Práve pre možnú prítomnosť amerických vojakov žiada Slovenská národná strana (SNS) pozastaviť rokovania o bilaterálnej spolupráci a možnej finančnej pomoci pre Slovensko v hodnote 105 miliónov amerických dolárov, čo je v prepočte viac ako 93 miliónov eur.
Veľvyslanec tieto tvrdenia odmieta s tým, že USA chce takýmto spôsobom pomôcť svojim spojencom v rozvoji obrannej infraštruktúry. Peniaze majú byť určené na úpravu vojenských letísk na Sliači a v Kuchyni.
Správy o príchode amerických vojakov či strate suverenity rázne odmietol aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý obdobné vyjadrenia dokonca označil za útok na zahraničnopolitické smerovanie Slovenska.
“Nie, nebudeme budovať základne na území Slovenskej republiky a nie, nebudeme posielať na územie Slovenskej republiky amerických vojakov,” hovorí Sterling.
“Zmluvu o vojenskej spolupráci majú Spojené štáty uzatvorenú s viacerými krajinami NATO s cieľom pomôcť pri rozvoji obrannej infraštruktúry,” dodal.
K tejto téme sa v závere pracovného týždňa vyjadril aj šéf slovenského rezortu diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý prízvukoval najmä fakt, že zatiaľ žiadna zmluva neexistuje. Podľa jeho slov sú známe iba návrhy oboch strán, na ktorých zatiaľ nie je dohoda. Detaily majú byť predmetom ďalších rokovaní. Vyjadrenia predstaviteľov SNS vníma navyše Lajčák ako útok na zahraničnopolitické smerovanie Slovenska.
“Tieto výhrady sú v rozpore s naším vládnym programom. Sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky, v rozpore s naším geostrategickým smerovaním a teda aj v rozpore so záujmami Slovenskej republiky aj občanov,” povedal Lajčák.
Chmelár varuje
Na problematickú zmluvu upozornil analytik Eudard Chmelár. Ttvrdí, že problém je v tom, že slovenské ministerstvo zahraničných vecí a jeho “nohsledi z proamerických think-tankov zavádzajú aj v informácii o „veľkorysom“ príspevku USA na rekonštrukciu našich letiskových základní”.
Z týchto údajov totiž podľa neho vyplýva, že z peňazí, ktoré nám Američania ponúkajú, by v skutočnosti išlo pre nás len 25 percent, kým 75 percent by Američania investovali prakticky do seba, pre USAF.
“Z materiálu tiež vyplýva, že až 56 percent financií pôjde – a teraz pozor – na vybudovanie skladov munície v Kuchyni. Môžeme predpokladať, že práve toto je informácia, ktorú sa nám pokúša ministerstvo zahraničných vecí zatajiť. Či už pôjde o základne, vojakov, zbrane alebo muničné sklady americkej armády, v prípade vojenského konfliktu sa z nás stane legitímny terč a keďže rezort slovenskej diplomacie to vie, nie po prvýkrát sa správa nedôveryhodne,” upozornil Chmelár