Svet a najmä mierumilovní ľudia si v posledných dňoch vydýchli z toho dôvodu, že došlo k historickému stretnutiu medzi najvyššími predstaviteľmi oboch kórejských republík, ako aj k podpísaniu memoranda o mieri a porozumení.
Ten, kto nesleduje udalosti a nedáva si do súvislosti rôzne správy z rozličných svetových agentúr, pomyslí si, že nadčlovek Donald Trump dokázal vystrašiť severokórejského vodcu a donútil ho k rokovaniu s juhokórejskými predstaviteľmi a k podpisu hore uvedeného memoranda. Situácia je však úplné iná.
Americký prezident Donald Trump chcel uplatniť svoju stratégiu. Tá našla svoje veľmi dobre uplatnenie v Perzskom zálive, kde hrozil strašiakom s názvom Irán a zatlačil na bohaté arabské štáty v oblasti Zálivu, aby za ochranu mohol vyciciavať ich bohatstvo.
Pre ilustráciu, Trump si počas jeho prvej zahraničnej cesty vybral Saudskú Arábiu a na mieste zinkasoval vyše 400 miliárd dolárov. A pýta viac. Na kórejskom polostrove chcel robiť to isté. Upozornil na starší konflikt a z vodcu Severokórejskej republiky vyrobil akúsi chiméru. Systematicky vyľakal Južnú Kóreu, pričom ju chcel vydierať a donútiť ju k zaplateniu nákladov za americkú vojenskú prítomnosť na kórejskom polostrove a vysať juhokórejský rozpočet v rámci ochrany pred hroziacim “nevyspytateľným” vodcom KĽDR.
Táto krajina (Južná Kórea) zatkla svojho predsedu vlády za to, že spreneveril neveľkú sumu peňazí. Mentalita národa s takým spoločensky morálnym kreditom logicky odmietla vydieranie USA a obrátila sa na Čínu. Čína ochotne novovzniknuté problémy medzi oboma kórejskými republikami urovnala. Urobila to minimálne z dvoch dôvodov:
1. zamedzila vplyvu Spojených štátov amerických v oblasti a krajina sa stala spoľahlivým partnerom, na ktorého sa oplatí obrátiť. Prezentovala sa ako skutočná veľmoc.
2. dala najavo Američanom, že si nenechá brnkať po nose v Tichomorí.
Toto všetko vybavila Čína v tichosti, bez veľkolepých vyhlásení a predovšetkým za krátky čas. Spojené štáty americké a konkrétne Donald Trump potrebujú mať obraz Supermana a bohato im postačí pofidérna fotografia so severokórejským vodcom na stretnutí, ktoré sa uskutoční za krátky čas. Nateraz takúto fotografiu mal jeho nádejný budúci minister zahraničných vecí.
Nuž, Čína nám dala poriadne ponaučenie, ako odolávať vydieraniu “Supertrumpa” a jemu podobných… Tento aprílový mesiac v medzinárodnej politike je čínskym mesiacom politických úspechov. Nech je nám na Slovensku príkladom, že so superveľmocou blízko našej krajiny, akou je Ruská federácia, sa vypláca mať dobré vzťahy.
Čína vo svojom regióne pomohla Južnej Kórei. Pomohla svetu z hrozby kórejského konfliktu. Čínske aprílové ponaučenie môžeme i v našich geopolitických pomerom aplikovať aj my. Rusko nám pomôže, priatelia, a to ako nikdy predtým.
Jalal Suleiman, podpredseda KSS