Samozvaný prezident Venezuely Juan Guaidó v piatok nevylúčil možnosť zahraničného vpádu do Venezuely, cieľom ktorého bude zvrhnúť Nicolasa Madura. Podľa Guaidóa je intervencia krajným riešením, dáva prednosť mierovej zmene v krajine. “My vo Venezuele urobíme všetko možné, aby sa neuskutočnil taký scenár, ktorý by si nikto neželal,” tvrdí Guaidó.
V posledných dňoch Mike Pompeo tvrdo skritizoval Madura za neprijatie alternatívnych návrhov opozície, ktoré by mali viesť k ukončeniu politickej krízy v krajine a uviedol, že Washington, ak to bude nutné môže začať vo Venezuele vojenskú operáciu. P
ompeo takisto uviedol, že Maduro už chcel opustiť Venezuelu, na letisku sa nachádzalo lietadlo, ktoré by ho odviezlo na Kubu, no v posledný moment Moskva odhovorila Madura od úteku z krajiny. Moskva tvrdenia Pompea odmieta, označuje ich za manipuláciu.
Napätie medzi opozíciou a venezuelskou vládou trvá od 23. 1. 2019, v tento moment Juan Guaidó, ktorý stojí v čele parlamentu prevzal právomoci prezidenta. Guaidóa podporuje USA a rad európskych či latinskoamerických krajín (približne 50 štátov), Rusko, Čína, Irán, Mexiko, Kuba, Sýria podporujú Madura. Maduro vyhlásil, že neopustí svoju funkciu až do roku 2025, kedy sa končí jeho prezidentské obdobie.
Úsilie Guaióa vyvolávať demonštrácie na uliciach Caracasu, snahy získať na svoju stranu vojakov a prinútiť venezuelskú vládu, aby prijala jeho a americké pravidlá neboli dosiaľ korunované úspechom. Posledný pokus o prevrat uskutočnil Guaidó 30. 4. 2019, jeho pokus sa skončil totálnym neúspechom. Jediné, čo Guaidóovi prívrženci dosiahli, bolo že vytiahli z domáceho väzenia Leopolda Lopeza, ktorý sa neskôr ukryl na španielskom veľvyslanectve.
Guaidóove pokusy sa skončili neúspechom, čo rozhnevalo Američanov. John Bolton otvorene vyzýva k zmene vlády vo Venezuele a vystríha spoločne s Pompeom Madura, že Washington skúma všetky varianty v prípade, ak Caracas použije proti opozícii silu. Minulý týždeň ruský viceadmirál Igor Kostjukov informoval o plánoch Washingtonu uskutočniť prevrat vo Venezuele s pomocou Kolumbie. Tiež USA môžu rozšíriť skupinu svojich ozbrojených síl v Centrálnej a Južnej Ameriky z 20 tisíc na 40 tisíc vojakov.
Prezident USA Donald Trump dňa 18. 2. 2019 určil svoj prioritný politický cieľ, odstrániť ľavicové vlády vo Venezuele, Nikarague a na Kube. Američania sú presvedčení, že takýmto spôsobom sa im podarí konečne preformátovať Latinskú Ameriku a celá Amerika tak bude pod kontrolou USA.
Ruský politológ profesor Viktor Heifec je presvedčený, že USA vnímajú vojenský zásah vo Venezuele ako jeden z variantov riešenia politickej krízy v tejto krajine. Nie všetci americkí politici sú však presvedčení o tom, že vojenský zásah vo Venezuele je nutný. Zástancovia tvrdého riešenia sú Bolton a Pompeo, Trump je ladený menej radikálne. Ruský expert uviedol, že neustále vyhlásenia Pompea slúžia na strašenie a podrývanie morálky členov venezuelskej vlády.
Ďalší ruský odborník Emil Dabagjan z Inštitútu Latinskej Ameriky z Ruskej Akadémie Vied uviedol, že Američania nebudú zvrhávať Madura vojenskou cestou, pretože takýto prístup by zjednotil Venezuelčanov do protiamerického tábora a vyvolal by negatívnu reakciu voči USA v Latinskej Amerike.
Budúci týždeň sa majú stretnúť ministri zahraničných vecí Ruska (Sergej Lavrov) a USA (Mike Pompeo). Lavrov a Pompeo už viac krát komunikovali telefonicky o situácii vo Venezuele, posledný rozhovor sa uskutočnil 1.5.2019. Emil Dabagjan takisto potvrdil, že Rusko vyvinulo značné úsile, aby si Maduro dokázal vo Venezuele uchovať svoju moc a vplyv. Ruskí vojenskí a bezpečnostní experti zvyšujú bojovú hodnotu venezuelskej armády a bránia kybernetický priestor Venezuely pred útokmi cudzích hackerov.
Emilg Dabagjan takisto uviedol, že vo Venezuele sa nachádzajú členovia ruských špeciálnych síl. Emil Dabagjan je presvedčený, že Maduro nesie značnú zodpovednosť za to, v akej ekonomickej kondícii sa dnes Venezuela nachádza.
Negatívny vplyv na ekonomický stav Venezuely však mali v prvom rade americké sankcie. Dabagjan je takisto presvedčený, že Maduro by mal pristúpiť k širšiemu dialógu s opozíciou, ten však s opozíciou komunikovať pod nátlakom odmieta. Maduro má za sebou podporu venezuelských ozbrojených síl a je presvedčený, že mu vojaci pomôžu vyriešiť existujúce problémy.
O poskytnutí humanitárnej pomoci pre Venezuelu hovorili okrem iných záležitostí v piatok telefonicky americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin. Trump na Twitteri napísal, že s Putinom debatovali o vzájomnom obchode, Venezuele, Ukrajine, Severnej Kórei, jadrových zbraniach a o obvineniach voči Moskve zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016, ktoré obaja predstavitelia opakovane popreli.
Na tlačovej konferencii sa však Trump venoval najmä Venezuele a jadrovým zbraniam, okrajovo spomenul Severnú Kóreu a údajné ruské zasahovanie do amerických volieb. Trump na tlačovej konferencii zároveň povedal, že s Putinom krátko hovoril aj o správe špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera o údajnom zasahovaní Moskvy do amerických prezidentských volieb v roku 2016. “Spravili z komára somára,” parafrázoval Trump Putinove piatkové slová.