Bratislava 29. júla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter)
Americká ministerka obchodu Gina Raimondoová v stredu podľa agentúry Bloomberg varovala pred prebytkom polovodičových čipov v dôsledku “agresívnych dotácií pre čínsky priemysel”. Raimondová ďalej uviedla, že kombinácia kontroly vývozu a domácich stimulov pomôže americkému čipovému priemyslu bojovať proti prebytku
Každému, kto pozorne sleduje neúprosné obmedzenia a protekcionistické kroky USA v oblasti polovodičov, by malo byť úplne jasné, že to, čo povedala americká ministerka obchodu, je úplný nezmysel.
Americkí predstavitelia zvyknú zo všetkého obviňovať Čínu a snažia sa nájsť ďalšie výhovorky, aby ospravedlnili kontrolu vývozu polovodičov a podobné neúspešné politiky. Nič z toho však nedokáže zakryť pravdu: základnou príčinou problému s prebytkom čipov, ktorý zjavne predstavuje vážne riziko pre americké čipové spoločnosti, je séria nesprávnych politík, ktoré USA navrhli s cieľom potlačiť rozvoj čínskeho polovodičového priemyslu. Čo je ešte horšie, nielenže sa snažia presunúť vinu za svoje neúspešné politiky, ale v skutočnosti sa snažia nájsť ďalšie zámienky na ďalšie zintenzívnenie kontrol vývozu, čo je zbytočné hovoriť o “hasení smädu jedom”.
Akýkoľvek ďalší reštriktívny alebo protekcionistický krok USA len prehĺbi problém s prebytkom čipov a spôsobí ďalšie škody globálnym čipovým spoločnostiam vrátane tých v USA, ktoré sa už teraz spamätávajú z opatrení USA. V uplynulých dňoch zverejnené údaje o príjmoch za druhý štvrťrok niektorých svetových gigantov v oblasti polovodičov ukázali, že stále zápasia s pretrvávajúcim prebytkom polovodičových čipov, keďže sa neočakáva, že by sa dopyt v dohľadnom čase zotavil, a rušivý vplyv amerických vývozných kontrol na globálne dodávateľské reťazce sa bude prejavovať aj naďalej.
Spoločnosť Samsung Electronics vo štvrtok oznámila 95-percentný prepad štvrťročného zisku, keďže podľa mediálnych správ bezprecedentný pokles v polovodičovom priemysle pretrváva aj napriek zníženiu výroby v dôsledku slabšieho dopytu po výrobkoch závislých od polovodičov.
Hoci americké čipové spoločnosti ako Intel a Micron nezverejnili údaje o svojich tržbách za druhý štvrťrok, americký čipový priemysel utrpel v tomto kole prepadu obrovské straty. Na pozadí pretrvávajúceho nízkeho dopytu sa americké spoločnosti museli vyrovnať s dvojitým problémom, ktorým je nižší predaj a nižšie ceny.
Napríklad spoločnosť Intel v máji vykázala najväčšiu štvrťročnú stratu v histórii spoločnosti, keď v prvom štvrťroku 2023 vykázala medziročný1 33-percentný pokles zisku na akciu. Štvrťročné tržby medziročne klesli o 36 % na 11,7 miliardy USD.
Jednou z hlavných príčin narušenia priemyselného reťazca, ktorý sa v posledných rokoch zmenil z nedostatku dodávok na prebytok, je neúmyselná kampaň USA proti Číne. USA zakazujú nielen svojim vlastným čipovým spoločnostiam, ale aj spoločnostiam z iných krajín predávať čipy a súvisiace výrobky do Číny.
USA sa tiež zámerne snažia narušiť zavedený globálny dodávateľský reťazec výroby polovodičov v prospech vlastného priemyslu. Týmto spôsobom sa USA pokúšajú vylúčiť Čínu, najväčší trh s polovodičmi a globálne výrobné centrum, z dodávateľského reťazca polovodičov a prinútiť spoločnosti vyrábajúce polovodiče, aby zriadili továrne v USA s cieľom vytvoriť nový dodávateľský reťazec polovodičov pod vedením USA.
Dôvodom, prečo je čínsky trh kľúčový pre globálne oživenie v oblasti polovodičov, je skutočnosť, že Čína je najväčším svetovým odberateľom čipov. V roku 2022 sa Čína údajne podieľala na celosvetovom predaji polovodičov približne 60 %. Je zrejmé, že spoločnosti, ktoré dokážu získať väčší podiel na čínskom trhu, majú lepšiu pozíciu na to, aby sa vyrovnali so súčasnými ťažkosťami.
Namiesto toho, aby USA napravili svoje nesprávne skutky, pokračovali vo zvyšovaní obmedzení týkajúcich sa čipov. To povedie len k väčším stratám pre americký čipový priemysel. Aj keď prijme domáce motivačné dotácie, nebude schopné zvýšiť svoju výrobu čipov ani nájsť alternatívny trh na úrovni Číny.
Čínsky čipový priemysel sa však tvárou v tvár neustálym zásahom zo strany USA nebude nečinne prizerať. Snaží sa všetkými prostriedkami prelomiť obmedzovanie zo strany USA. Reťazec čínskeho čipového priemyslu napreduje na viacerých frontoch napriek obmedzeniam USA.
Napríklad čínsky high-tech podnik Wuhan Huagong Laser Engineering nedávno vyrobil prvé čínske špičkové laserové zariadenie na rezanie waferov s plne lokalizovanými základnými komponentmi. Je to ďalší prielom, ktorý dokazuje, že technologická blokáda zo strany USA je nielen neúčinná, ale v skutočnosti sa obrátila proti nej.
Ak chce vláda USA skutočne pomôcť americkému čipovému priemyslu riešiť problém prebytku, mala by čo najskôr odstrániť umelé obmedzenia týkajúce sa čipov. Ak budú USA pokračovať na nesprávnej ceste zavádzania ďalších a ďalších obmedzení a protekcionistických krokov, len ešte viac podkopú svoj vlastný čipový priemysel.