prelomil patovú situáciu v otázke doplnenia finančných prostriedkov pre Ukrajinu.
3% HDP
Duda chce, aby členovia aliancie NATO zvýšili svoje výdavky na obranu na 3 % svojho HDP. Varuje, že Rusko stavia svoju ekonomiku na vojnový režim a presadzuje svoje plány na podmanenie Ukrajiny. Poľsko už teraz vynakladá na obranu 4 % hDP, čo je dvojnásobok súčasného cieľa 2 % pre krajiny NATO.
Poľský prezident túto výzvu predniesol, keď spolu s premiérom Donaldom Tuskom navštívil Washington pri príležitosti 25. výročia vstupu svojej krajiny do v súčasnosti 32-člennej transatlantickej vojenskej aliancie. Členstvo Poľska v NATO bol historický krok na Západ po tom, ako sa po desaťročiach komunistickej vlády vymanilo zo sféry vplyvu Moskvy.
„Ruská agresia voči Ukrajine skutočne ukázala, že Spojené štáty sú a mali by zostať bezpečnostným lídrom,“ povedal Duda. „Ostatní spojenci však musia prevziať väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť aliancie ako celku. Dve percentá boli dostačujúce pred desiatimi rokmi. Ako odpoveď na vojnu, ktorú Rusko rozpútalo hneď za východnou hranicou NATO, sú teraz potrebné 3%.“
Biden označil záväzok USA voči Poľsku za “železný”. Vyjadril údiv nad súčasnými poľskými výdavkami na obranu. Poďakoval tiež poľským lídrom za prijatie státisícov ukrajinských utečencov po tom, ako Rusko vo februári 2022 spustilo inváziu. Nevenoval sa však priamo Dudovej výzve, aby členovia NATO zvýšili výdavky.
„Keď držíme spolu, žiadna sila na svete nie je mocnejšia,“ povedal Biden. Pripomenul slová ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej pri vstupe Poľska do aliancie. „Veril som tomu vtedy a verím tomu aj teraz. Vidíme to na poľských a amerických jednotkách, ktoré slúžia bok po boku v rámci NATO na východnom krídle, vrátane Poľska,“ citoval.
Ambiciózna výzva
Predstavitelia Bidenovej administratívy však pred stretnutím naznačili, že Dudova výzva zvýšiť cieľové výdavky na obranu krajín NATO môže byť, aspoň zatiaľ, príliš ambiciózna.
„Myslím si, že prvým krokom je, aby každá krajina splnila hranicu 2 %. A v tomto smere sme zaznamenali zlepšenie,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. „Domnievam sa však, že je to prvý krok predtým, ako začneme hovoriť o ďalšom návrhu,“ dodal.
Návšteva sa koná aj uprostred patovej situácie vo Washingtone medzi demokratom Bidenom a republikánmi v Snemovni reprezentantov v otázke financovania Ukrajiny. Republikáni v Snemovni reprezentantov zablokovali dvojstranný balík v hodnote 118 miliárd dolárov. Balík zahŕňa 60 miliárd dolárov na financovanie Ukrajiny, ako aj prostriedky pre Izrael, Taiwan a bezpečnosť hraníc USA.
Pentagón v utorok oznámil, že urýchlene dodá na Ukrajinu zbrane za približne 300 miliónov dolárov. Uviedol, že v kontraktoch našiel určité úspory finančných prostriedkov. Ide o prvý avizovaný balík prostriedkov pre Ukrajinu od decembra. Vtedy Bidenova administratíva priznala, že jej došli financie na posilnenie bezpečnosti.
Biden povedal, že tieto finančné prostriedky nie sú ani zďaleka dostatočné. Poukázal na históriu Poľska, aby zdôvodnil potrebu ďalšieho dodatočného financovania. „Musíme konať skôr, ako bude skutočne neskoro.“ povedal Biden. „Pretože ako si Poľsko pamätá, Rusko sa nezastaví na Ukrajine. Putin bude pokračovať, čím ohrozí Európu, Spojené štáty a celý slobodný svet,“ uviedol.
Poľsko v prvej línii
Duda sa v utorok pred stretnutím v Bielom dome stretol s americkými zákonodarcami na Kapitole. „Ak USA neposkytnú vojenskú pomoc na zastavenie ruského postupu, Poľsko sa ocitne v prvej línii konfliktu, do ktorého budú zapojené európske a americké jednotky,“ varoval.
„Finančná podpora pre Ukrajinu je veľmi lacná, ak berieme do úvahy, aké ďalšie druhy pomoci by boli potrebné, ak by došlo k vojne a k útoku na krajiny NATO,“ povedal Duda.
Tusk po stretnutí v Bielom dome vyzval republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona, aby schválil financovanie Ukrajiny. Varoval ho, že nečinnosť by na Ukrajine mohla “stáť tisíce ľudských životov”.
„Toto nie je nejaká politická potýčka, ktorá má význam len tu, na americkej politickej scéne,“ povedal Tusk.
Republikán Mike Johnson bol medzi zákonodarcami, ktorí sa stretli s Dudom. Vo vyhlásení uviedol: „Amerika musí zostať jednotná s našimi priateľmi proti tým, ktorí ohrozujú našu bezpečnosť.“
Trumpov odkaz
Biden informoval lídrov, že USA plánujú pristúpiť k pôžičke na financovanie zahraničných vojenských projektov. Pôžička by pomohla Poľsku kúpiť 96 vrtuľníkov Apache. Ministerstvo zahraničných vecí schválilo tento predaj minulý rok.
Návšteva ponúkla Bidenovi ďalšiu príležitosť ukázať, ako jeho pohľad na NATO kontrastuje s pohľadom pravdepodobného republikánskeho kandidáta na prezidenta v roku 2024 Donalda Trumpa.
Trump povedal, že keď by bol prezidentom, varoval by spojencov NATO, že bude povzbudzovať Rusko, aby si robilo, čo chce, s krajinami, ktoré sú v omeškaní s plnením cieľa aliančných výdavkov na obranu.
V celej Európe sa prehlbuje strach o osud Ukrajiny. Dochádzajú jej zásoby munície a Rusko dosahuje úspechy na ukrajinskom bojisku.
Tusk uviedol, že napriek politickým rozporom v Poľsku je krajina v otázkach bezpečnosti, Ruska a Ukrajiny jednotná. Želá si, aby to isté platilo aj pre ostatných spojencov.
„Keď sme my Poliaci začínali svoju cestu na Západ, pápež Ján Pavol II. povedal, že nemôže existovať spravodlivá Európa bez nezávislého Poľska,“ povedal Tusk. „A ja by som dnes povedal, že nemôže existovať bezpečná Európa bez silného Poľska. A samozrejme by som tiež povedal, že nemôže existovať spravodlivá Európa bez slobodnej a nezávislej Ukrajiny.“
Spoločná pracovná cesta
Podľa poľských médií je to po štvrťstoročí prvýkrát, čo sú poľský prezident a predseda vlády súčasne vo Washingtone. Je to tiež prvýkrát, čo boli obaja lídri prijatí v Bielom dome v rovnakom čase. Toto gesto znepriatelených politických rivalov sa všeobecne považuje za potvrdenie vážnosti tohto historického momentu – sila Ruska rastie, zatiaľ čo sila Ukrajiny slabne.
Duda, spojený s národno-konzervatívnou stranou, ktorá minulý rok prišla o moc, využil svoje právomoci, aby o niekoľko týždňov odložil prechod k novej vláde pod vedením Tuska.
Tusk získal moc po tom, ako sľúbil obnoviť demokratické normy, ktoré sa za poslednej vlády narušili. Poľsko mnohí v celej Európe oslavovali ako jedno z mála miest, kde sa v poslednom čase podarilo zvrátiť rastúci autoritársky režim.
„Bez ohľadu na to, kto vyhrá voľby v našej krajine, berieme svoju povinnosť vážne, viac ako ktokoľvek iný v Európe,“ povedal Tusk.